Suchacz.Eu - portal Stowarzyszenia Suchacz TAKA Wieś


Nawigacja

Random Photo

Galerie zdjęć:

name

Content


Przetłumacz stronę


PayPal

Zegar

Pogoda

Kalendarz

<< Grudzień 2017 >>
Po Wt Śr Cz Pi So Ni
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Reklama

Serwis obejmuje miejscowości: Biała Leśniczówka, Bogdaniec, Brzezina, Chojnowo, Jagodno, Janówek, Kadyny, Kamionek Wielki, Kikoły, Łęcze, Nadbrzeże, Nowinka, Ostrogóra, Pagórki, Pęklewo, Połoniny, Pogrodzie, Przybyłowo, Przylesie, Rangóry, Suchacz, Święty Kamień, Tolkmicko, Wodynia, Wysoki Bór.

Mikołajkowy kiermasz

Mikołajkowy kiermasz

9 bm. w miejscowej szkole odbył się mikołajkowy kiermasz. Przedszkolaki i uczniowie najpierw występowały, potem miały spotkanie z mikołajem. Prezenty były przecież najważniejsze! Dla rodziców i pozostałych gości były pyszne ciasta, pierogi, jabłka i napoje. Powodzeniem cieszyła się jak zawsze loteria fantowa. Jolanta Hirko i Iwona Pęczkowska tak to widziały:)

 

Zobacz zdjęcia: Mikołajki w szkole

Odpalenie

Odpalenie

W niedzielę 10 bm. o 16.30 nastąpi uroczyste zapalenie lampek na choince w Suchaczu oraz dalsze jej dekorowanie. Zachęcamy do udziału wszystkich mieszkańców, a szczególnie dzieci i młodzież z naszego sołectwa. Można ze sobą przynieść (ale niekoniecznie) swoje ozdoby do zawieszenia ich na naszym drzewku. Wszelkie też inne dekoracje będą mile widziane. Dla najmłodszych sołtys przewidziała niespodziankę. 


Do zobaczenia przy choince!

Choinka

Choinka

Choinka w Suchaczu jest już ustawiona i częściowo nawet udekorowana. Jutro tj. 10 bm. o 16.30 nastąpi uroczyste odpalenie lampek i cd. dekorowania. Rada Sołecka dziękuje za udzieloną pomoc niezawodnym jak zawsze mieszkańcom z Andrzejem Makarewiczem na czele. Szczególne podziękowania dla sponsorów bożonarodzeniowego drzewka - rodziny Państwa Rogowskich.

 

Zobacz zdjęcia: Choinka 

Suchaczanka na podium

Suchaczanka na podium

W Elblągu został rozegrany Barbórkowo-Mikołajkowy Otwarty Turniej Brydża Sportowego w silnej interregionalnej obsadzie z udziałem zawodniczek i zawodników z Braniewa, Elbląga, Jagodnika, Nowakowa, Nowej Pasłęki, Nowego Stawu, Suchacza i Sztumu. W kierunku podium wystartowało 32 brydżystek i brydżystów.


Droga do podium była długa i kręta, a sytuacje zmieniały się jak w kalejdoskopie. Rywalizacja o tytuł najlepszego duetu turnieju była gwoździem imprezy. W zmaganiach o najcenniejsze laury na podium po emocjonującej walce od pierwszego do ostatniego rozdania rzutem na taśmę ex aequo zajęły duety: Henryk Łęcki (Jagodnik) - Mariusz Sarnowski (Elbląg) oraz Bartosz Nowak - Włodzimierz Wasielewski (Sztum) wynikiem 60,44 proc.Trzecie miejsce na podium zajęli Bogusław Gierulski (Elbląg) - Marek Ratkowski (Dziemiany Kaszubskie) 59,89 proc. Zaś w poszczególnych kategoriach najlepszymi okazały się duety: w kategorii kobiet Anna Dworakowska (Suchacz) - Izabela Listewnik (Elbląg), w kategorii par mikstowych Regina Wołek - Marek Czaplński (Elbląg), w kategorii seniorów Andrzej Fronczak (Elbląg) - Kazimierz Konefał (Nowy Staw). Na turniej przybył prosto z Wilna arcymistrz międzynarodowy Bogusław Gierulski, który grając z Jerzym Skrzypczakiem Mrągowo w międzynarodowej drużynie Vytasa Vainiconisa (Wilno) w kolejnej rundzie Lithuania Champions League (Litewskiej Lidze Mistrzów) przyczynił sie do zwyciestwa w meczu gigantów z Bridge Clubem Wilno i do awansu na pozycję lidera Litewskiej Ligi Brydżowej. - Impreza Barbórkowo-Mikołajkowa umocniła swoją markę jako ekskluzywny turniej dla zaproszonych przyjaciół brydża jako ekskluzywny turniej dla każdego brydżysty, w tym dla graczy dopiero zaczynajacych swoją przygodę z brydżem. Miałem zaszczyt i przyjemność zagrać z Janiną Ptak mistrzynią Polski Par Mikstowych 2016 i nasz występ oceniam jako przyzwoity - mówi Marian Grabowski, brydżysta senior. - Należeliśmy do grona faworytów turnieju, więc nie mogliśmy zawieść. Walcząc z dużym zaangażowaniem i determinacją stanęliśmy na prestiżowym podium. Jak zawsze impreza była zorganizowana profesjonalnie i perfekcyjnie. Chwała organizatorom - mówi Bartosz Nowak ze Sztumu. Elbląskie Stowarzyszenie Brydża Sportowego zaprasza miłośników brydża na 12 turniej z cyklu Korespondencyjnych Mistrzostw Polski, który odbędzie się w poniedziałek, 11 grudnia w Hotelu Pod Lwem w Elblągu, ul. Kowalska 10. Zapisy do turnieju do godz. 16:50. Start o godz. 17.

