Suchacz.Eu - portal Stowarzyszenia Suchacz TAKA Wieś


Nawigacja

Random Photo

Galerie zdjęć:

name

Content


Przetłumacz stronę


PayPal

Zegar

Pogoda

Kalendarz

<< Marzec 2017 >>
Po Wt Śr Cz Pi So Ni
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    

Reklama

Serwis obejmuje miejscowości: Biała Leśniczówka, Bogdaniec, Brzezina, Chojnowo, Jagodno, Janówek, Kadyny, Kamionek Wielki, Kikoły, Łęcze, Nadbrzeże, Nowinka, Ostrogóra, Pagórki, Pęklewo, Połoniny, Pogrodzie, Przybyłowo, Przylesie, Suchacz, Święty Kamień, Tolkmicko, Wodynia, Wysoki Bór.

Cegielnie nadzalewowe

Cegielnie nadzalewowe

Cegielnie na Wysoczyźnie Elbląskiej nadawały temu regionowi swoisty rytm. Było ich kilkanaście. Większość posadowiona była tuż przy Zalewie Wiślanym. Taka lokalizacja dawała łatwy dostęp do surowca (gliny) i tani transport produkowanych wyrobów. Niemal każda cegielnia posiadała swój własny port, skąd odprawiała niemal całą swoją produkcję: cegły, dachówki sączki drenarskie. Nieco później wybudowano Kolej Nadzalewową, która stała sie drugim towarowym oknem na świat.      

 

Specjalne opracowanie dot. tego tematu można pobrać w postaci pliku PDF: Cegielnie nadzalewowe

 


Lecą żurawie

Lecą żurawie

W dniu dzisiejszym (23.-02-2017) nad Suchaczem przeleciał pierwszy klucz żurawi. Chyba wiosna zmierza ku nam? 

 

Żuraw jest symbolem Japonii. Japończycy uważają go zaś za symbol szczęścia. Stał się najpopularniejszym, obok gałązki kwitnącej wiśni, tematem dekoracyjnym sztuki japońskiej. Lecące żurawie stanowią kanon papierowych figurek zwanych origami. Przed blisko trzema wiekami, dokładnie w 1797 roku, opublikowano zbiór pokazujący 49 sposobów, w jaki można złożyć kartkę papieru, aby przypominała ona żurawia. Składanie papieru nie było w Japonii wyłącznie próżnym zajęciem, traktowano je jako rodzaj kontemplacji.

 

Źródło: Blog Ptasie sprawy 


Nasza Wiejska nr 26

 

Odpowiedzi na interpelacje sołtysa wsi Suchacz

• Sołtys zgłosiła, że do tej pory w świetlicy wiejskiej w Suchaczu nie ma Internetu.
Odp. Dyrektor MGOK prowadzi rozmowy z firmą „Poster” w Elblągu, która z kolei  uzgadnia sprawę doprowadzenia Internetu do świetlicy w Suchaczu z „ Orange”
• Sołtys ponowiła prośbę odnośnie postawienia znaku ograniczenia prędkości w Nadbrzeżu oraz znaku ograniczenia prędkości lub strefy zamieszkania przy ul. Słomnickiej w Suchaczu.
Odp. Zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami po ustąpieniu mrozów i odmrożeniu gruntu będzie możliwość zamontowania znaków
• Sołtys zapytała czy są podjęte jakieś działania w sprawie dzierżawy plaży w Suchaczu.
Odp. Posiadamy zgodę Urzędu Morskiego w Gdyni na dzierżawę plaży na okres 3 lat od sierpnia 2016 roku. Planuję w najbliższym czasie ogłosić przetarg na dzierżawę plaży, by w sezonie 2017 roku mieć administratora plaży.

