Suchacz.Eu - portal Stowarzyszenia Suchacz TAKA Wieś


Nawigacja

Random Photo

Galerie zdjęć:

name

Content


Przetłumacz stronę


PayPal

Zegar

Pogoda

name

Content

Kalendarz

<< Luty 2019 >>
Po Wt Śr Cz Pi So Ni
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28      

Reklama

Jeśli nie życzysz sobie aby jakiekolwiek dane w postaci obrazu lub tekstu były kojarzone z Twoją osobą możesz wystąpić za pośrednictwem poczty elektronicznej (msj@post.pl) lub telefonicznie (601 912910) o ich skasowanie. Zlecenie takie nie wymaga żadnego uzasadnienia.

Na 503 znów ślisko

Na 503 znów ślisko

Zima zaskoczyła drogowców nie po raz pierwszy. Kto by się bowiem spodziewał śniegu w styczniu?! Droga wojewódzka nr 503 jaka przebiega m.in. przez Suchacz odśnieżana jest około południa, kiedy już samochody same sobie przetrą szlak. To samo jest z posypywaniem piaskiem i odśnieżaniem chodników. Dziwi więc taki stan, bo przecież przetarg na odśnieżanie ktoś wygrał i wziął lub weźmie za to niemałe pieniądze. Gdzie jest jednak nadzór nad prawidłowym wykonywaniem zlecenia? 

 

msj

Na Zalewie Wiślanym powstanie sztuczna wyspa. Polska powiększy się o 181 hektarów

Na Zalewie Wiślanym powstanie sztuczna wyspa. Polska powiększy się o 181 hektarów

Rząd PiS w ramach przekopu Mierzei Wiślanej ma zamiar zbudować ogromną sztuczną wyspę. Powstanie ona na Zalewie Wiślanym i ma mieć powierzchnię 181 hektarów. Inwestycja prawdopodobnie będzie widoczna z kosmosu. 

  • Na początku stycznia Urząd Morski w Gdyni uruchomił przetarg na wykonanie robót budowlanych przy przekopie Mierzei Wiślanej
  • W planach jest m.in. pogłębienie i poszerzenie sieci dróg wodnych; z wydobytego przy tym urobku ma powstać sztuczna wyspa na Zalewie Wiślanym
  • Wykonawcę robót poznamy na początku marca; rządowi zależy, aby prace posuwały się szybko
  • Na stronach rządowych opublikowano oficjalne dokumenty przetargowe, wśród nich mapki pokazujące wygląd sztucznej wyspy i jej umiejscowienie

Przekop Mierzei Wiślanej ma kosztować ok. 880 mln zł. Będzie finansowany w całości z budżetu państwa. Według rządu przekop Mierzei Wiślanej to inwestycja kluczowa, która ma ożywić gospodarczo Warmię i Mazury, a jednocześnie projekt ten realizowany jest pod kątem bezpieczeństwa państwa.

Eksperci są jednak sceptyczni i uważają, że koszt w wysokości 880 milionów złotych jest mało realny. Przekop może okazać się dużo droższy ze względu na nieprzewidziane problemy pojawiające się przy tego rodzaju inwestycjach.

Według proponowanych rozwiązań, kanał żeglugowy przez Mierzeję Wiślaną będzie miał 1,3 km długości i 5 metrów głębokości. Ma umożliwić wpływanie do portu w Elblągu jednostek o parametrach morskich, tj. zanurzeniu do 4 m, długości 100 m, szerokości 20 m.

Powierzchnia Polski się powiększy

Odbywający się obecnie przetarg ma wyłonić wykonawcę, który przygotuje port osłonowy od strony Zatoki Gdańskiej o powierzchni 36 hektarów wraz z falochronami, kanał żeglugowy o głębokości 5 m, długości 1350 m i szerokości maksymalnej 120 m ze śluzą i konstrukcją zamknięć wraz ze stanowiskami oczekiwania, budynkami technicznymi, parkingami, punktem widokowym, nowym układem drogowym z dwoma ruchomymi mostami i infrastrukturą towarzyszącą oraz... sztuczną wyspę.

POLECAMY: Ekspert o słynnym promie widmo: nigdy nie powstanie, to ordynarna propaganda

Według projektu sztuczna wyspa ma mieć powierzchnię ok. 181 hektarów oraz ma być zlokalizowana na Zalewie Wiślanym. To tam zgromadzony ma zostać materiał wydobyty przez pogłębiarki. Tym samym powierzchnia naszego kraju się powiększy. "Gazeta Wyborcza" informuje, że wyspa będzie widoczna z kosmosu.

