Suchacz.Eu - portal Stowarzyszenia Suchacz TAKA Wieś


Nawigacja

Random Photo

Galerie zdjęć:

name

Content


Przetłumacz stronę


PayPal

Zegar

Pogoda

Kalendarz

<< Październik 2017 >>
Po Wt Śr Cz Pi So Ni
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          

Reklama

Serwis obejmuje miejscowości: Biała Leśniczówka, Bogdaniec, Brzezina, Chojnowo, Jagodno, Janówek, Kadyny, Kamionek Wielki, Kikoły, Łęcze, Nadbrzeże, Nowinka, Ostrogóra, Pagórki, Pęklewo, Połoniny, Pogrodzie, Przybyłowo, Przylesie, Rangóry, Suchacz, Święty Kamień, Tolkmicko, Wodynia, Wysoki Bór.

Popołudnie z Sasankami

Popołudnie z Sasankami

Wtorek 12 września br. uznać można Dniem Sasanek. Może nawet nie cały dzień, bo wystarczyło popołudnie, aby się o tym przekonać.

 

Dożynkowy wieniec był głównym powodem dzisiejszej zbiórki. Panie z zespołu "Sasanki" wykonały swoją pracę, która po uzupełnieniu o drobne dodatki wystawiona będzie w kościele parafialnym w Łęczu, a następnie w Suchaczu.

Drugą szybką akcją było przekazanie darów dla dzieci z miejscowej świetlicy wiejskiej. Ich głównymi sponsorami byli pracownicy Oddziału Wewnętrznego Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Elblągu z Iwoną Pęczkowską na czele. Były to książki, materiały szkolne, zabawki i nawet łakocie. Marlena Szulc odwdzięczyła się w imieniu swoich podopiecznych pamiątkowymi figurkami i dyplomem.

Trzecie, równie błyskawiczne działania "Sasanek" rozegrały się przy miejscowej MDB czyli Małej Miejscowej Bibliotece, gdzie przekazały dla użytku mieszkańców wsi kilkadziesiąt nowych książek.

 - Wszędzie ich było pełno. - zauważyła jedna z suchaczanek. - Aż strach otwierać dziś lodówkę... - zażartowała.

 

msj  

 

Zobacz zdjęcia:

Sasanki budują wieniec    

Przystanek MDB 

Sasanki dzieciom

             

18.000.000

18.000.000

O każdym następnym milionowym kliknięciu na naszej stronie www.suchacz.eu informujemy odwiedzających. Dziś systemowy licznik odnotował właśnie 18.000.000 takich kliknięć. Taką popularność strona zyskuje dzięki ciekawym materiałom jakie są zamieszczane, a także sporemu archiwum  z ponad 400 albumami tematycznymi zawierającymi blisko 20 tys. zdjęć.

 

msj - admin  

Kosz dożynkowy sołectwa

Kosz dożynkowy sołectwa

Kosz dożynkowy sołectwa Suchacz wykonają członkinie zespołu "Sasanki". Apelują do mieszkańców o dostarczanie tegorocznych plonów do jego zapełnienia. Chodzi o niewielkie ilości dorodnych warzyw i owoców z własnych pól i ogrodów. Można to dostarczać jutro tj. 12 bm. do pani Doroty Gaik-Dużyńskiej.   

Sasanki w Starym Polu

Sasanki w Starym Polu

26. Staropolski Przegląd Piosenki Biesiadnej organizowany 9 i 10 bm. w ramach XXIII Jesiennych Targów Ogrodniczo-Nasiennych w PODR w Starym Polu przebiegał pod hasłem "Śpiewaj razem z nami".

 

Jak się nie trudno domyśleć, w imprezie wziął udział zespół śpiewaczy "Sasanki" z Suchacza. Reprezentantki naszego sołectwa wystąpiły z piosenką o Starym Polu, autorstwa wokalistki zespołu Elizy Stodolskiej. Taką piosenkę należało uwzględnić w swoim repertuarze, ponieważ regulamin imprezy tego wymagał. Przegląd nie był konkursem, co oznacza, że nie typowano zespołów do pierwszych miejsc. Wyróżniono za to wszystkie 13 grupy, uznając, że właśnie te zespoły swoją działalnością na codzień promują swój region. "Sasanki" są tego najlepszym przykładem, bo w gminie słyszy się o nich niemal codziennie. Za te swoje działania zostały wyróżnione specjalnym dyplomem oraz nagrodami rzeczowymi.   

