Suchacz.Eu - portal Stowarzyszenia Suchacz TAKA Wieś


Nawigacja

Random Photo

Galerie zdjęć:

name

Content


Przetłumacz stronę


PayPal

Zegar

Pogoda

name

Content

Kalendarz

<< Wrzesień 2018 >>
Po Wt Śr Cz Pi So Ni
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30

Reklama

Jeśli nie życzysz sobie aby jakiekolwiek dane w postaci obrazu lub tekstu były kojarzone z Twoją osobą możesz wystąpić za pośrednictwem poczty elektronicznej (msj@post.pl) lub telefonicznie (601 912910) o ich skasowanie. Zlecenie takie nie wymaga żadnego uzasadnienia.

555. rocznica

555. rocznica

Dziś mija 555. rocznica bitwy w Zatoce Świeżej rozegranej 15 września 1463 r. na jej wodach, prawdopodobnie pomiędzy Kamionkiem Wielkim a Suchaczem. 

 

(...) O świcie 15 września 1463 r. statki gdańskie pod dowództwem Macieja Kolmenera i Wincentego Stolle i elbląskie z Jakubem Vochsem otoczyły flotyllę krzyżacką i przystąpiły do ataku; walka toczyła się w abordażu, strzelano z kusz (z zapalającymi bełtami), piszczeli, hakownic i serpentyn. Zaskoczenie było całkowite! Ogień szybko rozprzestrzeniał się na stojące w bliskim sąsiedztwie jednostki krzyżackie. Statki gdańsko-elbląskie płynęły z wiatrem, wobec czego bardzo szybko doszło do licznych abordaży i walki wręcz między oddziałami zaciężnych. Przed sczepieniem się okrętów w abordażu, z marsów (bocianich gniazd) rzucano na pokład przeciwnika zapalające pociski i kamienie. Zaskoczeni, umęczeni falą odbojową zaciężni krzyżacy przegrywali tę bitwę. Widział ten pogrom wielki mistrz i postanowił uciec. Jego statek jako jedyny zdołał ujść pogoni. Pozostałe 46 statków (w tym 3 spóźnione) zatonęło lub zostały zdobyte. Flota zakonna poniosła klęskę, załogi utonęły albo dostały się do niewoli. Gdańszczanie wzięli 305 jeńców, wśród nich komtura kłajpedzkiego Hansa Hetzla, zaś elblążanie 240. (...)

 

Więcej o bitwie czytaj: Bitwa w Zatoce Świeżej

Czas na opieńki

Czas na opieńki

Grzyby – aromatyczny dodatek do wielu dań i sosów. I, choć nie każdy powinien je jeść, stanowią prawdziwy rarytas. Szczególnie gatunki tak rzadko zbierane i pojawiające się już w okolicznych lasach. 

 

Bez wątpienia opieńki to jedne z tych grzybów, które stanowczo za rzadko jemy. Opieńki, a tak naprawdę to opieńka miodowa, to pospolity gatunek grzyba, który można znaleźć praktycznie na całym świecie. Najczęściej można je spotkać jesienią, kiedy temperatury są dużo niższe, a wilgotność w lesie wzrasta. Nie rosną bezpośrednio w ziemi – znacznie bardziej wolą rosnąć na drewnie: korzeniach, gałęziach, pniach (stąd ich nazwa). Są bardzo ciekawe w smaku – są lekko cierpkie, a ich zapach przywodzi na myśl sery pleśniowe (camembert). Są dość twarde, z tego powodu najczęściej zjada się kapelusze młodych grzybów. Trzonki są znacznie bardziej łykowate i nie tak smaczne jak pozostała część grzyba.Choć grzyby te cudownie smakują i pachną, lepiej ich nie jeść na surowo. Wykazują bowiem właściwości trujące, z tego też powodu trzeba wiedzieć, jak właściwie się obejść z tymi grzybami. O ile pozostałe grzyby wystarczy tylko przed gotowaniem umyć i pokroić, tak tutaj musimy się nieco bardziej uzbroić w cierpliwość. Przede wszystkim warto odciąć trzonki i je wyrzucić. Następnie grzyby wrzucamy do wrzącej wody i gotujemy około 5-7 minut. Po tym czasie wywar odlewamy a same opieńki płuczemy pod zimną wodą. Dopiero teraz grzyb nadaje się do dalszej obróbki – czy to do dalszego gotowania w wodzie, czy też smażenia lub pieczenia. Warto jednak uważać – w trakcie wstępnej obróbki lepiej nie wdychać oparów z garnka, ponieważ mogą one doprowadzić do lekkich zawrotów głowy i problemów z koncentracją. Co jednak przygotować z opieniek? Okazuje się, że są doskonałym składnikiem sosów oraz zupy grzybowej. Warto go łączyć razem z borowikami czy prawdziwkami – wówczas można osiągnąć naprawdę ciekawe walory smakowe!

