Suchacz.Eu - portal Stowarzyszenia Suchacz TAKA Wieś


Nawigacja

Random Photo

Galerie zdjęć:

name

Content


Przetłumacz stronę


PayPal

Zegar

Pogoda

name

Content

Kalendarz

<< Wrzesień 2018 >>
Po Wt Śr Cz Pi So Ni
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30

Reklama

Jeśli nie życzysz sobie aby jakiekolwiek dane w postaci obrazu lub tekstu były kojarzone z Twoją osobą możesz wystąpić za pośrednictwem poczty elektronicznej (msj@post.pl) lub telefonicznie (601 912910) o ich skasowanie. Zlecenie takie nie wymaga żadnego uzasadnienia.

Będzie przejście do Pęklewa

Będzie przejście do Pęklewa

Sprawa wyznaczenia przejścia dla pieszych przez jezdnię DW503 w Suchaczu w obrębie skrzyżowania z drogą prowadzącą do Pęklewa powoli nabiera tzw. mocy urzędowej.

 

Na wniosek sołtysa Sołectwa Suchacz, Urząd Marszałkowski woj. warmińsko-mazurskiego w Olsztynie, po przeprowadzonej wizji lokalnej w terenie i analizie warunków ruchowych poinformował,  że wykonanie w tym miejscu przejścia dla pieszych będzie możliwe po budowie planowanej w tym miejscu drogi dla rowerów. Obecnie projekt tego przedsięwzięcia jest na etapie uzgadniania i opiniowania. Nie jest jeszcze znany termin wykonania tej inwestycji, ale najważniejsza jest decyzja. Teraz wypada się już tylko cieszyć i ... czekać. 

 

msj 

Motorami do Pasłęka, Jeleniej Doliny i Tolkmicka

Motorami do Pasłęka, Jeleniej Doliny i Tolkmicka

W najbliższą sobotę tj. 11 bm. członkowie i sympatycy Klubu Motorowego Kardan w Tolkmicku zapowiedzieli swój udział w Zlocie Motorów w Pasłęku. Po zaliczeniu tej imprezy, w drodze powrotnej odwiedzą Jelenią Dolinę, gdzie odbywać się będzie Runda Mistrzostw Polski i Pucharu Polski w Super Enduro. Wieczorem zaś bawić się będą już u siebie, czyli w Tolkmicku na plaży.

 

msj

Leśnicy zatrzymali amatorów nielegalnej jazdy quadami po lesie

Leśnicy zatrzymali amatorów nielegalnej jazdy quadami po lesie

Pod koniec minionego tygodnia strażnicy leśni z Nadleśnictwa Elbląg i Nadleśnictwa Kwidzyn w trakcie wspólnej służby, zatrzymali dwie osoby poruszające się po lesie quadami. Dzięki informacji od zaniepokojonych osób, strażnicy leśni udali się na teren leśnictwa Kadyny gdzie doszło do zatrzymania i ukarania sprawców. Za poruszanie się pojazdem mechanicznym po lesie grozi mandat karny w wysokości do 500 zł lub grzywna w wysokości do 5.000 zł. Jazda motocyklem jak i quadem po lesie powoduje erozje gleby leśnej. Lasy Wysoczyzny Elbląskiej gdzie zatrzymani zostali sprawcy wykroczenia są szczególnie podatne na erozję wodną. W wyniku rozjeżdżenia przez motocykle i qaady roślinności leśnej i ściółki, odkryta zostaje gleba, która następnie w czasie deszczu zostaje wymywana i nie jest w stanie się zregenerować. Ponadto bardzo głośne maszyny zakłócają spokój i powodują płoszenie zwierząt. Niedozwolona jazda tymi maszynami po lesie powoduje także zagrożenie dla turystów przebywających w lesie oraz osób zbierających grzyby, jagody lub inne płody runa leśnego.  

 

Jan Piotrowski

Oferta Agencji

Oferta Agencji

Agencja Pocztowa w Suchaczu, oprócz świadczenia specjalistycznych usług pocztowych, oferuje przyjezdnym i miejscowym pamiątkowe gadżety. Ceny są bardzo przystępne i każdy może stać się szczęśliwym posiadaczem tych kolorowych drobiazgów. Przypominamy, że agencja mieści się w sklepie spożywczym na ul. Królowej Marii, vis a vis dawnego budynku Poczty. Warto jeszcze dodać, że w sklepie jest do nabycia kilkadziesiąt tytułów prasowych.  

 

msj

Nekrolog

28 lipca 2018 roku zmarł 

śp. Tadeusz Rymsza

Cześć Jego pamięci!

 

Pogrzeb w czwartek 2 sierpnia br. Msza żałobna w intencji zmarłego o 13.00 w kościele parafialnym w Suchaczu, a potem odprowadzenie Zmarłego na miejsce wiecznego spoczynku na cmentarzu parafialnym w Łęczu. 

Letnia Akademia Artystyczna w Suchaczu

Letnia Akademia Artystyczna w Suchaczu

W najbliższy poniedziałek, tj. 30 lipca br. elbląskie Centrum Spotkań Europejskich Światowid organizuje w ramach Letniej Akademii Artystycznej bezpłatne warsztaty plastyczne i fotograficzne.

