Suchacz.Eu - portal Stowarzyszenia Suchacz TAKA Wieś


Nawigacja

Random Photo

Galerie zdjęć:

name

Content


Przetłumacz stronę


PayPal

Zegar

Pogoda

name

Content

Kalendarz

<< Luty 2019 >>
Po Wt Śr Cz Pi So Ni
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28      

Reklama

Jeśli nie życzysz sobie aby jakiekolwiek dane w postaci obrazu lub tekstu były kojarzone z Twoją osobą możesz wystąpić za pośrednictwem poczty elektronicznej (msj@post.pl) lub telefonicznie (601 912910) o ich skasowanie. Zlecenie takie nie wymaga żadnego uzasadnienia.

Warsztaty z tradycją

Warsztaty z tradycją

13 i 14 grudnia odbyły się ostatnie działania w ramach projektu warsztaty z tradycją, realizowanego przez Stowarzyszenie Kulturalne Viva art oraz CSE „Światowid”. Były to warsztaty gwiazdkowe w świetlicy wiejskiej w Suchaczu oraz  w Miejskim Domu Kultury w Ornecie.

 

Podczas zajęć powstały świąteczne dekoracje i piernikowe smakołyki. Święto Bożego Narodzenia wiąże się z wieloma tradycjami, które są żywo kultywowane, warto jednak zadbać by wiedza o dawnych zwyczajach była przekazywana kolejnym pokoleniom. Na warsztatach dzieci i młodzież własnoręcznie stworzyły podłaźniczki. Zanim pojawiła się w Polsce choinka, w okresie Bożego Narodzenia królowała w polskich domach właśnie  podłaźniczka. Wieszano ją nad stołem, zdobiono orzechami, jabłkami, ciasteczkami, głównie piernikami, kolorowymi wstążkami i różnymi ozdobami z bibuły oraz krążkami opłatka. Mocowana była na sznurze, dzięki któremu można było ją opuszczać aby zjeść łakocie. Podczas warsztatów powstały również piernikowe chaty, polane lukrem i udekorowane posypkami. Konstruowanie słodkich domków, okazało się być trudnym zadaniem, ponieważ wymaga cierpliwości. Piernik jest jednym z najstarszych ciast, obecnym w polskiej tradycji od wieków. Piernik wywodzi się ze znanych w średniowieczu miodowników (wielkich bochenków chleba z miodem), które wzbogacono właśnie przyprawami korzennymi. Warsztaty poprowadziła plastyk i florysta Anna Karatkiewicz. W zajęciach wzięły udział dzieci i młodzież z Suchacza, Ornety i okolic.  Fotorelacje: http://www.swiatowid.elblag.pl/pl/galerie/warsztaty/ oraz Warsztaty w Suchaczu

Wigilia-2018

Wigilia-2018

Spotkania wigilijne mieszkańców sołectwa Suchacz mają swoją już tradycyjną formułę i od kilku lat praktycznie tych samych bywalców. W tegorocznym dominowali seniorzy i dzieci, których występy to zawsze wielki powiew młodości. Tak też było i tym razem. 

 

Nie zawiedli i tym razem. Religijny spektakl skupił uwagę przybyłych, głównie rodziców, których pociechy miały okazję pokazać się licznej widowni. Potem już tylko dzielenie się opłatkiem i wigilijna wieczerza z pierogami, czerwonym barszczem, śledziem i deserem. Był czas na kolędy. Prym wiodły "Sasanki", ale śpiewanie dzieci było szczególnym przeżyciem duchowym. Zwłaszcza kolęda Puste miejsce przy stole dedykowana ludziom, którzy na zawsze odeszli z naszych rodzin i którym zostawiamy puste miejsce przy wigilijnych stołach oraz Pastorałka od serca do ucha.  Warto jeszcze dodać, że w spotkaniu uczestniczyła po raz pierwszy Pani Magdalena Dalman, nowa burmistrz Tolkmicka. Organizatorzy dziękują wszystkim, którzy przyczynili się do tego spotkania, w tym za przygotowanie pysznych wigilijnych potraw. 

