Suchacz.Eu - portal Stowarzyszenia Suchacz TAKA Wieś


Nawigacja

Random Photo

Galerie zdjęć:

name

Content


Przetłumacz stronę


PayPal

Zegar

Pogoda

Kalendarz

<< Kwiecień 2017 >>
Po Wt Śr Cz Pi So Ni
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30

Reklama

Serwis obejmuje miejscowości: Biała Leśniczówka, Bogdaniec, Brzezina, Chojnowo, Jagodno, Janówek, Kadyny, Kamionek Wielki, Kikoły, Łęcze, Nadbrzeże, Nowinka, Ostrogóra, Pagórki, Pęklewo, Połoniny, Pogrodzie, Przybyłowo, Przylesie, Rangóry, Suchacz, Święty Kamień, Tolkmicko, Wodynia, Wysoki Bór.

Palma gotowa

Palma gotowa

Dwie palmy wielkanocne do prezentacji konkursowej są już gotowe! Także w tym roku wypadły naprawdę gustownie i imponująco.  

 

Palmy wykonał je niezawodny zespół "Sasanki" i seniorzy z terenowego koła Polskiego Związku ERiI. Obie zostaną wystawione w kościele pw. św. Jakuba w Tolkmicku w niedzielę palmową. Prezentacja wszystkich palm będzie miała miejsce 25 bm. o godz. 10.50 podczas uroczystej procesji przed kościołem parafialnym w Tolkmicku, a ogłoszenie wyników i rozdanie nagród nastąpią zaraz po mszy świętej. Trzymajmy kciuki za wysokie pozycje obu prac z Suchacza w powiatowym rankingu  "Na najpiękniejszą  palmę wielkanocną 2018".


Organizatorzy konkursu: Parafia pw. św. Jakuba Apostoła w Tolkmicku, Starostwo Powiatowe w Elblągu, Urząd Miasta i Gminy Tolkmicko, Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” w Elblągu, Stowarzyszenie Oratorium im. św. Jana Bosko w Tolkmicku.     

 

Zobacz zdjęcia: Palma wielkanocna 

 

msj   

 


Szczypta historii

Szczypta historii

Pomnik w centrum Suchacza upamiętniający bitwę morską na Zalewie Wiślanym z 14 września 1463 roku jest obiektem znanym i często odwiedzanym przez turystów. Od ponad 50 lat jest symbolem kultu wydarzenia, mającego wielki wpływ na losy wojny trzynastoletniej.

 

Tak jest obecnie, ale skąd się wziął ten sporej wagi obelisk? Otóż nieliczni tylko wiedzą, że przed 1945 rokiem ten granitowy blok był posadowiony w okolicach stawów karpiowych, w odległości ok. 10 metrów od pierwszego zbiornika. Wtedy przypominał ówczesnym  mieszkańcom poległych w I wojnie żołnierzy z Suchacza i okolicy. Kamień miał też stosowną tablicę z nazwiskami tych ludzi. Po wojnie uznano, że bardziej będzie widoczny w centrum wsi. Ustalono też wtedy jego inny cel. Było nim zwycięstwo floty gdańskiej i elbląskiej nad flotyllą krzyżacką, jakie miało miejsce na wodach Zatoki Świeżej (dawna nazwa Zalewu Wiślanego) w rejonie Kamionka Wielkiego i Suchacza. Całą tą krótką historię suchaczańskiego pomnika można podsumować słowami Stanisława Jerzeg Leca, który powiedział: Burząc pomniki, oszczędzajcie cokoły. Zawsze mogą się przydać. Tak też się stało! Cokół w Suchaczu oszczędzono, ku chwale .... bitwy morskiej.

 

Na zdjęciu obok stawy rybne. Wspomniany pomnik poświęcony poległym w I wojnie światowej żołnierzom  posadowiony był ok. 10 metrów za pierwszym stawem. Prowadziła do niego widoczna na zdjęciu ścieżka z prawej strony, biegnąca od Zameczku nad Zatoką.  

42. Ogólnopolski Zlot Pamięci Narodowej

42. Ogólnopolski Zlot Pamięci Narodowej

Włączając się w zbliżającą się 100. rocznicę odzyskania niepodległości i akcję Zarządu Głównego PTTK „Na Szlakach Niepodległości”, Oddział PTTK Ziemi Elbląskiej zaprasza do udziału w 42. Ogólnopolskim Zlocie Pamięci Narodowej do Nadbrzeża. Zlot odbędzie się w dniu 14 kwietnia 2018 na trzech trasach. 

