Suchacz.Eu - portal Stowarzyszenia Suchacz TAKA Wieś


Nawigacja

Random Photo

Galerie zdjęć:

name

Content


Przetłumacz stronę


PayPal

Zegar

Pogoda

name

Content

Kalendarz

<< Wrzesień 2018 >>
Po Wt Śr Cz Pi So Ni
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30

Reklama

Jeśli nie życzysz sobie aby jakiekolwiek dane w postaci obrazu lub tekstu były kojarzone z Twoją osobą możesz wystąpić za pośrednictwem poczty elektronicznej (msj@post.pl) lub telefonicznie (601 912910) o ich skasowanie. Zlecenie takie nie wymaga żadnego uzasadnienia.

Sasanki w Hucie Żuławskiej

Sasanki w Hucie Żuławskiej

1 września 2018 r. zespół wokalno-muzyczny "Sasanki" wystąpił w Hucie Żuławskiej na dożynkach gminy Milejewo. Brawa za kolejną, godną podziwu aktywność i reprezentowanie Suchacza.

 

msj

Kroniki na pieczęciach - warsztaty w Suchaczu

Kroniki na pieczęciach  - warsztaty w Suchaczu

We wrześniu odbędą się kolejne warsztaty w ramach projektu „Przyszłość sztuki przeszłości”, tym razem w Suchaczu. Podczas dwudniowych warsztatów „Kroniki na pieczęciach” dzieci i młodzież opracują i wykonają pieczęcie, których tematem przewodnim będą wydarzenia historyczne regionu.

 
Ideą wykonania pieczęci przez uczestników jest utrwalenie niezwykle istotnego dla regionu i Polski wydarzenia jakim była Bitwa na Zalewie Wiślanym (na wysokości Suchacza) w roku 1463. Bitwa ta rozegrała się pomiędzy flotą Związku Pruskiego, konkretnie elblążan i gdańszczan, a flotą krzyżacką pod dowództwem wielkiego mistrza zakonu Ludwiga von Erlichshausena. Podczas warsztatów uczestnicy powrócą do historycznego wydarzenia, które okazało się zwycięskim dla elblążan i gdańszczan. Tego rodzaju warsztaty, jak tworzenie pieczęci są sposobem na pielęgnowanie tradycji oraz poznawanie historii własnego regionu.     

Pieczęcie zostaną opracowane w technikach grafiki warsztatowej, które pozwalają na powielanie ryciny na papierze dzięki matrycy. Tworząc jedną matrycę, można zrobić wiele odbitek w różnych wersjach kolorystycznych. Inspiracji uczestnicy szukać będą w reprodukcjach obrazów, które uwieczniły tę bitwę, wizerunkach łodzi z tamtego okresu oraz w graficznym przedstawieniu daty bitwy.   

 

Zajęcia odbędą się w świetlicy wiejskiej w Suchaczu we wtorek i środę, 4 i 5 września 2018 r. w godz. 15.00 – 18.00. Do udziału w warsztatach zapraszamy dzieci i młodzież z Suchacza i okolic.   

 

Organizatorzy: Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” i Stowarzyszenie „Jantar”. Projekt jest współfinansowanego ze środków Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego oraz Starostwa Powiatowego w Elblągu.
 

 

Paula Załuska, CSE Światowid

Elbląskie Święto Chleba - 2018

Elbląskie Święto Chleba - 2018


PIĄTEK – 31 sierpnia

10:00 – 22:00 Jarmark produktów regionalnych – wypieki, produkty żywnościowe oraz rękodzieło i sztuka ludowa – Stare Miasto

10:00 – 22:00 Wesołe miasteczko – Wyspa Spichrzów

15:00 Historia Muzyką Pisana – warsztaty muzyczne, nauka śpiewu, rytmiki i muzyki ludowej – Ratusz Staromiejski

17:00 Uroczyste otwarcie Elbląskiego Święta Chleba – plac przy katedrze

17:00 – 19:00 Strefa programowania i robotów – plac przy katedrze

17:15 Młode talenty – występy przedszkolaków i uczniów elbląskich szkół – scena przy katedrze

18:30 Prezentacja Klubu Sportowego EKS Start Elbląg – scena przy katedrze

19:15 Koncert zespołu Rel!fe Band – scena przy katedrze

20:30 Koncert zespołu Las Melinas – scena przy katedrze

SOBOTA – 1 września

9:00 – 22:00Jarmark produktów regionalnych – wypieki, produkty żywnościowe oraz rękodzieło i sztuka ludowa – Stare Miasto

9:00 – 22:00 Obóz rycerski – Bulwar Zygmunta Augusta

9:00 – 22:00 Wesołe miasteczko – Wyspa Spichrzów

10:00 – 14:00 Historia Muzyką Pisana – warsztaty muzyczne, nauka śpiewu, rytmiki i muzyki ludowej – Ratusz Staromiejski