Odpowiedzi kierownictwa UMiG na propozycje zgłoszone do projektu budżetu na rok 2017

1. Wodociąg na Alei Radości + droga. Odp. Zadanie związane z budową wodociągu przekazane zostało do realizacji Zakładowi Gospodarki Wodno- Ściekowej w Tolkmicku, w trakcie realizacji jest dokumentacja techniczna. Wykonywane s ą bieżące naprawy nawierzchni drogi.
2. Oświetlenie na ul. Wolbromskiej w Suchaczu. Odp. Nie przewiduje się w przyszłym roku tego zadania;
3. Oświetlenie drogi Suchacz-Pęklewo. Odp. Nie przewiduje się w przyszłym roku tego zadania;
4. Oświetlenie ul. Królowej Marii w Suchaczu. Odp. Nie przewiduje się w przyszłym roku tego zadania;
5. Oświetlenie ul. Portowej w Suchaczu. Odp. Nie przewiduje się w przyszłym roku tego zadania;
6. Bramki na boisko oraz wyrównanie terenu pod boisko i posianie trawy. Odp. Planuję uruchomienie rezerwy na zakup i ustawienie dwóch bramek;
7. Zakup garażu blaszanego lub kontenera (brak miejsca na przechowywanie donic, taczki, grilla, narzędzi, kosiarek itp.). Odp. Proszę o wygospodarowanie jednego pomieszczenia w świetlicy wiejskiej z przeznaczeniem na przechowywanie sprzętów;
8. Naprawa dróg wewnętrznych (Nadbrzeże 7, Portowa, Cegielniana, Wolbromska do leśniczówki). Odp. Planuje się naprawy w niewielkim zakresie;
9. Zakup siatek do świetlicy, które odstraszą jaskółki i ich montaż. Odp. świetlica znajduje się w administrowaniu przez MGOK w Tolkmicku i wszelkie potrzeby proszę zgłaszać do dyrektora;
10. Oznakowanie (nazwy) ulic. Odp. Nie przewiduje się tego zadania w przyszłym roku;
11. Zakup wiaty przystankowej. Odp. Przystanek przy ul. Kieleckiej — planuję uruchomienie rezerwy ogólnej na ten cel;
12. Zrobienie ujęcia prądu na zewnątrz budynku świetlicy. Odp. Proszę o kontakt z dyrektorem MGOK;
13. Monitoring i oświetlenie przy świetlicy. Odp. Oświetlenia nie przewidujemy, ewentualny monitoring jak w pkt. 9;
14. Naprawa drogi do Pęklewa. Odp. Nie planuje się w przyszłym roku;
15. Dofinansowanie nasadzeń na rondzie przy pomniku. Odp. Rondo znajduje się w obrębie DW nr 503 i wszelkie prace powinny być realizowane przez właściciela drogi, tj. Samorząd Województwa.

Nasza Wiejska nr 25

Odpowiedzi UMiG w Tolkmicku interpelacje

1. Prośba o stawienie znaku „Ograniczenie prędkości” lub znaku „strefa zamieszkania” przy ul. Słomnickiej, ponieważ pojazdy stwarzają niebezpieczeństwo dla pieszych. Jest to tym bardziej istotne, że przy ulicy nie ma chodników.
• Uznaje się za zasadne wprowadzenie „strefy zamieszkania na ulicy Słomnickiej” w Suchaczu. Planuje się jego realizację na początku 2017r.

2. Zgłaszamy potrzebę utwardzenia al. Radości, gdyż w sytuacji zwiększonych opadów jezdnia staje się nieprzejezdna.
• Na ulicy Aleja Radości w Suchaczu są w trakcie realizacji prace polegające na mechanicznym wyrównaniu nierówności szlaką, która została przekazana przez MASFROST oraz krusz. betonem dostarczonym przez mieszkańca ulicy. Działania zapewne poprawią przejezdność drogi.

3. Koniecznością jest – przed okresem zimy – poprawić przejezdność ul. Wolbromskiej
w kierunku leśniczówki oraz ustalić szerokość pasa drogowego tejże drogi z możliwością wycięcia przez mieszkańców wchodzących w światło drogi drzew i krzewów.
• Droga za ul. Wolbromską w Suchaczu ( w części nieutwardzonej w kierunku leśniczówki) nie stanowi własności gminnej. Należy do Lasów Państwowych. Prowadzone są rozmowy z Nadleśnictwem w celu naprawy drogi

4. W dalszym ciągu brak dostępu do Internetu w Świetlicy Wiejskiej w Suchaczu. Prośba o rzetelne załatwienie tego problemu.
• Oficjalne stanowisko Orange to brak możliwości technicznych do podłączenia Internetu. Inne rozwiązanie problemu podłączenia Internetu do świetlicy jest w trakcie uzgodnień Dyrektora MGOK z Firmą.

