Suchacz.Eu - portal Stowarzyszenia Suchacz TAKA Wieś


Nawigacja

Random Photo

Galerie zdjęć:

name

Content


Przetłumacz stronę


PayPal

Zegar

Pogoda

Kalendarz

<< Czerwiec 2017 >>
Po Wt Śr Cz Pi So Ni
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30    

Reklama

Serwis obejmuje miejscowości: Biała Leśniczówka, Bogdaniec, Brzezina, Chojnowo, Jagodno, Janówek, Kadyny, Kamionek Wielki, Kikoły, Łęcze, Nadbrzeże, Nowinka, Ostrogóra, Pagórki, Pęklewo, Połoniny, Pogrodzie, Przybyłowo, Przylesie, Suchacz, Święty Kamień, Tolkmicko, Wodynia, Wysoki Bór.

Wpisani w historię

Wpisani w historię

 

W dniu dzisiejszym tj. 16 czerwca br. o godzinie 17.00 w muzeum regionalnym w Tolkmicku nastąpi uroczyste otwarcie wystawy "Wpisani w historię", której organizatorem jest Stowarzyszenie "Pogrodzie dla Przyszłości".

Spotkanie SSTW

Spotkanie SSTW

 

Z cyklu "Letnie spotkania SSTW", w dniu dzisiejszym (16 bm. o 14.00) odbędzie się na Zielonym Wzgórzu zebranie członków i sympatyków Stowarzyszenia Suchacz TAKA Wieś. W programie m.in. ognisko i występy wokalne uczestników (!) i zaproszonych gości. Zebrani omówią także ewentualną organizację Nocy Świetojańskiej w Suchaczu.

 

msj 

Suchacz pięknieje!

Suchacz pięknieje!

Suchacz się zmienia, Suchacz pięknieje. Takie w każdym razie mamy odczucie, zważywszy, że cyklicznie od lat odwiedzamy to miejsce. Kto jest autorem tego sukcesu? Z pewnością mieszkańcy, ale i gospodarz. Od 9 kwietnia 2015 roku sołtysem położonej nad Zalewem Wiślanym, bardzo atrakcyjnej turystycznie miejscowości jest Monika Jarkiewicz  młoda, dynamiczna kobieta, bez trudu znajdująca dobre, innowatorskie rozwiązania. Co godne podkreślenia, nie brak jej skuteczności w realizacji pomysłów. 

 

 Przypomnijmy jeden z nich. 5 czerwca, odbyło się uroczyste otwarcie Wzgórza Widokowego im. Carla Pudora w Suchaczu. To właśnie Monika Jarkiewcz była inicjatorką rozwiązania, które  polegało na zagospodarowaniu i udostępnieniu turystom bardzo atrakcyjnego miejsca, z którego rozciąga się wspaniały widok na Zalew Wiślany. Wykonawcą inwestycji były Lasy Państwowe, reprezentowane przez Nadleśnictwo Elbląg. To jednak nie jedyny pomysł pani sołtys, który został wcielony w życie. Jest ich znacznie więcej. Ponadto żywimy przekonanie, że nie zostało jeszcze powiedziane w tym zakresie ostatnie zdanie. Postanowiliśmy zasięgnąć informacji u źródła. W tym celu spotkaliśmy się i porozmawialiśmy z Moniką Jarkiewicz.


Marcin Mongiałło:  Jest Pani sołtysem Suchacza od kwietnia 2015 roku. Jakie pomysły  udało się Pani zrealizować od tego czasu?

Monika Jarkiewicz: Razem z moją Radą Sołecką realizujemy różne przedsięwzięcia. Zasadniczymi są działania prowadzone pod kątem potrzeb mieszkańców. Priorytetem jest estetyzacja wsi. Stąd np. konkurs na najpiękniejszą posesję i ogródek przydomowy, posadzenie ok. 5 tys. krokusów, nasadzenia drzew i krzewów w centralnej części Suchacza i na terenie przylegającym do świetlicy wiejskiej. Wkrótce ruszą nasadzenia na rondzie, które – mam nadzieję – będzie kolejną dobrą wizytówką Suchacza.

Istotnym wydarzeniem jest bożonarodzeniowa choinka ustawiana w pobliżu pomnika upamiętniającego bitwę morską i dekorowana następnie przez mieszkańców własnymi ozdobami. Święta są także okazją do spotkania wigilijnego mieszkańców całego sołectwa.

Warto też wspomnieć o kontynuacji finałów WOŚP. Tegoroczny był szczególny. Udało się zebrać ponad 15 000 zł, a cała akcja wspierana była osobiście przez Jurka Owsiaka. Udało się bowiem zdobyć specjalny 8-minutowy klip, w którym szef WOŚP zachęca mieszkańców sołectwa do udziału w 25. Finale.