10:00 – 17:00 Mammobus – bezpłatne badania mammograficzne – ul. Stary Rynek

10:00 – 17:00 Krwiobus – możliwość oddania krwi – ul. Stary Rynek

10:30 – 16:00 V Wyścigi Smoczych Łodzi – rzeka Elbląg

11:00 Wspólne gotowanie z Elbląskim Klubem Szefów Kuchni – ul. Stary Rynek, przed Ratuszem Staromiejskim

11:00 – 18:00 Strefa programowania i robotów – plac przy katedrze

11:00 – 18:00 Animacje dla dzieci – plac przy Katedrze

12:00 – 15:00 Kulturowóz – warsztaty twórcze – „Dom Sąsiedzki” ul. Warszawska 55

13:00 – 18:00 Występy zespołów z miast partnerskich Elbląga – scena przy katedrze

13:00 – 19:00 Tańcograjka, warsztaty muzyczno-tanecznych dla dzieci – plac przy katedrze

15:00 Ślimaka Kulinarna Podróż – prezentacja gotowania tradycyjnych potraw ze ślimaków wraz z degustacją – ul. Stary Rynek przed Ratuszem Staromiejskim

15:00 – 19:00 Warsztaty muzyczne – Ratusz Staromiejski

18:00 – 21:00 Potańcówka z Wodzirejem – CS Galeria EL

19:00 Koncert zespołu Planogram – scena przy katedrze

20:15 Koncert zespołu VESPA – scena przy katedrze

21:15 Kulturowóz cz. II – parada świateł – Stare Miasto

NIEDZIELA – 2 września

9:00 – 20:00 Jarmark produktów regionalnych – wypieki, produkty żywnościowe oraz rękodzieło i sztuka ludowa – Stare Miasto

9:00 – 20:00 Obóz rycerski – Bulwar Zygmunta Augusta

9:00 – 20:00 Wesołe miasteczko – Wyspa spichrzów

10:00 – 17:00 Mammobus – bezpłatne badania mammograficzne – ul. Stary Rynek

11:00 Wspólne gotowanie z Elbląskim Klubem Szefów Kuchni – ul. Stary Rynek

11:00 – 18:00 Strefa programowania i robotów – plac przy katedrze

11:00 – 18:00 Animacje dla dzieci – plac przy Katedrze

12:30 Występy zespołów: Pieśni i Tańca Malbork, Szalone Małolaty,Szwagry – scena przy katedrze

15:40 Prezentacja Klubu Sportowego Meble Wójcik Elbląg – scena przy katedrze

16:30 Koncert zespołu Beltaine & Glendalough – scena przy katedrze

20:00 Egzotyczna podróż – koncert Krzesimir Dębski i Kamil Radzimowski Band z egzotyczną grupą taneczną – scena przy katedrze.

 

Źródło: UM Elbląg

Co otacza Julię Zinko z Kadyn?

Co otacza Julię Zinko z Kadyn?

„To co mnie otacza” to tytuł wystawy fotografii Julii Zinko, którą będzie można zobaczyć już we wrześniu w CSE „Światowid” w Elblągu. Mieszkanka Kadyn i pasjonatka fotografii zapisuje na swoich zdjęciach otaczającą ją rzeczywistość. Wernisaż wystawy odbędzie się w piątek 7 września o godz. 17.00 w CSE „Światowid”.


Julia Zinko rozpoczęła swoją przygodę z fotografią, bardzo wcześnie, można powiedzieć że to rodzinna pasja. Tata Julii zajmował się fotografią sportów jeździeckich, to stało się inspiracją dla córki, aby poszukać własnej drogi w dziedzinie fotografii. Pracownia i warsztat fotograficzny, który znajdował się w domu, pozwolił jej w naturalny sposób poznać proces wywoływania zdjęć, czasy naświetlania, kompozycje kadrów i radość eksperymentowania z różnymi technikami fotograficznymi oraz zdobycie wiedzy i umiejętności obrabiania materiału fotograficznego. - Obecność warsztatu fotograficznego w domu mojego dzieciństwa oraz wrodzona ciekawość zaowocowały tym, że dziś moją pasją jest właśnie fotografia. - Mówi Julia Zinko – Zdjęcia taty zachęciły mnie aby odważyć się zrobić kilka pierwszych prac i do dziś pozostają dla mnie inspiracją. Mieszka w Kadynach od 30 lat wraz z rodziną. Zróżnicowany, kadyński krajobraz stanowi dla niej skarbnicę niekończących się inspiracji, a w szczególności zachody słońca nad Zalewem Wiślanym. Drugim tematem przewodnim prac Julii Zinko są sporty motorowe (motocross). Wystawa będzie dostępna na holu II piętra CSE „Światowid” od 7 września do 31 października 2018 r.

