Suchacz.Eu - portal Stowarzyszenia Suchacz TAKA Wieś


Nawigacja

Random Photo

Galerie zdjęć:

name

Content


Przetłumacz stronę


PayPal

Zegar

Pogoda

Kalendarz

<< Marzec 2018 >>
Po Wt Śr Cz Pi So Ni
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31  

Reklama

Serwis obejmuje miejscowości: Biała Leśniczówka, Bogdaniec, Brzezina, Chojnowo, Jagodno, Janówek, Kadyny, Kamionek Wielki, Kikoły, Łęcze, Nadbrzeże, Nowinka, Ostrogóra, Pagórki, Pęklewo, Połoniny, Pogrodzie, Przybyłowo, Przylesie, Rangóry, Suchacz, Święty Kamień, Tolkmicko, Wodynia, Wysoki Bór.

Dyżur sołtysa

Dyżur sołtysa

Dyżur sołtysa w poniedziałek 19 bm. od 15.30 do 17.30 w świetlicy w Suchaczu.

 

Będzie wtedy możliwość dokonania opłat za wywóz śmieci i z tytułu należności podatkowych.

Uwaga! Decyzje podatkowe Burmistrza Tolkmicka są już dostępne u sołtysa. Można już je odebrać wcześniej.

Nogi bolały, serca szalały!

Nogi  bolały, serca szalały!

W minioną sobotę tj. 10 lutego br. Sasanki zorganizowały w Suchaczu walentynkowe spotkanie dla seniorów i sympatyków. Impreza wyszła naprawdę przednia.  - Nogi  bolały, serca szalały! W końcu to walentynki...

 

Sasanki zrobiły tematyczny wystrój świetlicy, przygotowały poczęstunek i zajęły się konkursami. Do tego jeszcze setka piernikowych serc dawały stosowny klimat dla blisko wszystkich zgromadzonych. Dwa konkursy przypadły szczególnie do gustu. Pierwszym, dedykowany panom, był wybór Piernikowego Lowelasa. Ten zaszczytny tytuł wraz z dyplomem i nagrodą rzeczową przypadł tajemniczemu panu, który zdobył najwięcej, bo aż 24 piernikowych serc. Zbliżająca się nieuchronnie wiosna była okazją do specjalnego konkursu sadzenia .... ziemniaków. Tę rywalizację wygrała grupa pań. Ciekawym punktem programu była licytacja kosza z rarytasami, z której środki zasiliły zbiórkę pieniążków na buty dla zespołu Sasanki. Spotkanie miało kameralny charakter i przebiegło w niezwykle sympatycznej atmosferze. Odzwierciedlają to wykonane zdjęcia, do obejrzenia których zachęcam.

 

 Zobacz zdjęcia: Walentynki w Suchaczu
 

 

msj/jh       

Wywóz odpadów

Wywóz odpadów

We  wtorek 13 lutego br. nastąpi wywózka segregowanych odpadów komunalnych. Warto więc pamiętać o wystawieniu przed swojej posesje worków z posegregowanymi pozostałościami z domowych gospodarstw. 

Na największym lodowisku w Suchaczu

Na największym lodowisku w Suchaczu

Wystarczyło kilka mroźnych dni i Zalew Wiślany zamarzł na tyle, że zmienił się w największe lodowisko.

 

Jak co roku jest znów dużą atrakcją, przyciąga miejscowych i - głównie elbląskich - miłośników białego szaleństwa. Tak było w minioną sobotę, gdzie na lodowej tafli bawili się łyżwiarze, saneczkarze, bojerowcy i nawet motolotniarze. Piesi, których też nie brakowało, mogli się poślizgać na ... butach. Lód był bowiem wyjątkowo gładki. Dla kilkunastu mieszkańców Suchacza sobota była także okazją do spotkania na plaży, przy ognisku i dokończenia porządkowania  odzyskanego na nowo nadzalewowego terenu. 

Przy okazji warto przypomnieć o bezpieczeństwie. Lód nie jest jeszcze na tyle gruby aby dokonywać odległych rajdów w głąb Zalewu. Miejsca do zabawy jest wystarczająco dużo nawet niedaleko  od brzegu.     

