Suchacz.Eu - portal Stowarzyszenia Suchacz TAKA Wieś


Nawigacja

Random Photo

Galerie zdjęć:

name

Content


Przetłumacz stronę


PayPal

Zegar

Pogoda

Kalendarz

<< Czerwiec 2017 >>
Po Wt Śr Cz Pi So Ni
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30    

Reklama

Serwis obejmuje miejscowości: Biała Leśniczówka, Bogdaniec, Brzezina, Chojnowo, Jagodno, Janówek, Kadyny, Kamionek Wielki, Kikoły, Łęcze, Nadbrzeże, Nowinka, Ostrogóra, Pagórki, Pęklewo, Połoniny, Pogrodzie, Przybyłowo, Przylesie, Rangóry, Suchacz, Święty Kamień, Tolkmicko, Wodynia, Wysoki Bór.

Wybory w kole ERiI

Wybory w kole ERiI

Zebranie Sprawozdawczo-Wyborcze Koła Terenowego Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów jakie odbyło się w dniu dzisiejszym (20 bm.) podsumowało minioną 5-letnią kadencję i dokonało wyboru nowego Zarządu. 

 

Dotychczasowa Przewodnicząca, Barbara Fabisiak, w swoim wystąpieniu podsumowującym działalność Koła, wymieniła tylko najważniejsze wydarzenia.  Według jej relacji "stary" Zarząd kierował się przede wszystkim wypełnianiem potrzeb swoich członków. Były to najczęściej wycieczki, imprezy integracyjne i okolicznościowe realizowane wspólnie z miejscowymi organizacjami społecznymi, wyjazdy do kina czy teatru. Stałymi elementami każdego roku były imprezy organizowane z okazji Dnia Babci i Dziadka, Wigilie, Mikołajki, Spotkania Noworoczne oraz uroczyste obchody imienin poszczególnych członków Koła. Na uwagę zasługiwało zaangażowanie w sprawy wsi, podczas takich imprezy jak np. dożynki, konkursy, różnorodne akcje charytatywne itp.  Grupą istniejącą od samego początku wewnątrz Koła jest zespół wokalny  "Sasanki", który w minionej kadencji poszczycił się kilkoma spektakularnymi sukcesami i udanymi występami podczas wszystkich regionalnych konkursach. Wybrany dziś Zarząd pragnie kultywować dotychczasowe tradycje, ale chce również wnieść inne, oryginalne rozwiązania. Swoje pomysły na najbliższe 5 lat mają przedstawić na kolejnym swoim spotkaniu.


Zdjęcie użytkownika Suchacz.
Zarząd Koła Terenowego ERiI w Suchaczu. Od lewej: Małgorzata Iwanocka, Andrzej Pęczkowski, Maria Paliborek, Eliza Stodolska, Barbara Fabisiak, Zygmunt Madera i Krystyna Piotrowska.
W skład nowego Zarządu Koła ERiI w Suchaczu weszli:  Eliza Stodolska - przewodnicząca, Maria Paliborek - Sekretarz, Andrzej Pęczkowski - skarbnik, - Małgorzata Iwanicka - członkini zarządu, Krystyna Piotrowska - członkini zarządu       Zygmunt Madera - członek zarządu, Barbara Fabisiak - członkini zarządu. Delegatem na regionalne zebranie wyborcze PZERiI w Elblągu został: Zygmunt Madera.

 

Sylwester M. Jarkiewicz    


 

Eliza Stodolska mieszka w Suchaczu od kilkunastu lat, ale miejscowość tę zna doskonale z racji wcześniejszych kontaktów o charakterze żeglarskim. Wcześniej mieszkała w Elblągu, a jeszcze wczesniej na Podlasiu. Jej małżonek Lechu to wytrawny żeglarz, kóry na wodzie spędził i nadal spędza dużo czasu. Także z Elzą, dla której woda jest wciąż silnym magnesem. Eliza lubi czytać książki, rozwiązywać krzyżówki i uwielbia zbierać grzyby. - Suchacz jest dobrym miejscem, gdzie odpoczywam teraz na emeryturze. - mówi. Za namową Elżbiety Sekuły wstąpiła do terenowego Koła ERiI. Działa też w zespole muzyczno-wokalnym Sasanki pisząc teksty piosenek i biorąc czynny udział we wszystkich imprezach. Tych organizowanych na miejscu i tych wyjazdowych. Jako szefowa suchaczańskiego Koła emerytów i rencistów chce w przyszłości nadal kontynuować jego piękne tradycje. Za istotne uważa dziania integrujące grupę oraz dążenie do powiększenia szeregów Koła ERiI. Podstawą w przyszłości mają też być w dalszym ciagu działania na rzecz wsi. Pomysłów ma dużo. Liczy na współpracę z wszystkimi. Także na pomoc każdego chętnego. 

Ślubowanie w NSPiOP w Suchaczu

Ślubowanie w NSPiOP w Suchaczu

19 września 2017 roku odbyło się uroczyste ślubowanie czterech uczennic 1. klasy NSPiOP w Suchaczu: Julii, Gabrieli, Nikoli i Rozalii.  Po ślubowaniu dziewczynki otrzymały specjalne dyplomy i mnóstwo upominków rzeczowych od zaproszonych gości. Na koniec był jeszcze słodki poczęstunek dla zaproszonych gości i pełnoprawnych już pierwszoklasistek. 

