Suchacz.Eu - portal Stowarzyszenia Suchacz TAKA Wieś


Nawigacja

Random Photo

Galerie zdjęć:

name

Content


Przetłumacz stronę


PayPal

Zegar

Pogoda

Kalendarz

<< Kwiecień 2017 >>
Po Wt Śr Cz Pi So Ni
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30

Reklama

Serwis obejmuje miejscowości: Biała Leśniczówka, Bogdaniec, Brzezina, Chojnowo, Jagodno, Janówek, Kadyny, Kamionek Wielki, Kikoły, Łęcze, Nadbrzeże, Nowinka, Ostrogóra, Pagórki, Pęklewo, Połoniny, Pogrodzie, Przybyłowo, Przylesie, Rangóry, Suchacz, Święty Kamień, Tolkmicko, Wodynia, Wysoki Bór.

Konkurs

Konkurs

Rozpoczęło się świąteczne dekorowanie domów w sołectwie Suchacz. Czyj dom będzie się najpiękniej prezentował? Dla zwycięzcy przyznany będzie  specjalny Dyplom Uznania. Oceny dokona komisja powołana przez Sołtysa - bez konieczności zgłaszania się do konkursu.  

Dom w Pagórkach

Dom w Pagórkach

Dwór majątku Rehberg - to dzisiejsze Pagórki na Wysoczyźnie Elbląskiej. Dwór był wybudowany w stylu domów podcieniowych (Vorlaubenhauses), gdzie jak widać na zdjęciu obok podcień wspiera się na sześciu kolumnach.

 

Dawna nazwa tego majątku „Rehberg” czyli „Sarnia Góra” nawiązywała do odległych czasów, gdy w tej okolicy w leśnej populacji zwierząt na Wysoczyźnie dominowały sarny. Wokół Pagórek znajduje się kilka głębokich wąwozów, parowów i uskoków. Ich dawne nazwy wiele mówiły: „Sauerampfergrund” – Wąwóz Szczawiowy, „Bildhauergrund” – Wąwóz Rzeźbiarzy, „Wingolsteingrund” – Kamienny Wąwóz Wingola, czy „Plieskengrund” – Wąwóz Naleśnikowy (?). Ale był też groźny „Wolfskaulengrund” – Wąwóz Wilczej Jamy… Tereny uprawne wokół Pagórek (ok. 660 ha) zapisał w 1255 r. Szpitalowi Św. Ducha w Elblągu Mistrz Krajowy Zakonu Krzyżackiego, Dietrich von Grüningen. W 1432 r. od zakonu majątek ten przejął Hans von Baisen (namolnie spolonizowany jako „Jan Bażyński”). Powstał więc tutaj typowy majątek rycerski, który wprawdzie należał do dóbr ziemskich w Kadynach, ale był zarządzany przez specjalnego zarządcę. Z dniem 15.12.1898 r. właścicielem Pagórek (Rehberg) został cesarz Niemiec i król Prus Wilhelm II. „Jego Majestat” (Seine Majestät) odwiedził Pagórki po raz pierwszy 2.6.1899 r. – o czym do dzisiaj przypomina duży głaz narzutowy (z inskrypcją) w pobliżu Pagórek. Z polecenia kajzera wybudowano tutaj nowy budynek dworu (vide: zdjęcie). Zamieszkał w nim inspektor (zarządca) Paul Witt. Dwór zachwycał swym pięknem nie tylko miejscowych, ale też turystów wędrujących po Wysoczyźnie Elbląskiej. Ale, w styczniu 1945 r. czerwonoarmiści podpalili dwór i Nie zostało z niego nic. Tym niemniej warto przyjechać dzisiaj do Pagórek, zobaczyć dawne zabudowania dworskie, wspomniany kamień cesarza Wilhelma II, kamień „Jego Ekscelencji Etzdorfa” i przepiękną okolicę.

Lech Słodownik


Zobacz zdjęcia:  Pagórki   Kamień Etzdorfa   Cesarski kamień

Dzień dziecka zakończony!