 

 msj 

Generał Kutrzeba znów będzie pływał po Zalewie

Generał Kutrzeba znów będzie pływał po Zalewie

W tym roku tramwaj wodny "Generał Kutrzeba" będzie pływał codziennie od soboty 28 kwietnia, do niedzieli 30 września br. Do piątku 22 czerwca pływa wg. rozkładu wiosennego (z Tolkmicka wypływa o 11:00, powrót z Krynicy o 16:15, na miejscu w Tolkmicku jest o 16:55). System rezerwacji już działa i rezerwacje są już przyjmowane, przy czym ze względu na zmianę przepisów dotyczących VAT zostanie udostępniony onLine  dopiero od początku II kwartału (czyli w kwietniu). Dla grup zorganizowanych przewoźnik wykonywać będzie rejsy dodatkowe  (9:30,12:30). Szczegóły są dostępne na stronie internetowej: Tramwaj wodny

 

Kontakt: eMail - biuro@tramwajwodny.com.pl Tel. (w godz. 8:00-19:00) - 510 962 725.

 

Zdjęcie użytkownika Sylwester M. Jarkiewicz.

Bezpłatne warsztaty plastyczne i digitalizacyjne

Bezpłatne warsztaty plastyczne i digitalizacyjne

Tych z Państwa, którzy interesują się historią swojej rodziny, zgromadzili informacje na temat swoich przodków i chcieliby dla siebie, albo kogoś bliskiego, przygotować drzewo genealogiczne lub pamiątkowy album, zapraszamy na warsztaty do CSE Światowid. 


W lutym odbędą się  warsztaty plastyczne i digitalizacyjne, w trakcie których będzie można przy pomocy instruktorów przedstawić swoją rodzinę w formie drzewa genealogicznego, wywodu przodków lub albumu – zachęcają organizatorzy. Udział w warsztatach jest nieodpłatny, organizatorzy zapewniają również wszelkie niezbędne materiały plastyczne. Uczestnicy muszą zabrać ze sobą jedynie informacje o przodkach i (opcjonalnie) zdjęcia. Warsztaty odbywać się będą w ramach projektu "Łączymy historie" dofinansowanego w ramach Funduszu Społecznego Grupy Żywiec. Prowadzone będą przez instruktorów CSE Światowid dla trzech grup, a odbywać się będą w następujących terminach: -  tworzenie drzewa genealogicznego lub wywodu przodków – 7.02.2018, w godz. 15.00 – 18.00 ( grupa I) i 14.02.2018 r., w godz. 15.00 – 18.00 (grupa II).- tworzenie albumu rodzinnego – 15 i 22.02.2018 r., w godz. 15.00 – 18.00 (dwa spotkania dla jednej grupy).Zgromadzone fotografie będzie można również zeskanować i wydrukować na warsztatach digitalizacyjnych, które odbędą się w dniach 6, 13 i 20 lutego w godz. 14.00 – 17.00. Warsztaty skierowane są do osób powyżej 15 roku życia.Liczba miejsc jest ograniczona. Zapisy na warsztaty przyjmuje Aleksandra Bednarczuk pod nr tel. 605 636670 lub poprzez pocztę elektroniczną: aleksandra.bednarczuk@swiatowid.elblag.pl

Kolorowe pierniki

Kolorowe pierniki

Mieszkaną Suchacz Katarzyna Florek jest od niedawna, ale zadomowiła się już tu na dobre. Wiejski klimat sprzyja chyba jej zainteresowaniom, których ma kilka. Jednym z nich jest cukiernictwo artystyczne.

 

  Jej słodkie dzieła sztuki w postaci bożonarodzeniowych pierniczków zrobiły prawdziwą furorę. Nic dziwnego, bo każde ma oryginalne i niepowtarzalne zdobienie. Pani Kasia ma do tego lekką rękę i wszystko udaje się jej znakomicie. Swoją sztuką cukierniczą postanowiła podzielić się z innymi, podczas specjalnie zorganizowanych warsztatów dla dzieci z miejscowej świetlicy wiejskiej. Zainteresowanie było przeogromne, bo zajęcia ciekawe pod każdym względem. Po pierwsze było dużo słodkości, po drugie było dużo kolorowania. Dzieciarnia pokrywała barwnym lukrem pierniczki, ozdabiając je następnie cudacznymi wzorkami. Jednym słowem było wszystko to, co dzieci lubią najbardziej.  

