Suchacz.Eu - portal Stowarzyszenia Suchacz TAKA Wieś


Nawigacja

Random Photo

Galerie zdjęć:

name

Content


Przetłumacz stronę


PayPal

Zegar

Pogoda

name

Content

Kalendarz

<< Maj 2018 >>
Po Wt Śr Cz Pi So Ni
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31      

Reklama

Serwis obejmuje miejscowości: Biała Leśniczówka, Bogdaniec, Brzezina, Chojnowo, Jagodno, Janówek, Kadyny, Kamionek Wielki, Kikoły, Łęcze, Nadbrzeże, Nowinka, Ostrogóra, Pagórki, Pęklewo, Połoniny, Pogrodzie, Przybyłowo, Przylesie, Rangóry, Suchacz, Święty Kamień, Tolkmicko, Wodynia, Wysoki Bór.

Pismo do Rady Miejskiej w Tolkmicku

Pismo do Rady Miejskiej w Tolkmicku

W dniu 29 grudnia 2011 r. Przewodnicząca Rady Miejskiej w Tolkmicku Pani Maria Wodzianicka zwróciła sie pismem RMA.0004.7.2011 między innymi do naszego Stowarzyszenia o sugestie i wnioski w zakresie spraw i tematów jakie winny się znaleźć w planie pracy Rady na 2012 rok. Na pismo to udzielona została odpowiedź. Patrz dział "Dokumenty", bezpośredni link: RMA - dostęp tylko dla zalogowanych użytkowników portalu Suchacz TAKA Wieś

 

msj 

Lokalne targowiska

Lokalne targowiska

Na Warmii i Mazurach rusza program ,,Mój Rynek“. Zarząd województwa zaakceptował warunki konkursu na budowę i modernizację lokalnych targowisk. Region otrzymał na ten cel ponad 11 mln zł.
- Modernizacja lokalnych targowisk przyniesie wiele korzyści. Lepsze warunki handlu wpłyną na rozwój małej przedsiębiorczości oraz powstanie nowych miejsc pracy. Ułatwi to także zbyt rodzimych towarów i produktów oraz podtrzymanie tradycji kupieckich w miastach naszego regionu – podkreśla Jacek Protas, marszałek województwa warmińsko-mazurskiego.
     Wsparcie unijne można będzie przeznaczyć na budowę nowych targowisk, przebudowę już istniejących oraz ich wyposażenie. Fundusze na modernizację otrzymają miejscowości do 50 tysięcy mieszkańców.
     Wnioski można składać w Departamencie Rozwoju Obszarów Wiejskich i Rolnictwa Urzędu Marszałkowskiego w Olsztynie od 13 lutego do 30 marca 2012 roku. Środki na ten cel pochodzą z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013.
     Więcej informacji na stronie www.prow.warmia.mazury.pl (zakładka PROW/Podstawowe usługi dla gospodarki i ludności wiejskiej).

 

Biuro prasowe Urzędu Marszałkowskiego w Olsztynie

Uzupełnienie Galerii WOŚP

Uzupełnienie Galerii WOŚP

W zakladce "Zefirek" umieszczony został krótki, kronikarski wpis o przygotowaniach do 20. Finału WOŚP w Suchaczu. Zajęcia prowadzone były w świetlicy "Zefirek" gdzie dzieci wykonywały dekoracje i różnego rodzaju gadżety. Fotoreportaż z tych zajęć - patrz album: Zefirek. Fotografie wykonała Jolanta Grzebiela.

 

msj     

Zebranie SSTW

Zebranie SSTW

W dniu dzisiejszym, tj. 18 bm. (środa) o godzinie 18.00 w miejscowej restauracji "Zapiecek"  odbędzie się zebranie członków i sympatyków Stowarzyszenia Suchacz TAKA Wieś. Z uwagi na konieczność podpisania ważnych dokumentów organizacycjnych wskazana jest niezawodna i punktualna obecność.

 

msj

Ferie w Zefirku

Ferie w Zefirku

Wszystko wskazuje na to, że w czasie zbliżających się zimowych ferii dzieci z Suchacza raczej nie będą miały powodów do nudy. Pod warunkiem, że wolne chwile spędzać będą w miejscowej świetlicy „Zefirek”. Proponowany program jest zachęcający do atrakcyjnego spędzania czasu pod fachowym okiem Jolanty Grzebieli. Są na przykład w planie różnorodne gry i zabawy świetlicowe, a w tym np. zajęcia plastyczne, pokazy mody, dyskoteka itp. Gdy zaś śnieżna aura dopisze będą jeszcze kulig i wyprawy terenowe. Uwagę zwraca także planowany wyjazd do kina i elbląskiego Muzeum Historyczno-Archeologicznego na zajęcia z cyklu „Ferie z historią”.

Świetlica czynna jest codziennie, za wyjątkiem sobót i niedziel, od 13.00 do 18.30.      