Dzień dziecka zakończony!

Całe szczęście czarny scenariusz nie spełnił się! Dzielna brygada z Zakładu Wodociągów i Kanalizacji w Tolkmicku usunęła dziś ok. godz. 16.30 awarią rurociągu. Mieszkańcy Wielmoży odetchnęli z ulgą. Tym sposobem Dzień Dziecka można uznać za zakończony:) 

Wielmoży wciąż bez wody

Wielmoży wciąż bez wody

Wszystko wskazuje na to, że mieszkańcy ul. Wielmoży w Suchaczu nie będą mieli wody jeszcze dziś i być może nawet jutro. To czarny scenariusz, ale trzeba się z tym liczyć. 

 

Uszkodzenie rurociągu zostało zlokalizowane, ale jego naprawa jest niezwykle skomplikowana. Przede wszystkim na teren w jakim należy wykonywać prace. Osunięta skarpa i grząski grunt stanowią spore wyzwanie nawet dla lekkiego sprzętu. Dodatkowo siedmiu ludzi z łopatami szuka rurociągu. Nie jest to proste. Posiadana dokumentacja nie odzwierciedla stanu faktycznego, właśnie z uwagi na przesunięcie gruntu. W tej chwili poszukiwania w dalszym ciągu trwają. O efektach będziemy informować.

 

Zobacz zdjęcia: Awaria wodociągu

 

msj

Woda na Wielmoży

Woda na Wielmoży

Zakład Wodociągów w Tolkmicku poinformował, że zainteresowanym mieszkańcom przy ul. Wielmoży w Suchaczu woda dla celów spożywczych została dostarczona w butlach. Wiadomym jest także, że awaria wodociągu jest na tyle poważna, że jej usuwanie potrwa jeszcze do jutra czyli do 15 bm.! Powodem uszkodzenia rurociągu jest usunięcie się skarpy przy DW503, w pobliżu transformatora wysokiego napięcia. 

Awaria wodociągu

Awaria wodociągu

Suchacz częściowo bez wody! Awaria wodociągu została zgłoszona 13 bm. o godz. 20.30 do Zakładu Wodociągów i Kanalizacji w Tolkmicku. Przyczyna awarii nie jest jeszcze znana, ale mają być podjęte stosowne działania w celu ustalenia przyczyny. W tej chwili brak wody mają odbiorcy ul. Wielmoży, gdzie nastąpiła poważna awaria wodociągu.

Pod Tolkmickim Niebem

Pod Tolkmickim Niebem

Już w najbliższą sobotę (16 bm.) o godz. 16.00 na placu przed ratuszem odbędzie się wigilia dla mieszkańców Tolkmicka.

 

Organizatorami jest Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury wraz ze stowarzyszeniami działającymi na terenie miasta. Na przybyłych czekać będą pierogi, śledzie i ciasto. Udział w spotkaniu zapowiedział Burmistrz Andrzej Lemanowicz oraz pozostałe kierownictwo urzędu. Spodziewane są występy dzieci i młodzieży, a także dwóch miejscowych  zespołów ludowych: Tolkmiczanek i Sentymentu. Nie zabraknie wspólnego śpiewania kolend i przede wszystkim dzielenia się opłatkiem. Wszystko to Pod Tolkmickim Niebem. 

 

msj 

Spotkanie opłatkowe w Suchaczu

Zdjęcie użytkownika Suchacz.

Choinka już świeci

Choinka już świeci

Uroczyste zapalenie lampek na choince w Suchaczu odbyło się w niedzielę 10 grudnia br. o 16.30. Potem było spotkanie w "Zapiecku" przy gorącej herbatce. 

Od dziś w samym centrum wsi na bożonarodzeniowym drzewku palić się będzie ok. 2.000 lampek. 

 

Zobacz zdjęcia: Choinka w Suchaczu 

Wygenerowano w sekund: 0.44
22,098,359 unikalne wizyty