 

Targ smaku

Dożynki sołeckie

 

Spotkanie dożynkowe
mieszkańców sołectwa Suchacz
16 bm. od godz. 16.00
plac za świetlicą.

 

Będzie to impreza koszykowa, ale dzięki wspaniałomyślnemu sponsorowi i wolontariuszom z KERiI z Sasankami włącznie, organizatorzy przygotowali sporo dobrego jadła i picia. Zapowiedzieli też liczne zabawy plenerowe dla dorosłych i dzieci. Warto zatem wziąć udział w tej imprezie.

Zapraszamy Mieszkańców całego sołectwa! 

 

Organizatorzy

Ta wycieczka im się po prostu należała...

Ta wycieczka im się po prostu należała...

Ktoś powiedział kiedyś, że emeryci nie potrzebują wypoczywać, bo mają teraz dużo wolnego czasu i nie muszą. Nie do końca jest to prawdą, przynajmniej w odniesieniu do seniorów zrzeszonych w suchaczańskim Kole Emerytów Rencistów i Inwalidów. Mieszkańcy sołectwa widzą na codzień jego aktywność, której mogą pozazdrościć inne stowarzyszenia. Wycieczka jaką sobie sami zafundowali w pełni im się po prostu należała...


Przez pięć dni piętnastoosobowa grupa seniorów odbyła podróż do niezwykle ciekawego regionu - na Podlasie, położone w północno-wschodniej części kraju, w geograficznym centrum Europy. W ciągu tych kilku dni (5-10 września 2018) zaliczyli praktycznie wszystko co najważniejsze: Białystok - jedyny duży ośrodek na całym Podlasiu, Tykocin będący perłą baroku, Supraśl z pięknym monasterem, słynną Białowieżę z żubrem, przeurocze Siemiatycze czy Kruszyniany z jej niezwykłą Tatarską Jurtą na czele. Oprócz zwiedzania mieli okazję do kąpieli w wodach termalnych w Sokółce, spróbowania regionalnej kuchni z lodowymi deserami włącznie. Pogoda dopisała, a więc była okazja do podziwiania (nawet z okien autobusu) przecudnej przyrody Podlasia. Są tu cisza, spokój, piękne zielone krajobrazy, pełne dziewiczych lasów, rzek i rozlewisk, a wszystko to bogate w cennych i charakterystycznych dla Polski reprezentantów flory i fauny! To tutaj króluje łoś, bóbr, gronostaj, a nade wszystko żubr - król Puszczy Białowieskiej, który właśnie w tych okolicach został ocalony przed całkowitym wyginięciem i rozpoczął swe nowe życie na wolności. Jak widać seniorzy nie próżnowali podczas swojego wyjazdowego wypoczynku. Po raz kolejny zobaczyli wiele pięknych miejsc, pomimo dość dużego tempa całej wycieczki. Na specjalną uwagę zasługuje udział dwóch najstarszych seniorów KERiI, Zygmunta Madery (87)  i Lucjana Kurzyny (85), sporo przekraczających wiek pozostałych towarzyszy podróży. Zachęcam do obejrzenia albumu ze zdjęciami, bo to naprawdę doskonały materiał oddający klimat wycieczki. 

 

Fotorelacja: Seniorzy na Podlasiu                    

 

Sylwester M. Jarkiewicz

Fot. Jolanta Hirko

MDB

MDB

Mała Darmowa Biblioteka (MDB) została uroczyście otwarta 14 sierpnia 2014 r. Pomysłodawcą i realizatorem tego przedsięwzięcia byli członkowie Stowarzyszenia Suchacz TAKA Wieś. Przez minione 4 lata MDB cieszy się niesłabnącą popularnością wśród mieszkańców sołectwa Suchacz i przyjezdnych gości.