 

Zajęcia odbywać się będą w Suchaczu, w miejscowej świetlicy wiejskiej, w godzinach 10.00 do 14.00. Organizator zachęca do udziału dzieci, młodzież i dorosłych. Letnia Akademia Artystyczna realizowana jest w ramach projektu „Kultura dla seniora - senior dla kultury”. Udział więc seniorów jest tu jak najbardziej wskazany i wręcz pożądany. Warto tylko dodać, że osoby zainteresowane udziałem w warsztatach fotograficznych proszone są o zabranie ze sobą aparatu fotograficznego, tego w telefonie także:)     

Vox populi, vox Dei...

Vox populi, vox Dei...

1 sierpnia 2018 roku Łęcze i Suchacz będą miały nowego proboszcza. Szczegóły już wkrótce. Vox populi, vox Dei...

 

Fot. Piotr Brzezina

Dramat w Tolkmicku. Największy pracodawca zamyka zakład

Dramat w Tolkmicku. Największy pracodawca zamyka zakład

Spółka Masfrost chce zamknąć swój zakład przetwórstwa warzywno-owocowego w Tolkmicku. Pracę mają stracić 144 osoby. - Zwolnienia grupowe mają się rozpocząć w sierpniu. Spotkaliśmy się już z przedstawicielami spółki, przygotowujemy pomoc dla zwalnianych pracowników – usłyszeliśmy w Powiatowym Urzędzie Pracy w Elblągu.

 

Masfrost produkuje mrożone warzywa i owoce, ma dwa zakłady: w Tolkmicku i Ziębicach na południu Polski. Tolkmicki ma bardzo długą tradycję – powstał jeszcze w 1938 roku jako Fabryka Marmolady i Marcepanu. Spółka w ostatnich latach zainwestował tu wiele milionów złotych w linie produkcyjne, ale teraz okazuje się, że podjęła decyzję o zamknięciu zakładu. Pracę mają stracić wszyscy zatrudnieni – w sumie 144 osób. 

     - Dostaliśmy już zawiadomienie od Masfrostu o zamiarze przeprowadzenia zwolnień grupowych, doszło też do spotkania z przedstawicielami spółki. Ustaliliśmy, że nasi doradcy przyjadą do Tolkmicka, by spotkać się z pracownikami, by pomóc im w tej trudnej sytuacji. Tym bardziej że pracują tutaj niekiedy całe rodziny – mówi Katarzyna Piasecka, kierownik Działu Pośrednictwa i Poradnictwa Zawodowego Powiatowego Urzędu Pracy w Elblągu. - Przedstawimy pracownikom możliwości, z jakich mogą skorzystać, choć problemem może być konieczność dojazdu do nowej pracy do Elbląga. Część osób będzie chciała zapewne skorzystać ze świadczeń przedemerytalnych, bo będą im przysługiwać. 
     Z naszych informacji wynika, że ostatni pracownicy mają zakończyć zatrudnienie z końcem 2018 roku. Co dalej czeka zakład po zamknięciu? Spółka Masfrost będzie chciała go najprawdopodobniej sprzedać jakiemuś inwestorowi. Pytanie, czy taki się znajdzie. 
     O odpowiedzi na pytania w sprawie powodów likwidacji i przyszłości zakładu poprosiliśmy prezesa Masfrostu. Wkrótce je opublikujemy. 

RG
Źródło: Portel.pl

Fot. Michał Skroboszewski

Barszcz Sosnowskiego wciąż groźny

Barszcz Sosnowskiego wciąż groźny

Wczorajsze wydanie Kurieraq Wileńskiego publikuje m.in. artykuł o zagrożeniach jakie niesie znany także w Suchaczu i okolicy barszcz Sosnowskiego. Warto zapoznać się z tym materiałem, bo roślina jest rzeczywiście groźna dla ludzi. Nawet bez jej dotykania, można narobić sobie kłopotów!

 

Barszcz Sosnowskiego jest rośliną silnie ekspansywną, rozprzestrzenia się w zaskakującym tempie. W dodatku chwast jest silnie toksyczny. W soku znajdują się niebezpieczne dla skóry związki, które mogą powodować oparzenia I, II a nawet III stopnia. Niebezpiecznie jest właśnie teraz, podczas upałów, ponieważ wysoka temperatura oraz duża wilgotność powietrza powodują, że barszcz Sosnowskiego staje się bardzo groźny, a wywołane przez niego obrażenia przypominają poparzenie wrzątkiem. Co ciekawe, objawów poparzeń nie widać od razu. Pojawiają się dopiero od 8 do 12 godzin po nasłonecznieniu soku na skórze. Poparzenia przez barszcz Sosnowskiego mogą utrzymywać się nawet wiele lat. Znane są przypadki, kiedy blizna po kontakcie z tą rośliną utrzymywała się nawet do 8 lat.

 
Źródło: Kurier wileński 

Wygenerowano w sekund: 1.47
27,480,836 unikalne wizyty