Oczywiście są bardziej przyziemne działania i tych jest zdecydowanie więcej. Zaliczyć do nich trzeba stałe sprzątanie ulic i plaży, koszenie, a zimą odśnieżanie. Udaje się to wszystko ogarniać dzięki wielu przyjaciołom i mieszkańcom, którym zależy na tym aby sołectwo było dobrze postrzegane przez przyjezdnych.

Mamy swoją gazetkę „Naszą wiejska”, a także (wspólnie z SSTW) stronę internetową suchacz.eu Istniejemy też na Faceboooku na dwóch odrębnych profilach.

Kto Panią wspiera w inicjatywach związanych z pomysłami realizowanymi na terenie sołectwa? Na kogo może Pani szczególnie liczyć?

Przede wszystkim zawsze mogę liczyć na moją Radę Sołecką, inne stowarzyszenia i... męża. Mocno wspierają mnie także mieszkańcy. Czasami tylko dobrym słowem, ale to jest też bardzo potrzebne.

Z jakimi trudnościami musi się Pani mierzyć? Jak wygląda sprawa  związana z funduszami potrzebnymi na inwestycje. Z tego co mi wiadomo  sołectwo nie dysponuje żadnymi tego typu środkami. Czy to prawda?

Jest to prawda. W roku 2015 nie mieliśmy żadnych pieniędzy, rok temu było to 1 500 zł, a w tym roku 1 700 zł. Są to fundusze, które musimy wydawać na utrzymanie terenów zielonych czyli benzynę do kosiarki, żyłkę, przeglądy kosiarek itd. To wszystko co udało się zrobić mam od sponsorów i ludzi dobrej woli. Dostaliśmy nagrodę 3 000 zł za 3. miejsce w konkursie "Wieś z inicjatywą". Te pieniądze chcemy przeznaczyć na nowe oznakowanie ulic.

Co z plażą w Suchaczu? Czy jako rada sołecka macie jakieś pomysły w  tym zakresie?

Plaża została wydzierżawiona na okres dwóch lat, z czego bardzo się cieszę i myślę, że mieszkańcy również. 

Skąd wziął się Pani pomysł uruchomienia nowego punktu widokowego w Suchaczu? Mam na myśli uroczyście otwarte kilka dni temu Wzgórze  Widokowe im. Carla Pudora.

To był chyba drugi mail jaki wysłałam gdy zostałam sołtysem. Byłam bardzo szczęśliwa kiedy Nadleśnictwo Elbląg zainteresowało się tym tematem i umówiliśmy się na spotkanie. Wtedy jeszcze nie byłam pewna, czy „zarażę” ich moim pomysłem. Pamiętałam to miejsce jeszcze z czasów dzieciństwa. W Suchaczu takich miejsc z dobrymi widokami jest  więcej, ale nie są dostępne. W miejscu nowootwartego punktu przed wojną była mała altanka, co każdy może zobaczyć  na starych pocztówkach. To jeszcze jednak nie koniec działań w tym miejscu.  Razem z elbląskim Nadleśnictwem mamy jeszcze kilka innych pomysłów. Na razie jednak nie chcę ujawniać szczegółów.  Żeby nie zapeszać (uśmiech).

Pani Moniko, dziękuję za rozmowę i życzę wielu kolejnych wspaniałych, zrealizowanych pomysłów

 

 

 

RozmawiałMarcin Mongiałło

 

Źródło: Elblag.net

Fot.: Grzegorz Mongiałło

Spotkanie na Wzgórzu

Spotkanie na Wzgórzu

W dniu dzisiejszym (7 bm.) członkowie stowarzyszenia Suchacz  TAKA Wieś spotkali się na otwartym w miniony poniedziałek Zamkowym Wzgórzu im. Carla Pudora. 

 

Było to już piąte terenowe zebranie SSTW prowadzone w ramach cyklu Letnie Klimaty Suchacza i Okolicy. Obok spraw organizacyjnych jakie poruszono, omówiono m.in. plan nasadzeń krzewów ozdobnych jakie będą dokonywane w najbliższym czasie na rondzie. - Rośliny już są w Suchaczu i będą sadzone w następnym tygodniu. - poinformowała sołtys. - Chętni do pomocy są mile widziani. - dodała. Zebrani wyrazili podziękowanie strategicznemu sponsorowi przedsięwzięcia  i sympatykowi stowarzyszenia Tomaszowi Padereckiemu, który zakupił w jednej z podwarszawskich szkółek ponad 500 różnych krzewów ozdobnych.   

