Suchacz.Eu - portal Stowarzyszenia Suchacz TAKA Wieś


Nawigacja

Random Photo

Galerie zdjęć:

name

Content


Przetłumacz stronę


PayPal

Zegar

Pogoda

name

Content

Kalendarz

<< Grudzień 2018 >>
Po Wt Śr Cz Pi So Ni
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31            

Reklama

Jeśli nie życzysz sobie aby jakiekolwiek dane w postaci obrazu lub tekstu były kojarzone z Twoją osobą możesz wystąpić za pośrednictwem poczty elektronicznej (msj@post.pl) lub telefonicznie (601 912910) o ich skasowanie. Zlecenie takie nie wymaga żadnego uzasadnienia.

Warsztaty kulinarne dla seniorów

Brak automatycznego tekstu alternatywnego.

Choinka 2018

Choinka 2018

Choinka w Suchaczu już jest na swoim miejscu! Sponsorem bożonarodzeniowego drzewka w tym roku jest Pani Elżbieta Kłusewicz.

 

Pomocy w jego wycięciu i ustawieniu udzieliło ochoczo kilkunastu (!) mieszkańców sołectwa. - Dziękuję serdecznie wszystkim za wspaniałą pomoc. Każda para rąk się przydała, bo choinka w tym roku jest bardzo okazała. - powiedziała Monika Jarkiewicz, sołtys.  Teraz jeszcze drzewko czeka na przystrojenie i można spokojnie czekać na Boże Narodzenie. Choinkę stroimy w sobotę ok. godz. 14.00. - Chętni do pomocy bardzo mile widziani. - zachęca sołtys.  

 

Zobacz zdjęcia: Choinka 2018

Bezprawna rzeź

Bezprawna rzeź

Sześciu włoskich myśliwych zastrzeliło kilkaset ptaków w województwie warmińsko-mazurskim. Zdaniem ornitologów doszło do bezprawnej rzezi.

Przez dziesięć dni pod koniec października w okolicy wsi Nowa Pasłęka w powiecie braniewskim w województwie warmińsko-mazurskim sześciu włoskich myśliwych zastrzeliło kilkaset ptaków. Zdaniem ornitologów doszło do bezprawnej rzezi. – Tłumaczenie myśliwych było takie, że Zalew Wiślany nie jest Morzem Bałtyckim, ale to nieprawda. Jest ustawa, która precyzuje dokładnie, że Zalew Wiślany jest częścią Morza Bałtyckiego. Czy nie wiedzieli, czy tylko w taki sposób się tłumaczyli, trudno mi powiedzieć – mówi ornitolog.

To, czy Zalew jest częścią Bałtyku jest kwestią istotną. Według artykułu 53 ustawy łowieckiej, 5 kilometrów od brzegu morskiego w głąb lądu nie można polować na ptactwo. Zdaniem ornitologów, mogło zginąć nawet do tysiąca ptaków: gęgaw, gęsi białoczelnych i zbożowych. Zawiadomiono policję. – Funkcjonariusze przeprowadzili oględziny nie tylko miejsca zdarzenia, ale również martwego ptactwa. Jeżeli ustalimy, że prawo zostało złamane, wówczas sprawcom grozi kara nawet do 5 lat pozbawienia wolności – poinformowała sierż. szt. Jolanta Storkowicz z  w Braniewie.

 

Źródło: msn/otoz braniewo

Targi seniora

Targi seniora

Występy artystyczne, konsultacje z psychologami i specjalistami z zakresu przepisów ważnych dla seniorów, porady stylistyczne, badania profilaktyczne, pokazy sprzętu rehabilitacyjnego czy gotowanie na żywo w wykonaniu Elbląskiego Klubu Szefów Kuchni.

 

Te i inne atrakcje będą czekały na odwiedzających Targi Seniora, na które CSE „Światowid” w Elblągu zaprasza 7 grudnia (piątek) w godzinach od 10:00 do 14:00. Wstęp wolny. Podczas Targów będzie możliwość zbadania poziomu cukru we krwi i wykonania innych podstawowych badań zdrowotnych, ponieważ swoje stoisko będą tu mieli przedstawiciele Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Elblągu. Będzie można także porozmawiać o systemie emerytalnym z pracownikami Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Elblągu, czy skorzystać z porad prawnych. - Do udziału w Targach zaprosiliśmy specjalistów, którzy wygłaszać będą prelekcje na temat zdrowia, pielęgnacji czy finansów seniora – wylicza Antoni Czyżyk, dyrektor CSE „Światowid” w Elblągu. Chętne osoby będą mogły też wziąć udział w testach zabiegów upiększających, w warsztatach plastycznych, a także w sesji fotograficznej.– Będzie kilka nowości w stosunku do roku ubiegłego – zapowiadają organizatorzy. – Będzie można na przykład porozmawiać z psychogerontologami, tj. specjalistami ds.  seniorów, ponadto podczas wydarzenia premierę będzie miało specjalnie przygotowane wydawnictwo, czyli Przewodnik Twórczego Seniora. W ramach Targów otwarta także zostanie wystawa fotograficzna oraz zaprezentowane zostaną prace plastyczne, które wykonali seniorzy w ramach projektu „Kultura dla seniora-senior dla kultury”. Dodatkowo, w ramach Targów Seniora, odbędzie się seminarium "Aktywne i twórcze życie tomój wybór!” (godz. 13:00, Sala Kameralna Kina Światowid). Współorganizatorem seminarium jest Stowarzyszenie Kulturalne "Viva art", jest ono częścią projektu "Aktywność i zdrowe odżywianie receptą na dobre życie", dofinansowanego ze środków Samorządu WojewództwaWarmińsko-Mazurskiego.Patronat honorowy nad Targami Seniora objęli marszałek województwa warmińsko-mazurskiego i Witold Wróblewski - prezydent Elbląga. Szczegółowy program dostępny jest na www.targi.swiatowid.elblag.pl 

