Suchacz.Eu - portal Stowarzyszenia Suchacz TAKA Wieś


Nawigacja

Random Photo

Galerie zdjęć:

name

Content


Przetłumacz stronę


PayPal

Zegar

Pogoda

Kalendarz

<< Sierpień 2017 >>
Po Wt Śr Cz Pi So Ni
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31      

Reklama

Serwis obejmuje miejscowości: Biała Leśniczówka, Bogdaniec, Brzezina, Chojnowo, Jagodno, Janówek, Kadyny, Kamionek Wielki, Kikoły, Łęcze, Nadbrzeże, Nowinka, Ostrogóra, Pagórki, Pęklewo, Połoniny, Pogrodzie, Przybyłowo, Przylesie, Suchacz, Święty Kamień, Tolkmicko, Wodynia, Wysoki Bór.

Budowa kościoła w Suchaczu

Budowa kościoła w Suchaczu

Informacja o  początkach budowy kościoła w Suchaczu spotkała się z żywym zainteresowaniem naszych Czytelników. Otrzymaliśmy sporo ciekawych zdjęć, w tym fotokopię dokumentu sporządzonego na pamiątkę budowy i zamurowanego następnie pod fundamentem - w miejscu obecnego ołtarza. Tekst na tym dokumencie: 


 

Prawdziwie jest to dom Boga

i brama do nieba

 

Działo to się Anno Domini 1985 gdy na Piotrowej Stolicy zasiadał Papież Polak Jan Paweł II, Diecezją Warmińską władał Biskup Jan Obłąk a włościami parafii Łęcze zarządzał ks. Proboszcz Stanisław Kutwiński - salezjanin (w 40 roku swego życia). Rozpoczęcie tej wielkiej i upragnionej świątyni nastąpiło 14 kwietnia na działce, którą ofiarowali małżonkowie Dorota i Tomasz Rynkiewiczowie. Projekt wykonał inż. Janusz Różański. Wykonawcą :Domu na Skale" był Jan Brodziński, przy współpracy licznych Parafian z następujących miejscowości: Suchacz, Suchacz 1, 2 i Cegielnia, Pęklewo, Bogdaniec, Nadbrzeże, Kamienica Elbląska, Łęcze.


Zobacz zdjęcia: Budowa kościoła w Suchaczu

 

Fotografie pochodzą ze zbiorów prywatnych jednego z obecnych mieszkańców Suchacza, niekóre z kolekcji Jana Nojka. 

 

 

msj

Piknik pod Brzózką

Piknik pod Brzózką

Pomimo niezbyt sprzyjającej pogody, festyn rodzinny w Suchaczu odbył się zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami. Pod nieco zmienioną nazwą i w innym miejscu, ale z udziałem wielu mieszkańców i nawet kilkunastu przyjezdnych gości spoza sołectwa.

Piknik pod Brzózką - bo taka była jego nazwa - zorganizowany był pod kątem zbiórki pieniędzy na plac zabaw dla dzieci. To dopiero początek pomysłu, bo zebranych dziś środków na pewno nie wystarczy. Należy się spodziewać, że inni sponsorzy chętnie się przyłączą do akcji. Pierwszy krok został zrobiony i to z powodzeniem. Jak zawsze to zasługa ludzi, którzy pomogli oraz wszystkich, którzy w to sobotnie deszczowe popołudnie przyszli na wspólną rodzinną zabawę. Atrakcji było wiele. Tych dla dzieci i dla dorosłych. Zadbali o to organizatorzy, zaprawieni dotychczas w przygotowywaniu podobnych imprezach integracyjnych. I tak np. były: konkurs rzutu podkową, zawody zręcznościowe z rzucaniem kołem ratunkowym i kaloszem, skakanka, malowanie twarzy i włosów i inne drobne rozgrywki dla najmłodszych. Niezwykle interesujący pokaz przygotował Ireneusz Iwko, suczaczański skoczek spadochronowy, który ma swoim koncie ponad 3 tys. skoków. Zebrani mogli zobaczyć rozkładanie i składanie prawdziwego spadochronu i nawet samemu poparadować ze spadochronem na plecach. Pan Irek pokazał też kombinezon wingsuitowy, specjalny  ubiór pozwalajacy  na swobodne szybowanie w przestworzach. Całość odbywała się przy muzyce i piosenkach w wykonaniu zespołu śpiewaczego Sasanki i Anny Jurszy. Konkurencje terenowe udało się rozegrać na zewnątrz, przy niewielkim deszczu. Najlepsze wyniki w rzucie podkową i tym samym Puchary Sołtysa zdobyli: Ewa Jadczuk w klasyfikacji dorosłych i Oliwia Berdzik w grupie dzieci. Kołem ratunkowym najdalej rzucił Tomasz Przespolewski z Suchacza, a kaloszem elblążanin Sebastian Sadowski. Kulminacyjnym punktem imprezy była licytacja, która była jednym z podstawowych źródeł dochodu na pikniku. Pozostałe to utargi ze sprzedaży pierogów, cepelinów, naleśników, zapiekanek, ciast, gofrów, galaretek, napoi, loterii fanowej, a także zwyczajnych wrzutów pieniążków do skarbonki. Całą imprezę można uznać za udaną dzięki życzliwości wszystkich, którzy w niej wzięli udział. To ogromna zasługa każdego z obecnych, z animatorką tego całego pięknego przedsięwzięcia Marleną Szulc na czele. Wielki Jej się za to należy szacunek i podziękowania. Warto jeszcze dodać, że chętni do zasilenia konta zbiórki na plac zabaw w Suchaczu mogą to jeszcze ucznić w ciągu całego najbliższego miesiąca. Skarbona będzie bowiem dostępna każdemu potencjalnemu darczyńcy.   