 

msj

 

Zobacz zdjęcia: Wigilia-2018

Posłuchaj: Puste miejsce przy stole

Przepisy KGW Suchacz

Przepisy KGW Suchacz

Koło Gospodyń Wiejskich w Suchaczu to nieformalna grupa działająca na terenie wsi od co najmniej 20 lat. Skład osobowy ulegał zmianie, ale trzon grupy stanowi 8 osób. Grupa nie ma żadnego zarządu, komisji itp. struktur.

 

Z doświadczenia wiadomo, że taka formuła jest najlepsza. Suchaczańskie KGW to bardziej przyjacielska grupa miejscowych kobiet, niż sformalizowane stowarzyszenie. Dlatego też członkinie nigdy nie starały się tego zmieniać… Ponad 20 minionych lat pokazało, że wybór takiej opcji był jak najbardziej słuszny.

 

KGW pracuje w zależności od potrzeb, koncentrując się głównie na współorganizowaniu różnego rodzaju imprez dla miejscowej społeczności. Koło bierze udział w obsłudze sztandarowych imprez sołectwa takich jak: dożynki, wigilie, festyny rodzinne, kiermasze, festiwale, pikniki itp. Nie oznacza to jednak, że KGW koncentruje się tylko na imprezach wewnętrznych. Do takich działań można zaliczyć udział w konkursach gminnych, powiatowych czy nawet wojewódzkich. Występując ze swoimi produktami kulinarnymi zajmują wysoko punktowane pozycje rankingowe. Śladem po takich działaniach są nagrody, dyplomy i wyróżnienia. Największą jednak satysfakcję dają pozytywne opinie o jakości i smakowitości przyrządzanych potraw.

 

Panie z KGW potrafią ugotować i upiec dosłownie wszystko, ale główną ich specjalnością są pierogi. Może dlatego, że to przysmak narodowy, smakujący podczas każdej okazji, a może dlatego, że pierogi z Suchacza mają swój niepowtarzalny smak? Coś w tym musi być, bo nigdy ich nie zostaje…

 

W swoim kulinarnym repertuarze KGW z Suchacza ma trzy sztandarowe pierogowe receptury. Są to: pierogi z kapustą i pieczarkami, pierogi ruskie i pierogi z mięsem. Jak się je robi? To proste! Pani Dorota Rynkiewicz, szefowa KGW zdradza nam przepisy: 

 

Przepisy na pierogi


 


Warsztaty gwiazdkowe

Obraz może zawierać: tekst

Nasza choinka

Obraz może zawierać: noc, choinka i na zewnątrz

Budowy boiska ciąg dalszy

Budowy boiska ciąg dalszy

Dziś tj. 10 grudnia br. ekipa techniczna przystąpiła do kolejnego etapu budowy boiska trawiastego w Suchaczu. Teren obiektu jest w tej chwili grodzony siatką, co zbezpieczy w przyszłości boisko przed nocnymi wizytami dzików i niszczeniem murawy. 

 

Zobacz zdjęcia: Grodzenie boiska 

Wigilia w Suchaczu

Obraz może zawierać: tekst

Choinka już udekorowana!

Obraz może zawierać: 7 osób, w tym Marta Przespolewska, uśmiechnięci ludzie, ludzie stoją, drzewo, na zewnątrz i przyroda

 

Choinkę w Suchaczu dekorowali: Tomek, Kasia, Marta, Monika, Kasia, Igor, Ala i autor zdjęcia Sylwester.  

Dekorujemy choinkę

 

Dziś planujemy dekorowanie bożonarodzeniowego drzewka w Suchaczu. Spotykamy się 8 bm. około godz. 14.00. - Ozdoby już mamy, ale jeśli ktoś jeszcze coś przyniesie, nasza choinka będzie bardziej dostojna. - zachęca sołtys ze swoją radą sołecką.  - Jest już naturalnie piękna, ale tradycja ozdabiania jest w końcu miłym zwyczajem. - dodała.


Wygenerowano w sekund: 0.80
28,070,174 unikalne wizyty