 

Zobacz zdjęcia: Ślubowanie

 

msj/fot. jh


 

Zdjęcie użytkownika Sylwester M. Jarkiewicz.

Walne zobranie

Walne zobranie

 

W najbliższą środę tj. 20 bm. o godzinie 10.00 (drugi termin 10.15) w świetlicy wiejskiej w Suchaczu odbędzie się walne zebranie sprawozdawczo-wyborcze koła terenowego Polskiego Związku Emerytów Rencistów i Inwalidów.

Deszcz znów zaatakował

Deszcz znów zaatakował

Tak jak meteorolodzy przewidzieli opady deszczu w dniu dzisiejszym (18 bm.) spowodowały trzecie już w tym miesiącu wezbranie wody w małym na codzień strumieniu Suchacz.

Opady nie były zbyt gwałtowne i tylko dzięki temu nie spowodowały większych strat. Na wysokości zadania stanęli sami mieszkańcy wsi, którzy na bieżąco usuwali napływające kłody drewna, odblokowując skutecznie przepust pod mostkiem. Inni układali worki z piaskiem, tak aby woda nie mogła wedrzeć się do pobliskiego domu mieszkalnego i sklepu. Na koniec tej spontanicznej, obywatelskiej akcji pojawili się strażacy. Sytuację ocenili nie wysiadając z samochodu i szybko podążyli prawdopodobnie do bardziej potrzebujących. Suchaczanie już wcześniej przezornie zgromadzili kilkadziesiąt worków z piaskiem w pobliżu zagrożonego miejsca. Ten pomysł okazał się strzałem w dziesiątkę, bo wodę szybko ujarzmiono. 

 

Zobacz zdjęcia: Deszcz znów zaatakował

 

msj

Emerytki i Sasanki już myślą o grzybach

Emerytki i Sasanki już myślą o grzybach

Kolejna wycieczka siedemnastu członków i sympatyków terenowego Koła Emerytów Rencistów i Inwalidów z Suchacza dobiegła końca.

 

Tym razem ich celem był Szczecin, Pobierowo i Sierakowice. Po drodze zaliczyli jeszcze kilka innych ciekawych miejsc. Każde wspominają dobrze, bo wszędzie czekały ich mniejsze lub większe atrakcje turystyczne. - Pięć dni minęło szybko. - mówi Jolanta Hirko. - Zobaczyliśmy sporo i warto było jechać. Nie trzeba dodawać, że grupa ERiI zespołem "Sasanki" na czele, to najbardziej aktywne stowarzyszenie w sołectwie. Bawią się doskonale, ale i dla innych nie szczędzą czasu. Złośliwi mówią, że emeryci mogą działać, bo mają dużo czasu. - Takich co mają tyle samo czasu jest w Suchaczu co najmniej połowa. - komentują takie opinie emerytki. - Tylko czemu nie chcą się bawić czy też działać na rzecz wsi? - dodają. Członkowie ERiI mają swoje cele i dążą do nich przebojowo. I teraz, jeszcze się dobrze nie rozpakowali, już myślą o kolejnej wyprawie. Tym razem na grzyby...

 

Zobacz zdjęcia z wycieczki: Pobierowo Szczecin Sierakowice

 

 

msj


W Suchaczu nadal pada!

W Suchaczu nadal pada!

Zdjęcie użytkownika Sylwester M. Jarkiewicz.

Padało w nocy i będzie padało cały dzień!

Zdjęcie użytkownika Sylwester M. Jarkiewicz.

Dożynkowy bochen

Dożynkowy bochen

Wieniec dożynkowy gotowy. Dziś upieczony został specjalny bochen chleba. To wszystko na uroczystość w kościele parafialnym w Łęczu 17 bm. o godzinie 12.00.  Suchacz reprezentowało 6 (słownie: sześć) parafian. Ponad wszelką wątpliwość, nie jest to frekwencja powalająca...  

 

Zdjęcie użytkownika Suchacz.


Dziś pod pomnikiem

Dziś pod pomnikiem

W dniu dzisiejszym, tj. 15 bm. o godzinie 7.00 kilkunastoosobowa grupa mieszkańców sołectwa Suchacz uczciła 554. rocznicę Bitwy w Zatoce Świeżej z 1463 roku.

 

Pod pomnikiem upamiętniającym to wydarzenie złożono wiązanki kwiatów i zapalono znicze. W uroczystości uczestniczyli: członkowie terenowego koła Emerytów Rencistów i Inwalidów z zespołem muzyczno-wokalnym  Sasanki i przedstawiciele Stowarzyszenia Suchacz TAKA Wieś. Była to pierwsza część tegorocznych obchodów rocznicowych.  Druga będzie miała miejsce 19 bm. Będzie to ślubowanie czterech pierwszoklasistek z NSPiOP w Suchaczu. 


 

msj 

Wygenerowano w sekund: 0.35
18,370,387 unikalne wizyty