Suchacz.Eu - portal Stowarzyszenia Suchacz TAKA Wieś


Nawigacja

Random Photo

Galerie zdjęć:

name

Content


Przetłumacz stronę


PayPal

Zegar

Pogoda

name

Content

Kalendarz

<< Kwiecień 2017 >>
Po Wt Śr Cz Pi So Ni
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30

Reklama

Serwis obejmuje miejscowości: Biała Leśniczówka, Bogdaniec, Brzezina, Chojnowo, Jagodno, Janówek, Kadyny, Kamionek Wielki, Kikoły, Łęcze, Nadbrzeże, Nowinka, Ostrogóra, Pagórki, Pęklewo, Połoniny, Pogrodzie, Przybyłowo, Przylesie, Rangóry, Suchacz, Święty Kamień, Tolkmicko, Wodynia, Wysoki Bór.

Festiwal kultur

Festiwal kultur

Warmińsko-Mazurska Izba Rolnicza serdecznie zaprasza koła gospodyń, stowarzyszenia, grupy formalne i nieformalne, kapele i zespoły ludowe do udziału w operacji „Dziedzictwo kulturowe a rozwój obszarów wiejskich”. Operacja składa się z dwóch komponentów: „Festiwalu Kultur” oraz Konferencji, które odbędą się w Olsztynie, w dniach 2 – 3 lipca 2018 r.

 

„Festiwal Kultur” to przegląd zespołów ludowych oraz prezentacja rękodzieła ludowego. Miejsce i data: Olsztyn, 2 lipca 2018 r., godz. 11.00 – 15.00. Przegląd ma charakter konkursu, do udziału w którym zapraszamy zespoły, kapele, grupy zajmujące się muzyką ludową działające na terenie województwa warmińsko-mazurskiego. Przegląd obejmuje następujące dwie kategorie: 1. Śpiew i 2. Taniec. Nagrody w każdej z kategorii: I miejsce – 700 zł, I I miejsce – 600 zł, III miejsce – 500 zł, trzy wyróżnienia po 400 zł każde.
 

 

 Regulamin przeglądu    

 Karta zgłoszeniowa – zespoły    

 Klauzula informacyjna    

 Zgoda na przetwarzanie danych    
 

 

Stowarzyszenia, koła gospodyń, zespoły ludowe, grupy prowadzące działalność w zakresie sztuki, rękodzieła zapraszamy do prezentacji swoich wyrobów na stoiskach ekspozycyjnych (w trakcie trwania przeglądu).
Karta zgłoszeniowa – stoisko    


Sprzątanie Suchacza

Sprzątanie Suchacza

W miniony wtorek tj. 15 maja br. członkowie i sympatycy terenowego Koła PZERiI z Suchacza sprzątało zieleniec koło pomnika bitwy morskiej z 1463 roku.

 

Ogromne brawa i serdeczne podziękowania także pod adresem kilku młodych ludzi, którzy spontanicznie wzięli udział w tej pożytecznej akcji. Warto jeszcze dodać, że podobne prace porządkowe na rondzie  prowadziła Rada Sołecka oraz, a na terenie przyległym do świetlicy wiejskiej panie z KGW. Akcja zorganizowana była pod kątem planowanej na 17 bm. wizyty  komisji konkursowej ze Starostwa Powiatowego, mającej dokonać podsumowania konkursu "Wieś z inicjatywą". Jak Suchacz wypadnie w tym rankingu? Przekonamy się o tym już w pierwszej połowie czerwca. Jeśli wieś znajdzie się na punktowanej pozycji - oprócz satysfakcji - nagroda jest gwarantowana.  

 

Zobacz zdjęcia: Sprzątanie w Suchaczu

Dyżur sołtysa

Komunikat

14 maja br. (poniedziałek) w godzinach od 17.00 do 18.30 sołtyska Monika Jarkiewicz pełnieć będzie dyżur w świetlicy wiejskiej. Będzie wtedy możliwość dokonania opłat za wywóz śmieci, a także wszelkich

 należności podatkowych.

Pogrzeb Adeli Jeż

Pogrzeb Adeli Jeż

W sobotę 5 maja 2018 roku, na elbląskim Cmentarzu Komunalnym "Dębica", pożegnano najstarszą mieszkankę Suchacza Ś.p. Adelę Jeż. 