 

Biblioteczka, która jest własnością wsi jest jej sympatyczną  wizytówką. O jej jakość dbają mieszkańcy, a książki uzupełniają życzliwi sponsorzy. Na zdjęciu obok Pani Krystyna Czajkowska porządkuje i dodaje kolejną porcję książek do Małej Darmowej Biblioteki w Suchaczu. To już druga część książek przekazanych do MDB przez miejscowe Koło Emerytów Rencistów i Inwalidów. Dalszych ok. 100 pozycji przekazanych niedawno przez sympatyka Suchacza Pana Mirosława Nejmana z Elbląga oczekuje na miejsce w biblioteczce. Będzie w czym wybierać na jesienne i zimowe wieczory. Wszystkim użytkownikom MDB życzymy miłej lektury, innych zachęcamy do wymiany książek lub przekazywania ich do bibloteczki.

 

msj  

Kraby brzegowe w Zalewie!

Kraby brzegowe w Zalewie!

Kraby w Zalewie Wiślanym są rzeczywiście sporą rzadkością. Zostały wczoraj znalezione, na razie tylko na jednym fragmencie południowego brzegu. W każdym razie te sympatyczne skorupiaki są tutaj i można się z tego tylko cieszyć. Te znalezione są małe, ale w opisach naukowych porzeczytać można, że bywają znacznie większe. 

 

Czyste powietrze

Czyste powietrze

W Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Tolkmicku, ul. Świętojańska 1, dnia  8.09.2018 r. o godz. 16.00 odbędzie się szkolenie mające na celu przekazanie informacji jak prawidłowo ubiegać się o dofinansowanie z  programu priorytetowego „Czyste Powietrze”.

 

Ministerstwo Środowiska rozpoczęło cykl spotkań w gminach dotyczący realizacji Programu priorytetowego „Czyste Powietrze”. Spotkania z mieszkańcami będą prowadzone na terenie całego kraju, w tym gmin w województwie warmińsko-mazurskim. Resort chce poinformować, jak prawidłowo ubiegać się o dofinansowanie na termomodernizację budynku oraz wymianę przestarzałych źródeł ciepła. Podstawowym celem Programu priorytetowego „Czyste Powietrze” jest poprawa efektywności energetycznej istniejących zasobów mieszkalnych budownictwa jednorodzinnego oraz zdecydowane zmniejszenie emisji zanieczyszczeń do atmosfery z funkcjonujących i nowo budowanych jednorodzinnych budynków mieszkalnych.

Dożynki powiatowe

Dożynki powiatowe

Starosta Elbląski oraz Wójt Gminy Elbląg zapraszają na Dożynki Powiatowe 2018 r. W tym roku coroczne powiatowe święto plonów odbędzię się  8 września 2018 r. w miejscowości Nowakowo gmina Elblag. 

 

Program:

14:00 – Msza św. w Kościele WNMP w Cieplicach.

15:30 – Otwarcie festynu dożynkowego kompleks szkolny w Nowakowie:

- powitanie gości,

- wręczenie odznaczeń, medali i nagród Starosty Elbląskiego.

16:30 – Program Muzyczno-Sportowy.

17:30 – Rozstrzygnięcie konkursów.

18:00 – Występy artystów lokalnych.

21:00 – Występ gwiazdy festynu dożynkowego – Zespół MEJK.

22:00 – Teatr ognia, pokaz fajerwerków.

22:30 – Zabawa taneczna.

Dni Morza 2018

Dni Morza 2018

Komisja Zawodów dziękuje wszystkim uczestnikom 47. edycji zawodów zorganizowanych przez Zachodniopomorski Oddział Terenowy PZK (OT-14) za udział w tej imprezie. Otrzymaliśmy 97 logów, w tym 2 od nasłuchowców (grupa IV). Ilość uczestników, którzy przysłali swoje dzienniki zawodów w rozbiciu na poszczególne grupy przedstawia się następująco: grupa I – 27, grupa II – 59, grupa III – 5. Sześć logów zgłoszono do kontroli. Analiza logów wykazała, że nie operator jednej stacji nie przysłał swojego dziennika zawodów (jego znak wystąpił ponad 5 innych logach). Wszystkie logi sprawdzane były programem CorssChecker, a wyniki obliczano programem napisanym specjalnie dla Dni Morza. Oba programy są autorstwa Marka SP7DQR. Dziękujmy wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do przygotowania i sprawnego przebiegu zawodów oraz wszystkim uczestnikom, bez których tych zawodów by nie było. Dziękujemy również za uwagi zgłoszone po zawodach – postaramy się uwzględnić je w kolejnych edycjach zawodów. Zwycięzcom w poszczególnych grupach klasyfikacyjnych serdecznie gratulujemy. 

 

Wyniki szczegółowe

 

Wygenerowano w sekund: 1.48
27,480,873 unikalne wizyty