Suchacz.Eu - portal Stowarzyszenia Suchacz TAKA Wieś


Nawigacja

Random Photo

Galerie zdjęć:

name

Content


Przetłumacz stronę


PayPal

Zegar

Pogoda

Kalendarz

<< Sierpień 2017 >>
Po Wt Śr Cz Pi So Ni
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31      

Reklama

Serwis obejmuje miejscowości: Biała Leśniczówka, Bogdaniec, Brzezina, Chojnowo, Jagodno, Janówek, Kadyny, Kamionek Wielki, Kikoły, Łęcze, Nadbrzeże, Nowinka, Ostrogóra, Pagórki, Pęklewo, Połoniny, Pogrodzie, Przybyłowo, Przylesie, Suchacz, Święty Kamień, Tolkmicko, Wodynia, Wysoki Bór.

Zebranie SSTW

Zebranie SSTW

 

Zebranie członków i sympatyków stowarzyszenia Suchacz TAKA Wieś odbędzie się w dniu 26 lipca br. o godzinie 17.00 na Zielonym Wzgórzu. 

Nekrolog

23 lipca 2017 roku zmarł tragicznie 

Andrzej Dziadek

długoletni mieszkaniec Suchacza 

Cześć Jego pamięci!

Pisanie ikon

Pisanie ikon

Od piątku do niedzieli (21-23.07.2017 r.) w Tolkmicku będzie można bliżej zapoznać się z tematyką pisania ikon. W ramach projektu „W zasięgu tradycji – dziedzictwo kulturowe Warmii i Mazur” odbędą się warsztaty „Napisane obrazy”.
 

 

Podczas warsztatów uczestnicy poznają ideę pisania ikon, które powstają w klimacie skupienia oraz nabędą umiejętność pisania ikon, począwszy od przygotowania podłoża do końcowego etapu, jakim jest zabezpieczenie warstwy malarskiej i wykonanie pozłoty. Uczestnicy wykonają tradycyjne ikony na drewnianych podłożach, inspirowane portretem św. Jakuba. Wykonane podczas warsztatów prace zostaną zaprezentowane podczas „Dni Jakubowych” i będą służyć jako przykład  pamiątki regionalnej. W Polsce ikony powstawały głównie w XV-XVI wieku na ziemiach wschodnich i południowo-wschodnich. Dla ujednolicenia malarstwa ikonowego istniały podręczniki – wzorniki dla malarzy tzw. Podlinniki, które zawierały szczególne przepisy techniczne i wzorniki ikonograficzne. Najstarszy, zachowany w formie rękopisu egzemplarz datowany jest na rok 1523. Warsztaty pisania ikon odbędą się w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Tolkmicku, w dniach od 21 do 22 lipca  2017 r. (piątek – sobota) od godz. 11.00 do 14.00.Zapisy na warsztaty u Pani Emilii Piaścik, pod nr tel.  55 231 61 82. Ilość miejsc jest ograniczona. Warsztaty są bezpłatne. Natomiast 23 lipca 2017 r. (niedziela) w godz. od 12.30 do 16.00 na targowisku w Tolkmicku podczas „Dni Jakubowach” odbędą się otwarte warsztaty, podczas których będzie można zapoznać się z tradycyjną techniką pisania ikon – techniką tempery jajecznej. Organizatorzy: Stowarzyszenie „Jantar” oraz Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” w Elblągu.

Pielgrzymi Północy

Pielgrzymi Północy

W programie m.in.: - Jarmark Pielgrzyma (12.00-21.00), - Warsztat rzeźbiarski (13.00), - Pieśni dziadowskie (13.15 i 16.10), - Koncert zespołu Waganci Północy (18.30), - Opowieści u studni (15.00), - Procesja Jakubowa (19.30), - Biesiada z tańcami dawnymi i tradycyjnymi (od 20.00), - Poczęstunek dla wszystkich. 

 