Wyspa została zaprojektowana na planie elipsy o długości osi 1932 metry oraz 1192 metry. Ma mieć wysokość 2-3 metrów nad poziomem morza. Trafi na nią też urobek wydobyty w dalszych częściach inwestycji. W planach nie przewidziano udostępnienia wyspy turystom.

 

Wiecej naOnet.pl: 

Na Zalewie Wiślanym powstanie sztuczna wyspa. Polska powiększy się o 181 hektarów

WOŚP już 13 stycznia!

WOŚP już 13 stycznia!

Do 27. Finału WOŚP pozostało już bardzo niewiele czasu. Zachęcamy Mieszkańców Sołectwa Suchacz, ale nie tylko, do aktywnego włączenia się do do wielkiego dzieła. Zaczynamy zbierać fanty na licytacje i loterie, a także wszelkie propozycje programowe. Zgłoszenia bezpośrednio do Moniki pod nr tel. 609 776 334.

HNY-2019

Obraz może zawierać: fajerwerki, noc i na zewnątrz

Zabytek wart zachowania

Zabytek wart zachowania

Niedaleko Elbląga, w niewielkiej wsi Marianka znajduje się średniowieczny kościół fundowany przez komturów elbląskich. Kościół, który od 10 lat jest remontowany, rewitalizowany i restaurowany odkrywa swoje tajemnice, świadczące o ciekawej i bogatej historii tych ziem. W ramach projektu „Średniowieczne kolekcje Warmii i Mazur” zdigitalizuje go Regionalna Pracownia Digitalizacji.

Kościół w Mariance ufundowany został przez komturów elbląskich. Odnowiony przywilej lokacyjny wsi z roku 1334 wymienia proboszcza, więc parafia musiała już wtedy istnieć, a przypuszczalnie rozpoczęto także budowę murowanej świątyni. Od czasów wprowadzenia Reformacji w roku 1525 do roku 1945 kościół służył ewangelikom (luteranom).
- To ciekawy przykład średniowiecznej architektury sakralnej na tych ziemiach, ale przede wszystkim niezwykłe w nim jest to, jak wiele oryginalnej, średniowieczne substancji się w nim zachowało, m.in. drewno konstrukcyjne na dachu i wieży –mówi Hanna Laska-Kleiszmidt, kierownik Regionalnej Pracowni Digitalizacji. – Dodatkowo odsłonięte przed kilku laty malowidła z połowy XV wieku, a także opinia Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków przekonały nas, że warto scyfryzować właśnie ten zabytek. - W kościele wciąż trwają prace nad uczytelnieniem malowideł, datowanych w  literaturze na lata 1432 – 1467. Daty te pokrywają się z okresem, kiedy funkcję komtura elbląskiego, a później także pasłęckiego sprawował Henryk Reuß von Plauen (w latach 1469-1470 wielki mistrz Zakonu Krzyżackiego),
którego herb umieszczony jest na południowej ścianie nawy.
- Malowidła zostały po raz pierwszy odkryte już podczas prac remontowych w 1892 roku, sporządzono wtedy sprawozdanie konserwatorskie, które ukazało się w prasie naukowej, później jednak zostały ponownie zamalowane – mówi dr Joanna Arszyńska z Zakładu Konserwacji Malarstwa i Rzeźby Polichromowanej na UMK, która od 2007 r. jest zaangażowana w „Kompleksowy program konserwacji, restauracji i rewitalizacji gotyckiego kościoła w Mariance k. Pasłęka”. *– Malowidła są autentyczne bo nigdy wcześniej nie były poddawane pracom konserwatorskim, są również wyjątkowe: np. wizerunek
Marii Magdaleny to jeden z 6 w całej północnej Polsce, a scena posłania Syna Bożego wykracza poza zwyczajowy kanon malowideł zdobiących średniowieczne wiejskie kościoły i ilustrujących podstawowe prawdy wiary.
Wnętrze kościoła mieści także inne cenne zabytki, m. in. granitową średniowieczną chrzcielnicę, wmurowane w ścianę tabernakulum z 1. poł. XV w. zdobione malowidłem przedstawiającym „Męża Boleści” oraz zespół barokowego wyposażenia zdobionego piękną snycerką (jednorodne stylowo, ołtarz, ambona i baptysterium datowane na lata 90. XVII w.) pochodzącego z czasów, gdy świątynia służyła luteranom. Trwające już 10 lat prace badawcze, konserwatorskie i restauratorskie finansowane są z różnych lokalnych i centralnych źródeł krajowych przy znaczącym wsparciu Niemiecko-Polskiej Fundacji Ochrony Zabytków Kultury (Deutsch-PolnischenStiftungKulturpflegeundDenkmalschutz) z funduszy Republiki Federalnej Niemiec i prywatnych ofiarodawców z Niemiec. Digitalizacja odbywa się w ramach projektu realizowanego przez Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” w Elblągu pt. „Średniowieczne kolekcje Warmii i Mazur”, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Oprócz kościoła w Mariance, w wersji cyfrowej będzie można również zobaczyć baby pruskie, budynek o charakterze militarnym z terenu województwa warmińsko-mazurskiego oraz 100 średniowiecznych eksponatów z 8 muzeów w regionie.