 

Ogólnopolski Zlot Pamięci Narodowej ma w swoim głównym założeniu upamiętnienie ofiar hitlerowskich obozów zagłady. Punktem kulminacyjnym Zlotu, są uroczystości pod pomnikiem w Nadbrzeżu poświęconym więźniom, których zmuszono do katorżniczej pracy w dwóch miejscowych cegielniach. Od maja 1942 roku zaczął funkcjonować podobóz KL Stutthof (Aussenkommando) Hopehill (Kamionek Wielki), w którym pracowało początkowo 40 więźniów. Od lata 1943 roku podobóz ten został powiększony o drugą cegielnię w Reimannsfelde (Nadbrzeże).

 
Zbiórka wszystkich uczestników nastąpi o godz. 11:45 przed pomnikiem w Nadbrzeżu, gdzie o godz. 12:00 zostaną złożone wiązanki kwiatów i odprawiona zostanie msza polowa przez proboszcza Garnizonu Elbląg z udziałem Wojska Polskiego. Zakończenie Zlotu odbędzie się na terenie Stanicy Wodnej w Nadbrzeżu, gdzie przewidziane jest ognisko oraz konkursy.
 

Organizator: Oddział PTTK Ziemi Elbląskiej, Współorganizatorzy: Urząd Miasta i Gminy w Tolkmicku, Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy w Kamionku Wielkim, Park Krajobrazowy Wysoczyzny Elbląskiej, Pułk Wsparcia Dowodzenia Dowództwa Wielonarodowej Dywizji Północny-Wschód w Elblągu, Stowarzyszenie na Rzecz Wsi Kamionek Wielki „Wielki Kamień”, Stanica Wodna w Nadbrzeżu.


Zlot organizowany jest przy wsparciu finansowym Gminy Miasto Elbląg i Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego.

 

Źródło: PTTK Elbląg

Konkurs

Konkurs

Parafia pw. św. Jakuba Apostoła w Tolkmicku, Starostwo Powiatowe w Elblągu, Urząd Miasta i Gminy Tolkmicko, Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” w Elblągu, Stowarzyszenie Oratorium im. św. Jana Bosko w Tolkmicku ogłaszają konkurs regionalny „Na najpiękniejszą palmę wielkanocną 2018”. Patronat honorowy – Starostwo Powiatowe w Elblągu, Patronat medialny – Gość Niedzielny, Dziennik Elbląski. 

Regulamin

Cele konkursu: - Kultywowanie i propagowanie tradycji wśród mieszkańców miasta i gminy Tolkmicko oraz chętnych spoza tego terenu. - Prezentacje umiejętności artystycznych wykonawców. - Umożliwienie twórczej konfrontacji i wymiany pomysłów w pracy artystycznej. 

Warunki konkursu: 1. Prace mogą być wykonane indywidualnie lub zbiorowo -  bez ograniczeń wiekowych. 2. Bez względu na ilość osób uczestniczących w wykonaniu palmy, przysługuje tylko jedna  nagroda. Do prezentacji palmy należy wytypować 1 przedstawiciela grupy. 3. Do konkursu mogą być zgłaszane palmy wykonane  z naturalnych surowców takich jak pędy wierzby, bibuła, suszone kwiaty, bukszpan itp. 4. Forma i technika wykonania prac dowolna. 5. Minimalna wysokość palmy - 1 metr. 6. Warunkiem konkursu jest prezentacja palmy przez jej właściciela/właścicieli w pozycji pionowej, w procesji wokół kościoła w Niedzielę Palmową 25.03.br.  o godz. 10:50 i udział w Mszy Św. o godz. 11:00. 7. Każda praca powinna być podpisana,  z podaniem następujących danych: imię i nazwisko wykonawcy lub przedstawiciela – reprezentanta grupy, rodziny, ilość i wiek osób biorących udział w wykonaniu palmy, dane kontaktowe. 8. Prace należy dostarczyć do kancelarii  Parafii św. Jakuba Ap. w Tolkmicku do dnia 19.03.2018 r. 

Ocena i nagrody: Jury, powołane przez organizatorów przy ocenie będzie brało pod uwagę: - zgodność wykonania z regulaminem konkursu, - ogólny wyraz artystyczny i pomysłowość, - technikę wykonania, - dobór materiałów, - Oficjalne ogłoszenie wyników będzie miało miejsce w Niedzielę Palmową 25.03.2018 r.  po mszy św. o godz.11:00. - Organizatorzy przewidują dla zwycięzców i uczestników konkursu pamiątkowe dyplomy i upominki. - Wyniki zostaną podane w Gościu Niedzielnym, Dzienniku Elbląskim, Informatorze  parafialnym, na stronie parafialnej oraz innych dostępnych mediach. 
Ustalenia końcowe: -  Prace zostają wykonane i dostarczone na koszt własny. -  Palmy, które nie zostaną odebrane do dnia 14 kwietnia 2018 r., zostaną zagospodarowane przez organizatorów. - W sprawach nie ujętych w Regulaminie a mających istotny wpływ  na organizację i przebieg  konkursu, decydują organizatorzy.
 