Zmarłej w ostatniej drodze towarzyszyła rodzina, przyjaciele oraz znajomi mieszkańcy Suchacza i okolicy. Wieńce i wiązanki kwiatów złożyli także m.in. przedstawiciele Związku Harcerstwa Polskiego, Urzędu Miasta i Gminy Tolkmicko, Sołectwa Suchacz, a także delegacje organizacji społecznych z Suchacza, Tolkmicka, Kadyn i Kamionka Wielkiego.

Ś.p. Adela Jeż została pochowana w grobie rodzinnym  położonym w sektorze 10. w rzędzie 19. wraz ze swoimo mężem Ś.p. Józefem (1995) oraz synem Ś.p. Waldemarem (2012). 

Zobacz grób rodzinny w serwisie Grobonet: Grób rodzinny 

Interwencja dla przyrody

Interwencja dla przyrody

Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska zaprasza komendy i komisariaty policji oraz straże gminne (miejskie) do udziału w konkursie „Interwencja dla przyrody”, zorganizowanym w ramach projektu LIFE „Masz prawo do skutecznej ochrony przyrody”. Na laureatów czekają praktyczne nagrody – wysokiej klasy latarki i lornetki do wykorzystania w służbie lub pracy w terenie oraz książki o tematyce przyrodniczej. 

 

Zobacz więcej: Konkurs 

Nekrolog

Nekrolog

 

 

2 maja 2018 roku zmarła

przeżywszy 101 lat

Adela Jeż 

Cześć Jej pamięci! 

 

 

Wyrazy głębokiego współczucia Rodzinie zmarłej Adeli

składają mieszkańcy Sołectwa Suchacz

 

Msza żałobna w intencji Zmarłej odprawiona będzie w sobotę 5 bm.  o godz. 12.30 w kościele parafialnym w Suchaczu, a pogrzeb o godz. 14.00 na Cmentarzu Komunalnym Dębica (Stary Dom Pogrzebowy). 

Sczepienia

Sczepienia

Komunikat

 

Informuję uprzejmie, iż lek. wet. Stefan Mazur (tel. 501 236 013) będzie przeprowadzał szczepienia przeciw wściekliźnie psów i kotów na terenie Sołectwa Suchacz, zgodnie z poniższym harmonogramem:

 

Suchacz:  12 maja br. od 13.00 do 17.00 - parking przy świetlicy na ul. Królowej Marii.

Bogdaniec:  12 maja br. o 12.00 - na osiedlu mieszkaniowym.

Kamionek Wlk.:  14 maja br. o 10.00 koło U. Gajewskiej, o 12.00 koło Pani Jachimskiej, o 13.00 - koło sklepu w Kamionku Wlk., o 14.00 koło baraków.

Nadbrzeże: 14 maja br. o 14.30 na osiedlu Nadbrzeże 7.

 

Koszt szczepienia: 25 zł.

 

    Monika Jarkiewicz

Sołtys Sołectwa Suchacz

 

 

Dobrze wiedzieć

Wścieklizna jest to ostra choroba wirusowa, przebiegająca z objawami zapalenia mózgu i rdzenia, prowadząca nieuchronnie do śmierci. Choroba przenoszona jest na człowieka wraz ze śliną chorego na wściekliznę zwierzęcia. Kontakt z chorym zwierzęciem grozi zawsze poważnymi konsekwencjami.Szczepienie na nią jest obowiązkowe i należy je powtarzać każdego roku. Obowiązek ten od strony prawnej dotyczy szczepienia przeciwko wściekliźnie psów, jednak ze względu na zdrowie i bezpieczeństwo ludzi i zwierząt, lekarze weterynarii zalecają, aby również koty i fretki, które wypuszczane są na zewnątrz poza mieszkania - szczepić przeciw tej chorobie. Art. 85 ust 1a. Kto uchyla się od obowiązku ochronnego szczepienia psów przeciwko wściekliźnie, a w przypadku wprowadzenia obowiązku ochronnego szczepienia kotów przeciwko wściekliźnie – od tego obowiązku – podlega karze grzywny od 20 do 500 zł.

Obowiązek szczepienia psów
Ustawa z dnia 11 marca 2004 r. o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt w art. 56 ust. 1 nakłada obowiązek na właścicieli psów (powyżej 3 miesiąca życia) ochronnego szczepienia ich przeciwko wściekliźnie. Pamiętajmy - wścieklizna ciągle jest chorobą śmiertelnie groźną dla człowieka i wyłącznie wczesna pomoc może uratować mu życie. Nie lekceważmy tego!