Idea festiwalu „Pielgrzymi Północy” zrodziła się ze spotkania ludzi i ich pasji. Mieszkańcy Gminy Tolkmicko, zafascynowani odkrywaniem przeszłości Wysoczyzny Elbląskiej, a szczególnie ziemi tolkmickiej – przeszłości zapisanej w jej krajobrazie kulturowym, zabytkach archeologicznych, architekturze i innych śladach historycznych, zaprosili, na organizowane w 2016 roku obchody 800-lecia Chrztu Lanzanii, Wagantów Północy – zespół muzyki dawnej, skupiający artystów, których pasją jest odnajdywanie, zgłębianie i rekonstruowanie muzycznej, teatralnej, plastycznej oraz oralnej kultury dawnych wieków. Współpraca zaowocowała stworzeniem inscenizacji ukazującej chrzest Warpody – przywódcy pogańskich Prusów i władcy Lanzanii oraz pielgrzymkę ochrzczonych Prusów do papieża w Rzymie. To plenerowe działanie teatralne było zarówno dla jego wykonawców, jak widzów poruszającym doświadczeniem natury estetycznej i duchowej.Już w trakcie prób do wspomnianej inscenizacji powstał pomysł stworzenia wydarzenia artystycznego o charakterze cyklicznym, które korzystając z wyjątkowych walorów krajobrazowych i architektonicznych Tolkmicka i okolic, wpisywałoby tradycje historyczne i kulturowe ziemi tolkmickiej w szeroki kontekst kultury dawnej Europy. Wydarzenia, które łączyłoby we wspólnym działaniu profesjonalnych, doświadczonych artystów i amatorów, w którym splatałyby się wątki sakralne i świeckie, a wykonaniom dzieł należących do kultury wysokiej towarzyszyłyby prezentowanie tradycji sztuki popularnej, plebejskiej.Ideą przewodnią naszego festiwalu i towarzyszącego mu jarmarku jest pielgrzymowanie, które poza swym podstawowym znaczeniem – wędrówki do miejsca kultu – oznaczać może również każdą  podróż duchową, wysiłek podjęty, aby poznać samego siebie, a także wędrowanie przez tradycje i w głąb tradycji, kultur, epok, stylów i wykonawstwa w muzyce oraz innych sztukach. Pielgrzymowanie to wędrówka i poszukiwanie, to przestrzeń spotkań, wymiany, fermentu i mieszania się różnych idei, tworzenia nowych trendów.Tradycja pielgrzymowania, w której znajdujemy inspirację dla naszych działań, różnorako obecna była (i wciąż jest) w historii ziemi tolkmickiej: przez wieki, a nawet tysiąclecia, wędrowały tędy, na pewien czas się zatrzymując, różne ludy (łowcy reniferów, Goci, Normanowie, Prusowie, Niemcy, Holendrzy, Polacy); przez Zalew Wiślany i jego wybrzeża wiodły szlaki handlowe. Pozostałością ożywionego średniowiecznego ruchu pielgrzymkowego, który odradza się dzisiaj jest Droga św. Jakuba z kościołem św. Jakuba Apostoła w Tolkmicku, będącym przystankiem na pielgrzymim szlaku. Historia XX wieku przyprowadziła na te tereny kolejnych wędrowców. Współczesna ludność tych ziem  przybyła tutaj z różnych miejsc zaledwie 70 lat temu. Może zatem w historii miejsca, w którym, przyszło jej żyć odnaleźć własne doświadczenie wędrówki, organizowania życia w nowej przestrzeni, współtworzenia jej kultury i tożsamości w poczuciu nie wykorzenienia, ale właśnie wrastania w wielokulturową tradycję. 

 


Komunikat

Komunikat

Komunikat

 

13 bm. (czwartek) w godzinach od 8.00 do 14.00 w Suchaczu i Pęklewie nie będzie wody. 

Zlot w Aniołowie

Zlot w Aniołowie

 

W najbliższą sobotę (8 bm.) odbędzie się 13. już Zlot Miłośników Aniołów. Program atrakcyjny i dlatego warto odwiedzić tę sympatyczną podpasłęcką wieś. 

Niemcy napisali o naszym punkcie

Niemcy napisali o naszym punkcie

 

Wzmianka w miesięczniku "Der Westpreuße" o otwarciu punktu widokowego w Suchaczu. Info: Lech Słodownik.

Naprawa barierek

Naprawa barierek

Jest szansa na to, że krzywe barierki na mostku w Suchaczu doczekają się wreszcie naprawy. Wreszcie, bo szpeciły drogę powiatową do Nadbrzeża przez co najmniej 20 lat. - Barierki zostały celowo odgięte na zewnątrz, aby przez mostek mógł przejechać ... kombajn. - przypomniał jeden z mieszkańców. Kombajn przejechał, ale krzywe barierki pozostały. W dniu wczorajszym (5 bm.), po interwencji sprzed ponad roku (!), ekipa techniczna ZDP w Elblągu dokonała pierwszej naprawy. To jednak jeszcze nie koniec robót, bo gruntownej przebudowy wymaga fragment chodnika na tym obiekcie. Elbląski ZDP ma się i tym wkrótce zająć.

 

msj

Na Pikniku pod Brzózką zebrano

Na Pikniku pod Brzózką zebrano

Można powiedzieć, że suchaczanie pieniędzy na dzieci nie pożałowali! Na sobotnim Pikniku pod Brzózką zebrano 3.732 zł 10 gr, co jest dobrym początkiem do kolejnych zbiórek na plac zabaw. Komisyjnego policzenia zawartości skarbonki dokonały w dniu dzisiejszym: Marlena Szulc, Joanna Charyton, Monika Jarkiewicz, Jolanta Grzebiela. Jeszcze raz wielkie brawa za pomysł, organizację i realizację. Zasługa to wszystkich, którzy wzięli udział w imprezie i mniejszego lub wiekszego grosza nie pożałowali. 

Zbiórka nadal trwa! Chętni mogą to czynić w świetlicy wiejskiej na ręce tzn. do skarbony Marleny Szulc. 


Wszystkich ich można zobaczyć na zdjęciach, w specjalnym albumie "Piknik pod Brzózką"

 

msj

Wygenerowano w sekund: 1.35
17,318,831 unikalne wizyty