 


Henryk Łęcki, wiceprezes zarządu Elbląskiego Stowarzyszenia Brydża Sportowego

Mikołajki w Szkole Podstawowej w Łęczu

 

Zdjęcie użytkownika Suchacz.

Czas na wybory

Czas na wybory

Od jednego z Czytelników naszej strony otrzymałem taki oto kometarz związany tematycznie z wcześnieszą informacją o naprawie drogi powiatowej Suchacz-Nadbrzeże. 

 

(...)

 

Uwaga, uwaga! Podaję komunikat nadzwyczajny! Jakby ktoś nie wiedział, to pragnę powiadomić, że rozpoczęła się już kampania przedwyborcza do samorządów! Jeżeli ktoś zapyta mnie skąd o tym wiem - odpowiedź jest całkiem prosta! Z obserwacji wiem, z długoletnich obserwacji! Przed każdymi wyborami samorządowymi na pola i łąki wyjeżdżają koparki w celu pogłębiania strumyków, rowów melioracyjnych i napraw dróg. Oznacza to jedno: Urząd dba o swoich mieszkańcówi stara się dla nich robić jak najwięcej! Szkoda tylko tego straconego czasu. Zwyczajnie to nic się nie robi, albo jedynie mało się robi, natomiast przed wyborami robi się wszystko, a nawet jeszcze więcej! Moim zdaniem, wobec takiej polityki byłbym za wyborami co .. 2 lata. Wtedy to robiłoby się jeszcze więcej! A co? Przecież kraj do biednych nie należy, to może sobie na takie wybory całkowicie pozwolić. Tak, wiem - z pewnością wielu miałoby chęć zadać mi pytanie, kto mianowicie wygra zbliżające się wybory?! Przyznaję - wielu uważa mnie za jasnowidza, a ja przecież jasnowidzem nie jestem! Co do wyborów - u nas wygra oczywiście ten sam człowiek, który wygrywa już ponad 20 lat! I tutaj to raczej (jest właściwie pewne) nic się nie zmieni! Szkoda jest jedynie kasy i czasu na nową kampanię! Tak, przyznaję - istnieje jednak ryzyko związane z tym faktem. Jednak musiałby się tutaj wydarzyć cud (ale to mocny cud!). Jednak życie administracji samorządowej nie może opierać się na samych cudach, zwłaszcza wtedy, kiedy ma się już za sobą tych, dla których cuda to podstawa egzystencji. Dlatego już dzisiaj pragnę tak na wyrost pogratulować zwycięstwa w wyborach nowej (starej) władzy). 

 

(...) 

 


Losy N1134

Losy N1134

Stan techniczny drogi powiatowej nr ewid. 1134N relacji Suchacz-Nadbrzeże stałą się ostatnio przedmiotem szczególnego zainteresowania. Nic dziwnego, bo jest naprawdę w opłakanym stanie. Mieszkańcy są bezradni, ale i zdeterminowani.