Wystawa rodzinnych wspomnień

Wystawa rodzinnych wspomnień

Czwartkowy   (26.04.2018)   wernisaż   wystawy   „Odnalezione   korzenie”   w   CSE „Światowid” stał się wieczorem pełnym osobistych opowieści i niezwykłej plastycznej ekspresji.  Działania stanowiły podsumowanie projektu „Łączymy historie”. 

 

Od stycznia do marca przeprowadzona została część warsztatowa projektu, realizowanego w ramach Funduszu Społecznego Grupy Żywiec, na którą złożyły się zajęcia genealogiczne, digitalizacyjne i plastyczne. Warsztaty cieszyły się dużym zainteresowaniem wśród elblążan. Brali w nich udział zarówno ci, którzy od dłuższego czasu poszukują informacji na temat przodków, jak i   stawiający pierwsze kroki w genealogicznej podróży. W efekcie zajęć plastycznych   powstały   natomiast   oryginalne   drzewa   genealogiczne   i   albumy  rodzinne. Wystawę wzbogaciły też prace, wykonane poza warsztatami przez tych, których informacja o wernisażu przyciągnęła do „Światowida”. Uczestnicy projektu podkreślali, jaką dużą przyjemność, radość, a często i wzruszenie sprawiały im poszukiwania swoich korzeni. W trakcie oglądania prac, z pasją i ożywieniem dzielili się odkryciami na temat swych rodzin, poczynionymi właśnie dzięki poznanym na warsztatach źródłom. Zwiedzający wysłuchali także opowieści elblążanek, którym na własną rękę udało się dość dokładnie zrekonstruować losy krewnych – także tych, z którymi kontakt został utracony lata temu. Okazało się nawet, że dwie z uczestniczek wernisażu... prawdopodobnie są ze sobą spokrewnione. Obie panie zamierzają więc kontynuować pracę nad badaniami losów swych rodzin, aby ustalić jak blisko. Uczestnicy korzystali także ze stoiska multimedialnego, gdzie czekało na nich nagranie historii pani Moniki. Jej rodzina długie lata walczyła z wojenną zawieruchą, przetrwała przesiedlenie do Jożmy, a w końcu powróciła do Polski.  Dopełnienie   wernisażu   stanowił  happening   plastyczny   „Najdłuższa   ulica   w   Elblągu”. Najmłodsi   mieszkańcy   miasta,   dzięki   specjalnie   przygotowanym   planszom,   stworzyli autorską,   niezwykle   barwną  wersję   jednej   z   ulic.   Zwiedzający   bez   trudu   rozpoznali nastrojowe zakątki i budynki, inspirowane architekturą Ratusza Staromiejskiego czy hotelu Elbląg. – Wspaniałe jest to, że dzięki projektowi udało się zachęcić sporą grupę mieszkańców do poszukiwania informacji o swoich przodkach, do poznania swojej własnej historii – mówiła Aleksandra Bednarczuk. – Zajęcia, w których uczestniczyły osoby w bardzo różnym wieku, okazały   się   też   skutecznym   sposobem   na   stworzenie   międzypokoleniowej   płaszczyzny porozumienia i integracji. Duch poszukiwaczy osobistych historii został obudzony w mieszkańcach naszego miasta –  a zwiedzający, którzy nie brali udziału w warsztatach, już pytają o ich kolejną edycję.  

 

Daria Grenda   

To co dzieci lubią najbardziej

To co dzieci lubią najbardziej

W dniu dzisiejszym (27 bm.) odbyły się zapowiadane wcześniej zajęcia z panią Aleksandrą Ziębą, znaną kreatorką cudaczków szytych z kolorowych szmatek.

 

Suchaczańska dzieciarnia była zachwycona, bo mogła samodzielnie pofatazjować z igłą i ninitką. Wdzięcznym tematem były kwiaty. Dzieci wykazały się pomysłowością, a instruktorka cierpliwie pomagała każdemu oczekującemu. Najwięcej kłopotów było z wyborem kolorowych guzików, a potem z przyszyciem go. Pętelka na nitce wydawała się problemem nie do przezwyciężenia, ale po wielu próbach jakoś wszystko się udawało. Radość była podwójna, bo wizyta Pani Oli zaowocowała jeszcze prezentem w postaci maszyny do szycia! To prawdziwy skarb, szczególnie dla dziewczynek, które od teraz będą miały okazję do prawdziwych zajęć krawieckich. 

 

Zobacz zdięcia: Szyjemy kwiatki

Wygenerowano w sekund: 0.37
27,140,220 unikalne wizyty