 

 

msj          

Plakaty z tamtych lat

Plakaty z tamtych lat

W czasach PRL plakaty propagandowe były na porządku dziennym. Dziś jest podobnie, tylko są nieco zmienione w treści i może bardziej kolorowe. Te "z tamtych lat" budzą dziś uśmiech, ale zaskakują też prostą formą  przekazu. Warto obejrzeć i przypomnieć sobie te małe dzieła sztuki, które jeszcze stosunkowo niedawno zdobiły ściany urzędów, fabryk, szkół, dworców itp. publicznych miejsc. Bezpośredni link do galerii: Plakaty z tamtych lat

 

msj         

Ferie z historią - tajemnice przeszłości

Ferie z historią - tajemnice przeszłości

Podczas zimowych ferii Muzeum Archeologiczno – Historyczne w Elblągu proponuje dzieciom naukę czytania w księdze przeszłości. W tym roku uczestnicy zajęć, w pierwszym tygodniu przeniosą się w świat dawnej i współczesnej fotografii. W drugim tygodniu zaś, specjalne warsztaty wprowadzą najmłodszych do dawnej kuchni. Zajęcia w muzeum organizowane są w dwóch turach. Pierwsza w terminie od wtorku do piątku 24 - 27 stycznia, w godz. od 10 - 12. Tura druga: 31 stycznia - 3 lutego, również w godz. 10-12. Zajęcia przeznaczone są dla osób indywidualnych. Można indywidualnie dobierać dni zajęć, jednak preferowane są osoby uczestniczące w pełnych, czterodniowych cyklach. Istnieje też możliwość przeprowadzenia dodatkowych zajęć dla grup zorganizowanych, np. zimowisk, lecz wymaga to wcześniejszego umówienia terminu i tematyki zajęć.

W pierwszym tygodniu proponujemy najmłodszym odpowiedź na pytanie, skąd wzięło fotograficzne zapamiętywanie obrazu? Pod opieką zawodowego fotografa sprawdzimy, jak zmieniały się aparaty fotograficzne i sposoby fotografowania. Poznamy również tradycję tworzenia albumów ze zdjęciami. Tu też przewidziana jest cała gama zajęć praktycznych, atrakcyjnie łączących ciekawostki, wiedzę i umiejętności. Drugi cykl zajęć, opierał się będzie z kolei na atrakcyjnym poznawaniu przeszłości, związanej z jedzeniem. Poznamy miejsca przygotowywania posiłków, dawne naczynia, piece do gotowania i ogrzewania, wreszcie tradycje, związane z jedzeniem. Uczestnicy spotkań poznają tajniki przygotowywania tradycyjnych ciasteczek, tworzenia obrazów z ziaren i wielu innych umiejętności, a na koniec wezmą udział w specjalnym biegu, podczas którego do wykonania będą tajemnicze zadania. Opłata za jeden dzień spotkań wynosi 5 zł od osoby i płatna jest w muzealnej kasie przed rozpoczęciem zajęć. Liczba dzieci, które mogą wziąć udział w zajęciach jest ograniczona (maksymalnie 20 osób jednego dnia), w związku z tym prosimy o wcześniejszą rezerwację udziału w zajęciach: telefonicznie – 55-232-72-73, e-mailowo - piotr.adamczyk@muzeum.elblag.pl  lub osobiście w Dziale  Edukacji i Promocji Muzeum, Bulwar Zygmunta Augusta 11.

 

 

Dodał: msj

Przyszła śnieżna zima

Przyszła śnieżna zima

Zaczęła się wreszcie upragniona zima. Spadło trochę śniegu i spadła nieco temperatura. To dobrze zwiastuje zbliżającym się zimowym feriom. Do łask wrócą sanki, łyżwy i narty. Będzie to znakomita okazja do odciągnięcia dzieci od telewizorów i komputerów. Oby tylko tego białego szaleństwa nie zabrakło...

Na zdjęciu obok "taka sobie zima" na Syberii. Czyż nie urocza? 

 

msj   

W piątek trzynastego

W piątek trzynastego

Piątek trzynastego okazał się pechowym dniem dla wielu mieszkańców nadzalewowych terenów. Stało się tak za sprawą silnego wiatru pólnocno-wschodniego, który przepychając ogromne masy wody spowodowały podtopienie wielu siedlisk leżących tuż nad Zalewem Wiślanym. Ucierpiały najbardziej te, położone przy samej linii brzegowej. Ale nie tylko! W wielu miejscach woda wdarła się znacznie dalej czyniąc spore spustoszenia w obejściach. W Suchaczu, dzięki wysiłkowi strażaków wspieranych dzielnie przez mieszkańców wsi, udało się chociaż w niewielkim stopniu uchronić domy. Zapory z worków z piaskiem budowano głównie w pobliży wejść i okienek piwnicznych. 

Fotoreportaż z Suchacza (zdjęcia wykonane w dniu 14 bm.) - patrz album "Powódź 2012" w galerii "Wydarzenia". Bezpośredni link do albumu: Powódź     

 

Na zdjęciu obok zmagania mieszkańców domu przy ulicy Cegielnianej.

Uwaga! Jeśli ktoś ma jeszcze inne zdjęcia z powodzi w Suchaczu i okolicy proszę uprzejmie o ich nadesłanie do naszej galerii. Adres: msj@post.pl

 

Sylwester M. Jarkiewicz      

Wygenerowano w sekund: 1.50
27,140,222 unikalne wizyty