 

Do tego stopnia, że w dniu dzisiejszym tj. 5 bm. odbyło się w Suchaczu robocze posiedzenie zainteresowanych stron. Byli obecni: Ryszard Zagalski (Przewodniczący Rady Powiatu), Maciej Romanowski (Starosta), Zbigniew Rutkowski (Radny powiatu elbląskiego), Ryszard Zając (Dyrektor Zarządu Dróg Powiatowych) i Monika Jarkiewicz (Sołtys Sołectwa Suchacz). Komisja w takim składzie dokonała wizji lokalnej, decydując następnie o dalszych losach tej drogi. Ustalono, że obecnie podjęte zostaną pilne działania techniczne mające na celu przede wszystkim przywrócenie jej przejezdności. Dalsze prace realizowane będą w terminie późniejszym, po dokonaniu stosownych uzgodnień. Głównie tych natury formalnej, ponieważ nie do końca jasna jest sytuacja własnościowa niektórych odcinków. Należy mieć nadzieję, że teraz sprawy ruszą do przodu. Sprawę będziemy monitorowali i informowali Czytelników o postępach.   

 

msj         

Jej pasją jest malarstwo

Jej pasją jest malarstwo

W Filii nr 7 Biblioteki Elbląskiej przy ul. Hetmańskiej 16/20 czynna jest wystawa "Malarstwo moja pasja" naszej zaprzyjaźnionej z Suchaczem znajomej Pani Bożeny Rokickiej. Jej prace mieliśmy okazję oglądać już wcześniej, ale te na wystawie w Elblągu są jeszcze inne. Warto zobaczyć! 

 

msj 

Nielegalny bursztyn

Nielegalny bursztyn

Straż leśna Nadleśnictwa Elbląg w minionym tygodniu po raz kolejny udaremniła nielegalne pozyskanie bursztynu na Mierzei Wiślanej. Dwukrotnie 30 listopada i 1 grudnia w trakcie wspólnie przeprowadzonych akcji z funkcjonariuszami Policji udaremnili nielegalne wydobycie bursztynu.


Zarówno 30 listopada jak i 1 grudnia Strażnikom Leśnym i Policji udało się zarekwirować cały sprzęt służący nielegalnej działalności. Między innymi motopompy, węże strażackie, sztyce, koryta, sita i inne drobne narzędzia oraz pozyskany urobek. Zarekwirowano także samochód osobowy na francuskich numerach rejestracyjnych oraz kule ortopedyczne. Jeżeli w wyniku aktualnie prowadzonego dochodzenia uda się ostatecznie ustalić sprawców, sprawa zostanie skierowana do sądu rejonowego w Malborku, a osobom nielegalnie pozyskującym bursztyn grozi kara grzywny bądź aresztu. W ostatnim czasie to nie jedyne akcje zakończone sukcesem. W minionym miesiącu dzięki współpracy Straży Leśnej ze Strażą Graniczną funkcjonariusze zatrzymali dwóch mężczyzn nielegalnie pozyskujących bursztyn w trzcinowisku, sprawa trafi do sądu. W wyniku nielegalnego pozyskiwania bursztynu w środowisku leśnym powstają zniszczenia trudne do odwrócenia. Największemu uszkodzeniu ulega gleba. W trakcie poszukiwania wydobywany jest grunt ze sporych głębokości (wypłukiwanie bursztynu sięga nawet do 6 – 8 m w głąb ziemi), przy okazji mieszane są wszystkie warstwy gleby, przez co rośliny pozbawiane są niezbędnej do życia warstwy organicznej. Uszkadzany jest także system korzeniowy rosnących drzew, co możep owodować obumieranie drzewostanów, a w konsekwencji gradację szkodliwych owadów i tworzenie się luk w drzewostanie. Ponadto w trakcie prac często zaśmiecany jest las. Osoby trudniące się tym procederem często rozrzucają w lesie śmieci np. resztki poniszczonych plastikowych rur, starych węży strażackich, butelki, puszki i wiele innych. Zniszczenia te mają olbrzymią skalę, ze względu na to, że nielegalne prace wykonywane są w wielu miejscach, rozrzuconych na przestrzeni całej Mierzi Wiślanej. Porozsiewane po lesie dziury czasami dużych rozmiarów stanowią śmiertelne niebezpieczeństwo dla zwierzyny leśnej oraz drobnych organizmów. Uwięzionym zwierzętom ciężko jest się wydostać z pułapki, ze względu na znajdujący się w wyrobiskach grząski i wilgotny piach. Odnotowany został przypadek uratowania przez ludzi Daniela, uwięzionego w takiej dziurze. Miejsca poszukiwań bursztynu stanowią także niebezpieczeństwo dla odwiedzających las turystów, których w sezonie urlopowym w lasach Mierzei Wiślanej jest bardzo dużo.

Jan Piotrowski
Zobacz zdjęcia: Nielegalny bursztyn 
Wygenerowano w sekund: 2.12
22,098,831 unikalne wizyty