 

Zobacz zdjęcia: Lukrowanie


msj

Więzień KL Auschwitz

Więzień KL Auschwitz

Tadeusz Podleżański, nieżyjący już mieszkaniec Suchacza, był jednym z pierwszych więźniów niemieckiego obozu koncentracyjnego KL Auschwitz. Trafił tam pierwszym transportem i otrzymał obozowy numer 695.

Tadeusz Podleżański urodził się 28 sierpnia 1912 roku we Lwowie.  Dzieciństwo i młodość spędził w Przeworsku koło Jarosławia. Gdy wybuchła II wojna światowa, Tadeusz Podleżański już jako porucznik kawalerii był dowódcą szwadronu w 27. Pułku Ułanów w brygadzie gen. Władysława Andersa. Na południu Polski dostał się do niemieckiej niewoli i więziony był w Tarnowie. Stamtąd, 14 czerwca 1940 roku  wywieziony został z pierwszym masowym transportem do KL Auschwitz. Otrzymał numer obozowy 695. W obozie Oświęcimiu przebywał do 1942 roku. Stamtąd przeniesiony został do  KL Gross-Rosen, gdzie przetrzymywany był do zakończenia wojny. Jednym z najtragiczniejszych etapów w losach więźniów kompleksu Gross-Rosen była zarządzona pod koniec wojny ewakuacja. Uwięzionych postanowiono przenieść do obozów na terenie Rzeszy: m. in. do Buchenwaldu, Bergen-Belsen i Flossenbürga. Jeden z więźniów, Zew Weinret tak to wspominał: "Wobec zbliżającej się armii sowieckiej ewakuowano nas w kierunku Trautenau. Ponieważ Rosjanie odcięli nam drogę musieliśmy się cofać. Dużo ofiar w drodze, gdy ktoś nie mógł nadążyć zabijano go. Nieopisany głód. Za 'zorganizowanie' buraka strzelano. W Trautenau załadowano nas po 120 do wagonów. Nie mieliśmy chleba ani wody. Dantejskie sceny. Ludzie dostawali ataków furii, rzucali się na siebie gryźli się wzajemnie, w obłędzie wyskakiwali z pociągu. Po tygodniu tej piekielnej jazdy przyjechaliśmy do Flossenbürga. Na stacji wyrzuciliśmy z wagonów góry trupów, skrzywionych, zsiniałych, pogryzionych, niepodobnych do ludzi".    

Do Suchacza Tadeusz Podleżański trafił wraz z grupą osadników. Wraz z żoną Haliną, żołnierzem AK i trzema synami mieszkał i pracował aż do śmierci (24 czerwca 1964 r.). Do dziś sąsiedzi i znajomi całą rodzinę wspomniają niezwykle serdecznie.     


Sylwester M. Jarkiewicz

Fotka ze starego albumu

Fotka ze starego albumu

Stare zdjęcia mają swój niepowtarzalny urok. Pani Jola Kokoszka, córka Adeli Jeż, udostępniła album z blisko setką zdjęć. Niestety większość z nich jest nieopisana. Przy udziale Czytelników tej strony oraz FB spróbujemy uzupełnić posiadane dane. Na zdjęciu obok, grupa harcerzy z KH ZHP Tolkmicko przed Pomnikiem Odrodzenia w Elblągu - 1974 rok. Na razie ustalono co następuje: w pierwszym rzędzie od prawej Anna Milczarek obok Danuta Grabowska, Gabriela Górska, Jagoda Żurawska, Barbara Przybylska i Beata Skoczeń.Jest tu jeszcze Maria Szczodrowska, Jarek Litwinowicz i Dariusz Piechowski; w białym golfie, ciemnych okularach i z czarną fryzurą afro to dziewczyna (?) z Łęcza. Jest tam jeszcze  Teresa Szczodrowska, Zdzisław Gręziński i Małgorzatę Lustyk. Prosimy o wszelkie uzupełnienia dot. tego zdjęcia i osób na nim pokazanych. 

Wygenerowano w sekund: 1.50
27,003,052 unikalne wizyty