Od redakcji: W tym roku także sołectwo Suchacz przygotowuje konkursową palmę.  Prace wykonają panie z zespołu "Sasanki" oraz miejscowego KERiI. 

Zima nadejdzie wkrótce

Zima nadejdzie wkrótce

Niestety to jeszcze nie koniec zimy. Synoptycy zapowiadają jej powrót już w najbliższy weekend. Temperatura ma spaść do -12 stopni Celsjusza i znów sypnie śniegiem. Wszystko to za sprawą skandynawskiego niżu, który powoli nadciąga w naszym kierunku. 

 

Fot. Radio Zet

Pamiątka

Pamiątka

Wszystko co związane z Suchaczem zwraca naszą uwagę i warte jest pokazania. Także znaleziony niedawno w sieci obraz Gerarda Cybuli przedstawiający port w Suchaczu. Autorem jest nieżyjący już pracownik Bazy Oznakowania Nawigacyjnego w Gdańsku, który po jednej ze swoich wizyt służbowych wykonał taką właśnie sympatyczną pamiątkę. Może miejscowi rybacy rozpoznają swoje łodzie i chociaż w przybliżeniu określą datę? 

 

msj

Są wyniki plebiscytu DE

Są wyniki plebiscytu DE

Od kilku lat Dziennik Elbląski organizuje plebiscyt na najlepszego sołtysa powiatu elbląskiego. Do tegorocznego współzawodnictwa gminy nominowały łącznie 71 sołtysów.

 

W tym roku gmina Tolkmicko zgłosiła trzy osoby: Beatę Ciołek z Pogrodzia, Monikę Jarkiewicz z Suchacza i Zygmunta Mazurkiewicza z Kamionka Wielkiego. Głosowanie odbywało się za pośrednictwem telefonów. Na określony regulaminem numer (71160) należało wysłać SMS o treści: DE.SPS.X, gdzie X był cyfrą przypisaną konkretnemu sołtysowi, np. DE.SPS.5. W wyniku głosowania zakończonego 10 bm. o godz. 23.59 tytuł Super Sołtysa w 2018 roku przypadł Adamowi Becmerowiczowi z Karczowisk Górnych w gminie Gronowo Elbląskie. W pierwszej dziesiątce plebiscytu znalazły się dwie reprezentantki gminy Tolkmicko. I tak, na 7. miejscu uplasowała się Monika Jarkiewicz z Suchacza, a na 9. miejscu Beata Ciołek z Pogrodzia. 

 

msj

Nie dotykaj marczaków

Nie dotykaj marczaków

Wiosna coraz bliżej, więc pojawiają się już w lesie pierwsze marczaki czyli maleńkie zające. Jak się zachować, gdy spotkamy jednego z nich?
 

Marzec to okres, w którym pojawiają się już pierwsze maluchy w lesie, między innymi małe zajączki. Te, które urodziły się w marcu nazywamy "marczakami". Spacerując po lesie trzeba zawsze się dobrze rozglądać, naturalna zdolność do kamuflowania się zwierząt sprawia, że bywają niemal niewidoczne dla niewprawnego oka. Gdy już spotkacie na spacerze jakiegoś leśnego oseska, pamiętajcie żeby go nie dotykać i jak najszybciej oddalić się z miejsca, w którym go spotkaliście. Młode zwierzęta ciągle narażone są na ataki drapieżników. Ich strategią obronną jest tylko i wyłącznie brak zapachu w pierwszych dniach życia. Dzięki temu drapieżniki, a nawet psy myśliwskie, nie mogą ich wyczuć. Znalezionego przypadkowo w lesie małego zwierzęcia nie należy dotykać, aby nie przekazać mu swojego zapachu, nie można go chwytać oraz płoszyć. 

 

Nadleśnictwo Elbląg, fot. A. Kaczmarczyk

Rekord WOŚP 2018

Rekord WOŚP 2018

Podczas specjalnej konferencji prasowej WOŚP Jurek Owsiak ogłosił oficjalny wynik 26. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

 

WOŚP zebrał w tym roku aż 126 mln 373 tys. 804 zł 34 gr. To rekord! W 2017 roku zebrano 105 mln zł. Konferencja prasowa szefa WOŚP Jurka Owsiaka odbyła się w warszawskim szpitalu. Swój skromny udział w tych wielkich pieniądzach ma społeczność sołectwa Suchacz, która zebrała 17.332,32 zł. Śmiało więc możemy mówić o wspólnym sukcesie. 

 

Siema!

Wygenerowano w sekund: 0.35
27,003,061 unikalne wizyty