 

Fotorelacja ze spotkania, patrz album: Na Zamkowym Wzgórzu. 

 

msj

Będzie pięknie

Będzie pięknie

Dzięki dobremu sercu kolejnego sponsora, już wkrótce rondo w Suchaczu zmieni swój dotychczasowy wygląd.

 

Przewidziane są nasadzenia krzewów ozdobnych, które ożywią i upiększą to centralne miejsce. I tak, będą to: berberysy czerwone i złociste, róże płożące, pęcherznice złote i czerwone. Razem posadzonych zostanie ponad  500 tych pięknych krzewów. Rondo jest już starannie przygotowane do nasadzeń. Rośliny dotarły z podwarszawskiej szkółki do Suchacza w dniu wczorajszym tj. 7 bm. Prace ogrodnicze rozpoczną się w następnym tygodniu. Chętni do pomocy mogą już dziś zgłaszać swój akces do sołtysa. 

 

msj  

Zjazd

Zjazd

Od jutra, przez 3 dni odbywać się będzie w Elblągu V Zjazd  Polskiego Towarzystwa Medycyny Paliatywnej, którego tematem przewodnim jest "Zintegrowana opieka paliatywna w XXI wieku".

 

Zjazd będzie reprezentował najwyższy poziom naukowy i stanie się platformą współpracy specjalistów z różnych obszarów opieki nad chorym: medycznej, psychologicznej i duchowej oraz kolejnym wydarzeniem spajającym środowisko zajmujące się medycyną paliatywną. W ciągu trzech dni w mieście gościć będą najwybitniejsi specjaliści związani z medycyną paliatywną. Przewodniczącą Komitetu Organizacyjnego jest Wiesława Pokropska, dyrektorka Elbląskiego Hospicjum im. dr Aleksandry Gabrysiak. Więcej na ten temat: Zjazd   

Mamy już ten punkt

Mamy już ten punkt

Od dziś można śmiało powiedzieć, że Suchacz ma punkt widokowy, o jakim można było tylko do tej pory marzyć. Posadowiony jest w miejscu historycznym, w otoczeniu urokliwych lasów Wysoczyzny Elbląskiej i z pięknym widokiem na Zalew Wiślany. Dziś tj. 5 czerwca 2017 r. obiekt został oficjalnie oddany do użytku.

 

Budowa punktu widokowego to pomysł sprzed dwóch lat. Doczekał się realizacji dzięki akceptacji strategicznego sponsora i właściciela terenu jakim są Lasy Państwowe. Gdy zapadała decyzja, wszystko potoczyło się już szybko. Potrzebny był jeszcze projekt i wykonawca, co nie było już trudne. Sama budowa była już nieco bardziej ... kłopotliwa. Przede wszystkim z uwagi na położenie  i dość skomplikowane możliwości transportowe  - dojazd możliwy był tylko przez prywatną łąkę. Udało się to pokonać i wiosną tego roku prace ruszyły. Po dwóch miesiącach zbudowano  całkiem przyzwoity obiekt turystyczny, z dwoma krytymi trzciną parasolami i miejscem na ognisko. Udało się także umieścić tam trzy tablice dydaktyczne z krótką charakterystyką obiektu i samego miejsca posadowienia czyli Suchacza. Zdecydowano, że punkt widokowy będzie nosił imię Roberta Dora, a to na pamiątkę człowieka, który dla tych terenów ma zasługi ogromne i raczej niepodważalne. Głównie pod kątem popularyzacji turystyki pieszej i krzewienia kultury fizycznej ówczesnych elblążan. 

Biorąc zatem pod uwagę okoliczności rewitalizacji dawnego punktu widokowego, ważnym stało się jego uroczyste otwarcie. W swoim przemówieniu wstępnym Mariusz Potoczny, Nadleśniczy Nadleśnictwa Elbląg przypomniał rolę Lasów Państwowych w kształtowaniu zamiłowania do przyrody, w tym do turystyki. - Punkt w Suchaczu jest od dzisiaj jednym z wyjątkowych obiektów na różnorodnych szlakach pięknej Wysoczyzny Elbląskiej. - powiedział. - Poprzez turystykę, poznawanie historii, edukację, poznajemy tajemnice naszych okolic, zbliżamy się do siebie, przez co jesteśmy bardziej świadomi tego, gdzie jesteśmy, co robimy i kim w życiu będziemy – dodał Nadleśniczy. Radość z oddanego obiektu wyraziła w swoim przemówieniu także Monika Jarkiewicz, sołtys Sołectwa Suchacz -  inicjatorka całego tego ambitnego przedsięwzięcia. - Dziękujemy Nadleśnictwu za ten piękny punkt na "Wzgórzu Zamkowym", który będzie również miejscem spotkań mieszkańców. - powiedziała. Po tych wzajemnych uprzejmościach nastąpiło uroczyste przerąbanie (!) świerkowej girlandy w wykonaniu Nadleśniczego i Sołtysa. Wkrótce potem obie strony podpisały porozumienie, w myśl którego "Wzgórze Zamkowe" przekazane zostało suchaczańskiemu sołectwu. W czasie dalszej ceremonii nie obyło się bez dalszych wystąpień. Głos zbierali m.in. Przewodniczący Rady Powiatu Ryszard Zagalski, Andrzej Lemanowicz, Burmistrz Tolkmicka oraz Leszek Marcinkowski, Prezes Elbląskiego Oddziału PTTK. Odnotowano także obecność Lecha Słodownika, elbląskiego historyka i Karola Wyszyńskiego, przewodnika PTTK. Znakomitych postaci było więcej. Z łatwością można je rozpoznać w załączonej fotorelacji.