 

Zobacz zdjęcia: Piknik pod Brzózką

 


Sylwester M. Jarkiewicz                          

Koncerty organowe

Koncerty organowe

Koncerty organowe w Bazylice pw. Wniebowstąpienia NMP i św. Andrzeja Apostoła we Fromborku już od jutra!

 

Organizatorem jest Muzeum Mikołaja Kopernika, Urząd Miasta i Gminy we Fromborku oraz Parafia katedralna. Pierwszy koncert jest w niedzielę 2 lipca br. o godz. 15.30. Zagrają pod dyrekcją Arno Hartmanna: Roman Perucki (organy), Łukasz Długosz (flet), Orkiestra Symfoniczna Polskiej Filharmonii Bałtyckiej.  Koncerty w inne dni - patrz plakat obok. Bilety normalne po 15 zł, ulgowe po 10 zł.   

 

Kadyńska majolika

Kadyńska majolika

Kolejna dobra wiadomość dla odwiedzających naszą stronę! Mamy kolejny album ze zdjęciami kadyńkiej majoliki, zawierający ponad 100 różnych prac. 

 

Manufaktura wytwarzająca ceramikę artystyczną powstała w Kadynach. Założył ją cesarz Wilhelm II, za namową berlińskiego rzeźbiarza Ludwiga Manzla. Na poczatku zakład Majolika-Werkstatt Cadinen zatrudniał 9 osób, głównie z zakładów ceramicznych z Tolkmicka i okolicznych cegielni. Byli to w zasadzie amatorzy, którzy doskonalili swoje umiejętności pod nadzorem kwalifikowanych artystów rzeźbiarzy. W Kadynach kopiowano ceramikę włoską, w tym płaskorzeźby o tematyce sakralnej. Tworzono jednak także własne wzory. Ich projektantami byli np.: Karl Begas, Stanislaus Cauer, Reinhold Felderhoff, Else Furst, Johannes Goetz, Paul Heydel, Albrecht H. Hussman, Josef Limburg, Ludwig Manzel, Heinrich Splieth, Cuno von Vechtritz-Steinkirch,August Vogel i inni. Kadyńscy rzeźbiarze naśladowali również wyroby greckie i etruskie. Ich dzieła miały charakterystyczną naturalną barwę, część była malowana i szkliwiona. Niektóre pokrywane były cyną. Produkowane modele przechodziły najpierw przez ocenę samego cesarza i dopiero po akceptacji były powielane. Po I wojnie światowej zakład zatrudniał ponad 50 osób. Miał swoje sklepy firmowe w Berlinie, Elblągu, Hamburgu, Krynicy Morskiej i Stuttgarcie. Wiele produkcji eksportowano do Anglii i USA. Zachęcamy do obejrzenia zgromadzonej kolekcji tych  niezwykle pięknych wyrobów. O ich wartośąci świadczą ówczesne ceny osiągające wielkości rzędu nawet kilkunastu tysięcy euro! 

 

 

Zobacz album: Kadyńska majolika

 

Opr. na podstawie informacji na stronie Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku   

Piknik rodzinny już w sobotę!

Piknik rodzinny już w sobotę!

Piknik rodzinny w Suchaczu. Organizatorzy zapraszamy jak zwykle wszystkich  chętnych - nie tylko mieszkańców sołectwa Suchacz! Zapraszają każdego, kto lubi plenerowe imprezy przy ognisku z dobrym jedzeniem i atrakcjami, dla dużych i małych. To wszystko gwarantują organizatorzy! 

C-328 w Suchaczu

C-328  w Suchaczu

Zygmunt Kuś, który przemierza Polskę swoim 55-letnim ursusem C-328 gościł i nawet nocował dziś (27/28-06-2017) w Suchaczu. Odkąd jest na emeryturze, podróżowanie w takim właśnie stylu to jego nowe hobby. Pan Zygmunt uwielbia zwiedzać zabytki i wszelkie ciekawe miejsca. Wczoraj miał okazję oglądać takie w Elblągu. Na jego szlaku znalazł się Suchacz, bo uroki Wysoczyzny Elbląskiej mocno na niego zadziałały.  