Urok starych fotografii

Obraz może zawierać: 3 osoby, na zewnątrz

 

Ten drogowskaz ustawiony był w Elblągu w okolicach obecnaj ulicy Browarnej. (1968 rok). Fot. Krzysztof Komorowski

Nekrolog

18 listopada 2018 roku zmarł

Jan Paszkowski

Cześć Jego pamięci!

Pierwsza Sesja nowej Rady Miasta Tolkmicko

Pierwsza Sesja nowej Rady Miasta Tolkmicko

Pierwsze w tej kadencji posiedzenie nowo wybranej Rady Miejskiej w Tolkmicku, z udziałem nowo wybranej Burmistrz Tolkmicka miało miejsce 19 listopada 2018 roku w auli Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury. Obecni byli: sołtysi, dyrektorzy miejscowych zakładów i placówek, przedstawiciel Rady Powiatu i kilkunastu mieszkańców.   

 

 

Uroczystą sesję rozpoczęła najstarsza radna, Jolanta Ostrowska. Po wręczeniu radnym zaświadczeń Gminnej Komisji Wyborczej potwierdzających wybór do Rady Miasta Tolkmicko, przyjęła od nich ślubowanie. Po tej ceremonii nastąpiło ślubowanie nowo wybranej Burmistrz Tolkmicka Magdaleny Dalman, która w swoim krótkim wystąpieniu zobowiązała się do rzetelnej pracy na rzecz całej gminnej społeczności, licząc przy tym na dobrą współpracę z wszystkimi radnymi.     

Po obu tych uroczystościach zebrani przystąpili do wyboru Przewodniczącego i Wiceprzewodniczącego Rady Miasta Tolkmicko. Procedura samego głosowania poprzedzona była zgłaszaniem kandydatów na obie funkcje. Na przewodniczącego zgłoszono jednego kandydata, Andrzeja Osmańskiego, a na wiceprzewodniczącego radni zaproponowali Iwonę Rywelską i Monikę Jarkiewicz. W obu przypadkach odbyło się głosowanie tajne przeprowadzone przez specjalnie powołane dwie Komisje Skrutacyjne. W wyniku przeprowadzonych następnie głosowań Przewodniczącym Rady Miejskiej w Tolkmicku wybrany został Andrzej Osmański, na którego głosowało 12 radnych. Wiceprzewodniczącą Rady została Monika Jarkiewicz, na którą głosowało 7 radnych. Na zakończenie obrad zdecydowano o terminie kolejnej sesji, która odbędzie się 28 bm. Warto jeszcze zwrócić uwagę, że po raz pierwszy posiedzenie było transmitowane OnLine Można go obejrzeć i wysłuchać w serwisie YouTube.com pod adresem https://www.youtube.com/watch?v=dbfNt5mnZA0

 

msj

Plaża w Suchaczu dawniej

Bardzo unikatowa fotografia pokazująca dawną plażę w Suchaczu od strony wody. Mieszkańców prosimy o komentarz do tego zdjęcia. Fot. nadesłał Jacek Podleżański

 

Obraz może zawierać: co najmniej jedna osoba, na zewnątrz, przyroda i woda

Światłowód w zasięgu ... portfela

Światłowód w zasięgu ... portfela

Zgodnie z wcześniejszą zapowiedzią, w ramach unijnego Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa, w dniu dzisiejszym tj. 15 listopada br. odbyło się spotkanie informacyjne przedstawicieli firmy VECTRA z mieszkańcami sołectwa Suchacz.

 

Celem tego spotkania było przedstawienie promocyjnej oferty handlowej, a dla już zdecydowanych, podpisanie umowy na usługi telekomunikacyjne i telewizyjne. Do wyboru każdy miał pięć prędkości: 100Mb/s za 60zł/mies., 150Mb/s za 70 zł/mies., 250Mb/s za 80 zł/mies., 500Mb/s za 100 zł/mies. i 1000 Mb/s za 130 zł/mies. Oprócz  tego była możliwość wyboru odpowiedniego dla siebie pakietu telewizyjnego i innych dodatkowych usług (Multiroom, PVR czyli dysk 500GB, Eleven, tel. stacjonarny itd.). Zainteresowani ofertą, którzy nie mogli dziś wziąć udziału w dzisiejszym spotkaniu, mogą w tej sprawie kontaktować się z panem Marcinem Kurganem pod nr tel. 501 491155. Warto jednak podkreślić, że z oferty mogą korzystać wyłącznie mieszkańcy domów, przy których w ubiegłym roku ułożono podziemną instalację światłowodową.


msj 

Wygenerowano w sekund: 1.54
27,932,520 unikalne wizyty