Edyta Bugowska

Wesołych Świąt!

Znalezione obrazy dla zapytania wesołych świąt życzenia

 

Życzymy Wam zdrowych i pogodnych
Świąt Bożego Narodzenia.
Niech ten czas spędzony w gronie najbliższych
napełni Wasze serca spokojem i radością.
Niech błogosławieństwo Bożego Dzieciątka
towarzyszy Wam przez całe Wasze życie,
a szczere i najpiękniejsze
Bożonarodzeniowe życzenia
spełniają się w każdym momencie.

 

 

Rada Sołecka Sołectwa Suchacz 


Pierwszy dzień zimy

Pierwszy dzień zimy

Od dziś mamy pierwszy dzień zimy! 22 grudnia to także przesilenie zimowe czyli najkrótszy dzień w roku. Pozytywnym akcentem tego astronomicznego wydarzenia jest to, że od tej chwili dni będą się wydłużać, a noce skracać. 

Utrudnienia na szlaku

Utrudnienia na szlaku

Z uwagi na rozpoczęte prace leśne w leśnictwie Jagodno, zamknięty został 350 metrowy odcinek czerwonego szlaku „Kopernikowskiego” (mapa), na trasie pomiędzy Pruchnikiem, a Łęczem. Utrudnienia potrwają maksymalnie do 20 stycznia 2019 r.  

 

 Droga będzie nieczynna ze względu na prowadzoną w jej bezpośrednim sąsiedztwie wycinkę drzew i związanym z nią ryzykiem wypadku. Droga na odcinku prowadzonych prac zostanie wyraźnie oznaczona.  Rozpoczęte prace leśne to tak zwane cięcia rębne, których celem – oprócz pozyskania drewna – jest doprowadzenie do powstania nowego lasu. Dzięki nowoczesnym, zrównoważonym metodom gospodarowania, możemy w miejsce wyciętych drzew przywrócić las zgodny z panującymi w tym miejscu warunkami przyrodniczymi, między innymi stosując naturalne odnowienie. W przyszłości będzie tu rósł las bukowy z domieszką dęba, i innych gatunków liściastych oraz sosny i świerka. Przypominamy, że droga przy której prowadzone są prace, to wewnętrzna droga leśna, na której obowiązuje między innymi zakaz wjazdu dla pojazdów silnikowych. Poruszając się taką drogą zawsze należy zachować ostrożność ze względu na możliwość spotkania na niej maszyn leśnych oraz samochodów z drewnem i samochodów służby leśnej. Ze względów bezpieczeństwa prosimy także o stosowanie się do poleceń służby leśnej oraz pracowników Zakładu Usług Leśnych, realizujących prace. Za utrudnienia przepraszamy.

 

Jan Piotrowski

Paczki

Paczki

Paczka od Świętego Mikołaja to kolejna inicjatywa suchaczańskiej Rady Sołeckiej. Fundatorami byli mieszkańcy Suchacza, którzy swoje prezenty zakupili z przeznaczeniem dla innych. To piękny i bardzo szlachetny gest ze strony każdego z nich, za co należą się słowa serdecznego podziękowania. Paczki zostały dziś dostarczone, a obdarowani za naszym pośrednictwem dziękują za nie równie gorąco. Warto przypomnieć, że jest to już trzecia taka akcja bożonarodzeniowa w Suchaczu. 

 

msj

Wygenerowano w sekund: 0.28
28,070,239 unikalne wizyty