5. Zgłoszono niedrożność przepustu przy wjeździe do Pęklewo, ponieważ podczas bardziej intensywnych opadów woda wypływa na drogę. Na przepuście brakuje również zabezpieczających barierek.
• Na chwilę obecną przepusty w drodze Suchacz –Pęklewo zapewniają odprowadzenie wód opadowych.  Prace kompleksowego czyszczenia przepustów  planowane są na     I połowę 2017r.  Stan przepustów jest monitorowany  przez pracowników urzędu.    W przypadku wystąpienia zagrożenia powodziowego jest możliwość podjęcia natychmiastowych działań w celu uzyskania drożności przepustów.  Zniszczone i skradzione metalowe  barierki zostaną  wykonane w zakresie własnym i ponownie ustawione tymczasowe barierki . W przyszłym roku planuje się zakup i montaż barierek.

6. Zwrócono się z prośbą, aby Urząd Gminy zwrócił się do Zarządu Dróg Powiatowych o ustawienie znaku „Ograniczenie prędkości” na drodze do Nadbrzeża (chodzi o odcinek zjazdu do Stanicy Wodnej). Znak został zdjęty podczas remontu drogi Nr 503.
• Pismo w sprawie zmiany organizacji ruchu polegającej na ograniczeniu prędkości na drodze powiatowej 1134N zostało w dniu 15 listopada przesłane do Zarządu Dróg Powiatowych.

Dziewczyny z Kamionka Wielkiego

Dziewczyny z Kamionka Wielkiego

Na fotografii obok grupa dziewcząt z Kamionka Wielkiego - 1934 rok. Może ktoś kogoś rozpozna? 

Elbląskie Morsy w Stegnie

Elbląskie Morsy w Stegnie

Elbląskie Morsy zapraszają na świętowania Dnia Kobiet. Impreza dla członków, sympatyków i wszystkich spragnionych zimnej kapieli w Bałtyku odbędzie sie 12 marca br. o godz. 12.00 na plaży w Stegnie. Organizatorzy zapowiadają wiele atrakcji, oprócz tej najważniejszej, kapielowej...

 

msj   

98. rocznica śmierci Roberta Dorra

98. rocznica śmierci Roberta Dorra

Robert Dorr (ur. 4 września 1835 w Kmiecinie, zm. 21 lutego 1919 w Elblągu) – niemiecki historyk, matematyk i prekursor archeologii w Elblągu. Syn zamożnego chłopa (Hofbeitzer) z Kmiecina. Po ukończeniu elbląskiego Gimnazjum studiował w Królewcu historię, geografię i filologię klasyczną; jego nauczycielami byli min. Friedrich Wilhelm Schubert, Wilhelm von Giesebrecht, Ludwig Friedländer i Karl Lehrs.

 