Jak przystało na charakter uroczystości zgromadzeni, po raz pierwszy mieli okazję upiec sobie w nowym miejscu kiełbaski i posmakować pysznych wiejskich wypieków. Najbardziej smakowały: budyniowiec Heleny Literskiej, rabarbarowiec Małgorzaty Sobieszcczańskiej, sernik Moniki Jarkiewicz, piernik Honoraty Cegielskiej i przekładaniec Hanny Rakoczy. Trzeba jeszcze wymienić tych, którzy pomogli. Byli to: Marta Przespolewska, Katarzyna Jastrzębska, Artur Koczorowski, Małgorzata Madeja, Katarzyna Rogowska, Jarosław Mytych, Jan Piotrowski, Katarzyna Rostkowska  i Andrzej Niemiec.  

W uroczystości wzięła udział młodzież z Zespołu Szkół Gospodarczych w Elblągu, dla której nowootwarty punkt  był początkiem wędrówki fragmentem Trasy Jakubowej wiodącej z Suchacza do Próchnika.

 

Zobacz zdjęcia: Mamy już ten punkt 

 

 

Sylwester M. Jarkiewicz

 

Od redakcji 

W majowym wydaniu Der Westprusse w artykule Pilze mit aussicht napisano o punkcie widokowym: Das Forstmat Elbling errichtet in Succase (Suchacz) in der Naehe des Haffschloesschens und des Carl-Pudor-Denkmals einen Rastplatz mit Sticbaenken, Schutzpilzen, Informationstafeln und einer Feuerstelle. Von dort laesst sich zudem ein Panoramblick auf das Frische Haff geniessen. Die Bauarbeiten sollen bis Anfang Mai abgeschlossen sein. Autorem tej notki prasowej jest Lech Słodownik. 


 

Ostatni szlif

Ostatni szlif

Trwają jeszcze ostatnie prace na budowanym w Suchaczu punkcie widokowym "Zamkowe Wzgórze" im. Carla Pudora. Czy budowniczowie drugiego parasola zdążą na czas czyli do jutrzejszego (5-06-2017) uroczystego otwarcia? Zobaczymy!? 

 

msj

13. Zlot

13. Zlot

Jest już pewną tradycją, że parady przez Suchacz uczestników zlotów motocyklowych w Tolkmicku bywają wydarzeniami, w które chętnie włączają się mieszkańcy sołectwa.

 

Tak też było w tym roku, kiedy miłośnicy jednośladów spotkali się już po raz 13. na zlocie. Tegoroczna parada była jak zawsze imponująca, chociaż może nieco mniej liczna. Zatrzymanie kolumny w samym centrum wsi było okazją do lepszego obejrzenia (podczas krótkiego postoju) tych pięknych pojazdów. Nie udało im się bowiem przemknąć niepostrzeżenie i błyskawicznie, bez szczególnego zwrócenia uwagi. Na rondzie zatrzymała ich grupa kaprów odzianych w barwne stroje i uzbrojonych w muszkiety, szable i firmowe sztandary. Przepustką do dalszej jazdy było podpisanie specjalnego Glejtu o treści: ”Szczury lądowe z grupy Kardan zobowiązują się do przestrzegania porządku publicznego podczas przejazdu przez ziemie sołectwa Suchacz i godnego rozsławiania wioski kaperskiej”. Ta krótka akcja pomimo, że spontaniczna, była bardzo udana i chwalona następnie przez zmotoryzowanych przejezdnych. Brawa dla organizatorów z Jolantą Grzbielą na czele. 

 

Zobacz zdjęcia na FB: 13. Zlot 

 

msj

Wygenerowano w sekund: 0.91
15,556,758 unikalne wizyty