Wybory Samorządowe 2018

Cztery komitety wyborcze z terenu gminy Tolkmicko zostały zgłoszone i zarejestrowane w PKW na Wybory Samorządowe 2018. Są to: 
 

1. KOMITET WYBORCZY WYBORCÓW MAGDALENY DALMAN "INICJATYWA DLA MIESZKAŃCÓW"

Pełnomocnik - Andrzej Dalman
 

2. KOMITET WYBORCZY WYBORCÓW MARIUSZA SZEMPLIŃSKIEGO

Pełnomocnik - Michał Marcin Bieńko
 

3. KOMITET WYBORCZY WYBORCÓW NASZA GMINA-NASZ DOM

Pełnomocnik - Jan Zamojcin
 

4. KOMITET WYBORCZY WYBORCÓW "PIĘKNA I CZYSTA GMINA"

Pełnomocnik - Henryk Oleszkiewicz

 

Uwaga!

Zgłoszeń kandydatów na burmistrza można dokonywać do Gminnego Komitetu Wyborczego  w terminie do 26 września br., a kandydatów na radnych do 17 września br. 

 

 

 

Źródło: Wybory-2018

Miejsce czeka na inwestora

Miejsce czeka na inwestora

Spółdzielnia Pracy Przetwórstwa Rybnego "Zalew" była kiedyś chlubą Tolkmicka. Załoga podejmowała różne wyzwania okolicznościowe, brała także udział w licznych czynach społecznych realizowanych na rzecz miasta. Dziś obiekt po tym zakładzie popada coraz bardziej w ruinę i szpeci pięknie odnowiony niedawno port. Miejsce ma spory potencjał ekonomiczny i odważny inwestor może mieć tam w krótkim czasie niezły interes. 

 


Brak automatycznego tekstu alternatywnego.

Czas na czarny bez

Czas na czarny bez

W naszej okolicy rośnie sporo czarnego bzu. Miejscami jest już zupełnie dojrzały. Warto zrobić z niego sok lub dżem, bo to znakomite lekarstwo na jesień i zimę.

 

Czarny bez nie tylko zwalczy gorączkę i złagodzi kaszel, ale dodatkowo dzięki dużej ilości witamin i soli mineralnych wzmocni organizm, który szybciej upora się z infekcją. Owoce czarnego bzu kryją w sobie m.in. glikozydy antocyjanowe, pektyny, garbniki, kwasy owocowe, witaminy (szczególnie dużo witaminy C i prowitaminy A), sole mineralne (wapnia, potasu, sodu, glinu i żelaza). Poza właściwościami napotnymi i moczopędnymi mają też lekko przeczyszczające i przeciwbólowe. Należą do tzw. środków czyszczących krew, poleca się je jako lek odtruwający i pomagający usuwać z organizmu szkodliwe produkty przemiany materii i toksyny w chorobach reumatycznych oraz skórnych. Owoce czarnego bzu są też stosowane w stanach zapalnych żołądka i jelit, a także jako pomocniczy lek przeciwbólowy w nerwobólach i rwie kulszowej.

 

Przepis na sok 

Owoce czarnego bzu ogrzewaj w garnku, aż puszczą sok, rozetrzyj je na miazgę i przeciśnij przez gazę. Zagotuj sok z miodem (1 część miodu na 10 części soku), rozlej do ciemnych butelek. Pij 2-3 razy dziennie po szklance rozcieńczonego soku (50 g soku uzupełnij gorącą wodą) przy przeziębieniu, zaburzeniach trawienia, nerwobólach.


Nazwiska odmieniamy

Obraz może zawierać: 1 osoba, uśmiecha się, siedzi i tekst

Warto tam jutro być!

18 sierpnia 2018 r. (sobota) będzie znakomita okazja do kolejnej wizyty w Kamionku Wielkim i pomocy w dziele odbudowy pięknego podcieniowego domu. Warto tam być! 

 

Aby tak się stało, obiekt sam powinien częściowo na siebie zarobić. Maja Pietrasik, właścicielka tego zbytku, zamierza stworzyć tam warsztat ceramiczny, w którym prowadzone będą w przyszłości zajęcia specjalistyczne. To bardzo ambitne zadanie, które powstaje dzięki dużej pomocy ludzi dobrej woli z okolicy, ale nie tylko. I tak, chętni do pracy przy porządkowaniu spotykają się jutro o 13.00, trochę podziałają przy tynkach starego budynku gospodarczego, a potem wezmą udział we wspólnym ognisku. Ma być tzw. wiejski stół ze smakołykami (każdy może coś dostarczyć i na nim postawić) z ogniskiem i niespodziankami. Wszystko to w starym owocowym sadzie, wśród dojrzewających jabłek. Wskazane zabranie ze sobą młotka i mesla zwanego czyli ... przecinaka. Pani Maja Pietrasik, a przede wszystkim dom podcieniowy czekają! Warto tam jutro być...

 

msj

Wygenerowano w sekund: 1.43
27,480,902 unikalne wizyty