 

 

msj 

 

Zobacz zdjęcia Jolanty Hirko: Sasanki w Starym Polu


Koga elbląska w Suchaczu

Koga elbląska w Suchaczu

 

Koga to typ żaglowca handlowego, dostosowany także dla celów wojennych. Jednostki takie dominowały głównie na wodach Morza Bałtyckiego i północnego w wiekach XII-XXV.


 

Zdjęcie użytkownika Suchacz.

 
 

 

Koga elbląska jest okrętem o kadłubie płaskodennym, pękatym, z zakładkowym poszyciem, mało zwrotnym. Piękny model takiej jednostki wykonał Robert Wojtusiak, bosman suchaczańskiej mariny. Poświęcił na to mnóstwo czasu, ale efekty są zdumiewające. Jak to życiu bywa, gdy już nacieszył się swoim dziełem postanowił przekazać go dla sołectwa. Świetlica wiejska wydaje mu się dobrym miejscem dla wyeksponowania tego pięknego okrętu. W dniu dzisiejszym (9 bm.) model przewieziony został z portu do świetlicy i oficjalnie przekazany sołtysowi. - Ta piękna koga będzie w przyszłości zdobić salę tradycji. - mówi Monika Jarkiewicz. - Dziękuję w imieniu mieszkańców za ten wyjątkowy dar.

 

 
msj 

Naprawy mostku ciąg dalszy

Naprawy mostku ciąg dalszy

Na zdjęciu obok mostek w Suchaczu w trakcie remontu. Ekipa techniczna z elbląskiego Zarządu Dróg Powiatowych wylała betonową płytę. - Wygląda nieźle, ale to podwyższenie będzie skuteczną przeszkodą w przypadku kolejnego wezbrania wody w strumieniu. - ocenił to jeden z czytelników. - Teraz duża część wody zamiast przelewać się przez mostek, popłynie w kierunku ronda i dalej al. Radości w kierunku plaży. - dodał. Rokowania nie są więc najlepsze. Czas pokaże...

 

msj 

Sasanki w ogólnopolskiej telewizji

Sasanki w ogólnopolskiej telewizji

Zespół śpiewaczy "Sasanki" z Suchacza wystąpił w programie "Dżentelmeni i wieśniacy" jaki wyemitowała w dniu dzisiejszym tj. 7 bm. o godz. 22.30 ogólnopolska telewizja TTV. Nasze panie wypadły w nim znakomicie! - Zdecydowanie lepiej, bo bardziej naturalnie niż sam dżentelmen Michał. - skomentowała jedna z oglądających. Zdjęcia do tego fragmentu programu realizowano 6 czerwca br. w Krasinie koło Buczyńca. 

 

Zobacz kilkanaście fotek wykonanych wprost z ekranu telewizora: Sasanki w TTV

 

Uwaga!

Program będzie powtórzony przez TTV w sobotę 9 bm.  o godz. 21.05 i w niedzielę 10 bm. o godz. 16.05.

 

msj

Suchacz 2 - cegielnia

Suchacz 2 - cegielnia

Najdłużej pracującą cegielnią nadzalewową był zakład nr 2 w Suchaczu. Zachowało się stamtąd nawet kilkanaście fotografii. 

 

Produkcja odbywała się tam jeszcze w 2001 roku. Wtedy jej wlaścicielem i szefem produkcji był Wiesław Belewicz, elbląski przedsiebiorca, który w drodze przetargu stał nabył trzy cegielnie Nadbrzeże, Kadyny i Suchacz). W tym czasie zapotrzebowanie na cegłę było na tyle duże, że produkowano ją na dwie zmiany. W prywatnym archiwum autora udało się odnaleźć 13 zdjęć dokumentujących niektóre etapy produkcji. 

 

msj

 

Zobacz: Produkcja w cegielni Suchacz-2

Ogłoszenie

Ogłoszenie

Ten pływający dom "Valhalla" jest do kupienia za jedyne 239.000 funtów. To własność pary małżonków Alana i Joe Masona z Wielkiej Brytanii. Jednostka ma 21,3m długości i 3,3m szerokości; moc silnika - 150 KM. Zbudowana została w 2012 roku. Jest do kupienia, bo 76-letni Alan jest chory i nie może już pływać.

 


 

Zdjęcie użytkownika Sylwester M. Jarkiewicz.


 

Zobacz więcej zdjęć tej łodzi: "Valhalla"

Wygenerowano w sekund: 1.62
19,352,997 unikalne wizyty