O podróżach Zygmunta Kusia przeczytaj więcej na: portel.pl

 

Fot. Joanna Bogalewska

Przy kamieniu C. Pudora

Przy kamieniu C. Pudora

Na zdjęciu obok grupa suchaczańskiej młodzieży przy obelisku upamiętniającym sylwetkę Carla Pudora - 1950 rok. Na kamieniu widnieje jeszcze oryginalny relief! 

Fot. ze zbiorów Anny Koterwy. 

Do Fromborka przez Suchacz

Do Fromborka przez Suchacz

Początek lata to dni pełne ciepła i kolorów. Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” w Elblągu ma alternatywny pomysł, jak można aktywnie wykorzystać jedno z czerwcowych popołudni. Wyjazd za miasto to dobry sposób na relaks, ale także na poznawanie ciekawych zakątków okolicy.

 
Już w najbliższy piątek, 30 czerwca w godzinach popołudniowych odbędzie się wycieczka w ramach działania „Elbląg w drodze”. Miejscem docelowym wyjazdu będzie Frombork, ale w planie jest też wizyta w Suchaczu oraz Kadynach. Wyjazd połączony jest z poznaniem walorów krajobrazowych naszego regionu. We Fromborku planowane jest zwiedzanie Parku Astronomicznego, a przy sprzyjającej pogodzie – udział w nocnym pokazie nieba, który odbywa się od godz. 21.30.  Szczegółowe informacje i zapisy (ostatnie wolne miejsca) do 29 czerwca, e-mail: paula.zaluska@swiatowid.elblag.pl lub telefonicznie: 55 611 20 64.

 

Paula Załuska, CSE

Kadyny - wioska sztuki

Kadyny - wioska sztuki

To już 11. plener artystyczny pod hasłem „Kadyny - wioska sztuki”. Warsztaty ceramiczne, malarskie, podróż ze szkicownikiem to tylko niektóre atrakcje, które będą dostępne podczas pleneru, który odbędzie się 4-8.07.2017 r. w Kadynach.


Motywem przewodnim pleneru będzie kadyńska ceramika figuralna i kafle, Podczas pleneru i warsztatów ceramicznych uczestnicy wykonają prace inspirowane dawnymi wzorami naczyń i majoliki kadyńskiej, w której dominowały motywy zwierząt z okresu secesji i art deco.Powstaną również kafle piecowe. Podczas pleneru uczestnicy pleneru nauczą się wyrabiać i zdobić kafle, które były szczytowym wytworem ceramiki mazurskiej. Te najbogatsze w treść i rysunki umieszczano w górnej, najwidoczniejszej części pieca. Kaflarstwo mazurskie było niezmiernie bogate w liczne motywy ornamentacyjno – dekoracyjne, na których umieszczano rośliny, zwierzęta i osoby z najbliższego otoczenia. W warsztatach weźmie udział młodzież z liceów plastycznych z Olsztyna i Gronowa Górnego, nauczyciele plastyki i instruktorzy pracowni ceramicznych, z Elbląga i Bartoszyc. Zajęcia warsztatowe odbywać się będą na terenie Świetlicy, na plaży w Kadynach, w sąsiedztwie zabytkowej cegielni, na licznych punktach widokowych. Część prac ceramicznych, które powstaną podczas warsztatów zostanie wypalona w piecu do raku, a pozostała część zostanie poddana obróbce w piecu ceramicznym w pracowni CSE „Światowid”. Warsztaty ceramiczne i malarskie poprowadzą Michała Sęczawa i profesor Wojciech Sęczawa wykładowca rzeźby w Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, Paula Załuska, Ewa Bednarska-Siwilewicz.Uzupełnieniem warsztatów plastycznych będą warsztaty przygotowywania i wypieku chleba w glinianym piecu. Na zakończenie warsztatów odbędzie się degustacja wypieków, będzie można skosztować chleba z dżemem wiśniowym, miodem lub ze smalcem. Za udostępnienie Świetlicy w Kadynach dziękujemy Dyrekcji Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Tolkmicku oraz Stowarzyszeniu Kadyny.
Program pleneru • 5 lipca o godz. 10. 00 ze Świetlicy w Kadynach wyjazd w podróż ze szkicownikiem zwiedzanie Kadyńskiego lasu, czarną droga obok Klasztoru Franciszkanów, do pióropusznikowego  jaru.• 6 lipca od godziny 11 00 prezentacja technik kreatywnych  w malarstwie-miejsce Świetlica w Kadynach.• 7 lipca od godziny 10 00 w Świetlicy Kadyna wspólne wyklejanie glinianej  kopuły pieca i warsztaty pieczenia chleba, teren Świetlicy w Kadynach. • 7 lipca  o godz. 18.00 - otwarcie wystawy poplenerowej w Świetlicy w Kadynach.
Działanie realizowane w ramach projektu „W zasięgu tradycji – dziedzictwo kulturowe Warmii i Mazur”.Organizatorzy: Stowarzyszenie "Jantar" oraz Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” w Elblągu. Projekt dofinansowano ze środków Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego oraz Starostwa Powiatowego w Elblągu.
Autor grafiki: Magda Martin

Wygenerowano w sekund: 1.62
17,318,724 unikalne wizyty