Po uzyskaniu doktoratu (1861) otworzyła się przed nim możliwość kariery uniwersyteckiej w Monachium, gdzie chciał go zabrać ze sobą prof. Giesebrecht. Na prośbę matki pozostał jednak w Prusach i w roku 1862 rozpoczął pracę w elbląskiej Miejskiej Szkole Realnej (od 1882 Gimnazjum Realne), najpierw jako nauczyciel zwyczajny a później jako profesor, w roku 1902 przechodząc na emeryturę. W latach 1883 – 1884 był wiceprzewodniczącym Elbląskiego Towarzystwa Starożytności (Elbinger Altertumsgesellschaft – E.A.G.), ponadto członkiem klubu-kasynaRessource Humanitas oraz mistrzem honorowym loży wolnomularskiej. Wraz z objęciem funkcji przewodniczącego w roku 1884 został też kustoszem elbląskiego Muzeum Miejskiego, które w okresie jego kierownictwa przeszło znaczną ewolucję. Dorr był niezwykle wszechstronnym i czynnym naukowcem – oprócz prac stricte historycznych opublikował też artykuły z dziedziny geografii, matematyki i fizyki, publikował też w rodzinnym dialekcie Plattdeutsch. Jednak największe uznanie przyniosły mu badania pradziejowe, szczególnie cmentarzysk na Polu Nowomiejskim, Srebrnej Górze koło Łęcza i Elblągu Kamionce – Żytnie. Trzykrotnie został uhonorowany odznaczeniami państwowymi za „wybitne dokonania na polu badań historycznych i starożytniczych”. Przyjaźnił się i współpracował min. z Ottonem Tischlerem, Hugo Conwentzem, Adalbertem Bezzenbergerem, Gustawem Kossiną i toruńskim historykiem Arthurem Semrauem (którego był teściem). Utrzymywał stałe kontakty z Zachodniopruskim Muzeum Prowincjonalnym w Gdańsku, z Prussia Museum w Królewcu – obydwa ośrodki mianowały go swoim członkiem korespondencyjnym – oraz muzeami w Berlinie, Moguncji i Norymberdze, gdzie uznawany był za jednego z pionierów archeologii pruskiej. W roku 1915 uniwersytet królewiecki dokonał uroczystego odnowienia jego dyplomu doktorskiego. Po rezygnacji z funkcji w roku 1916 został honorowym przewodniczącym E.A.G. Na grodzisku w Łęczu stoi upamiętniający go obelisk, postawiony w setną rocznicę urodzin. W 2004 w Suchaczu powstało Towarzystwo Turystyczne i Historyczne im. prof. Roberta Dorra, dzisiejsza Sekcja Stowarzyszenia Suchacz TAKA Wieś. Na zdjęciu obok obelisk w Łęczu upamiętniający postać Roberta Dorra.

 

Źródło: Wikipedia oraz archiwum SSTW 

SSTW ma 6 lat

SSTW ma 6 lat

15 lutego 2011 r. w restauracji "Zapiecek" w Suchaczu odbyło się zebranie grupy założycielskiej stowarzyszenia społecznościowego. Przyjęto nazwę Suchacz Taka Wieś oraz dyskutowano nad statutem stowarzyszenia. 

 

SSTW ma więc już 6 lat. Przez ten okres czasu sporo się zmieniło. Na zawsze odszedł śp. Lech Madeja, ubyło kilku innych członków, dołączyli nowi. Stowarzyszenia ma na swoim koncie wiele istotnych działań na rzecz wsi. Do najważniejszych należą: organizacja nocy świętojańskiej, współorganizacja wigilii wiejskiej, organizacja konkursu na najładniejszy ogródek, utworzenie małej darmowej biblioteki, organizacja konkursu fotograficznego, organizacja warsztatów tematycznych, współudział w organizacji WOŚP. Od początku SSTW ma swoją witrynę internetową www.suchacz.eu, która cieszy się dużą popularnością. W jej zasobach archiwalnych jest ponad  15.000 zdjęć, a oglądalność przekroczyła na początku 2017 roku 12.000.000! To wszystko w ciągu minionych 6 lat.    

 
msj

 

Kulig na zalewie

Kulig na zalewie

Nieuchronnie idzie ku wiośnie. Jeszcze jest zimno, jeszcze jest mróz i zamarznięty zalew...

 

Trzeba korzystać z okazji, bo to ostatnie już podrygi zimy. W dniu dzisiejszym z takiej szansy skorzystali członkowie i sympatycy stowarzyszenia Suchacz TAKA Wieś, którzy zorganizowali ognisko na plaży i kulig na tafli Zalewu Wiślanego, a seniorzy i "Sasanki" urządzili wycieczkę do Stegny i Krynicy Morskiej. 

 

msj  

 

Zobacz zdjęcia: Kulig na zalewie

Wygenerowano w sekund: 0.45
13,443,626 unikalne wizyty