Suchacz.Eu - portal Stowarzyszenia Suchacz TAKA Wieś


Nawigacja

Random Photo

Galerie zdjęć:

name

Content


Przetłumacz stronę


PayPal

Zegar

Pogoda

Kalendarz

<< Maj 2017 >>
Po Wt Śr Cz Pi So Ni
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        

Reklama

Serwis obejmuje miejscowości: Biała Leśniczówka, Bogdaniec, Brzezina, Chojnowo, Jagodno, Janówek, Kadyny, Kamionek Wielki, Kikoły, Łęcze, Nadbrzeże, Nowinka, Ostrogóra, Pagórki, Pęklewo, Połoniny, Pogrodzie, Przybyłowo, Przylesie, Suchacz, Święty Kamień, Tolkmicko, Wodynia, Wysoki Bór.

122. rocznica prezentacji radia

122. rocznica prezentacji radia

Dziś tj. 7 maja przypada 122. rocznica publicznej prezentacji odbiornika radiowego przez Aleksandra Stiepanowicza Popowa, rosyjskiego fizyka i wynalazcy. Pokaz odbył się w St. Petersburgu, 7 maja 1895 roku. Z tej okazji na pasmach radiowych pracuje kilka radiostacji memoriałowych upamiętniających to doniosłe dla świata wydarzenie i postać samego wynalazcy. Radiostacja SSTW nawiązała kilka wymaganych regulaminem łączności i zdobyła pamiątkowy dyplom. 

 

msj     

3-majowe świętowanie

3-majowe świętowanie

Święto flagi narodowej było okazją do przyjacielskiego spotkania członków i sympatyków terenowego koła Polskiego Związku ERiI w Suchaczu. Ogniskowe zebrania są tradycją, bo odbywają się od co najmniej 10 lat!


Na zdjęciu pierwszy rząd (od lewej): Krystyna Andrearczyk, Emilia Raińska, Krystyna Piotrowska, Jerzy Piotrowski; drugi rząd (od lewej): Edward Paliborek, Barbara Fabisiak, Bogdan Pęczkowski, Elżbieta Sekuła, Małgorzata Iwanicka, Jerzy Depka, Maryla Paliborek, Monika Jarkiewicz i ledwo widoczna Bożena Rokicka, Dorota Gaik-Dużyńska, Iwona Pęczkowska.

 

Więcej zdjęć: Ognisko ERiI

 

msj

1-majowy grill

1-majowy grill

 

Fotorelacja  ze zdjęciami ze spotkania członków i sympatyków Stowarzyszenia Suchacz TAKA Wieś jakie miało miejsce w dniu 1 maja br. w albumie "1-Majowy grill".

1 Maja

1 Maja

 

 

Święto Pracy, Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy, popularnie zwany 1 Maja – międzynarodowe święto klasy robotniczej, obchodzone od 1890 corocznie 1 maja. W Polsce Święto Pracy jest świętem państwowym od 1950.

Zawody telegraficzne

Zawody telegraficzne

W dniu dzisiejszym radiostacja Stowarzyszenia Suchacz TAKA Wieś brała udział w międzynarodowych  zawodach krótkofalarskich "RCWC" organizowanych dla upamiętnienia utworzenia R-CW-C. Przeprowadzono kilkadziesiąt łączności przy użyciu tylko emisji telegraficznej.

 

msj

Akcja szczepienia lisów

Akcja szczepienia lisów

W dniach 23 – 27 kwietnia br. na terenie powiatu elbląskiego i miasta Elbląg przeprowadzone zostało szczepienie lisów wolno żyjących przeciwko wściekliźnie. Przynęty zawierające blister ze szczepionką zostały zrzucone z samolotów na obszary bytowania dzikich zwierząt.

 
W związku z tym Straż Miejska oraz Referat Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miejskiego w Elblągu informuje, że w okresie zrzutu oraz trzy tygodnie po ich zakończeniu należy: - uszanować ciszę leśną; - nie płoszyć zwierzyny; - na terenach leśnych trzymać zwierzęta domowe na uwięzi; - nie podnosić, nie dotykać, nie niszczyć przynęt; - w przypadku kontaktu zwierząt domowych ze szczepionką należy zgłosić ten fakt lekarzowi weterynarii; - w przypadku dostania się szczepionki na uszkodzoną skórę człowieka względnie jego oczy, jamę ustną czy nos, należy miejsca te dokładnie przemyć wodą z mydłem, a następnie zgłosić się do lekarza; - zapoznać dzieci z powyższymi zasadami. Wygląd zrzuconych szczepionek: przynęty w kształcie ściętych stożków, koloru szarego, o wymiarach 3,9 x 3,5 x 1,5 cm zawierają zatopiony, plastikowy pojemnik z płynną szczepionką. W ramach rozpowszechnienia informacji strażnicy miejscy przekazywali ulotki z komunikatami placówkom i lokalom handlowym znajdującym się blisko terenów leśnych. Zostały umieszczane w takich miejscach, aby mogło do nich dotrzeć jak najwięcej mieszkańców terenów, na których zrzucane są „szczepionki – przynęty". 

 

Karolina Wiercińska, Straż Miejska w Elblągu

Światłowód

Światłowód

Instalacja światłowodowa kojarzy się najczęściej z telefonem i Internetem. Otóż nie są to wszystkie możliwości tej technologii.

 

Warto wiedzieć, że światłowód daje takę możliwość dostępu do programów telewizyjnych w niezwykle wysokiej jakości. Oznacza to, że światłowód może całkowicie zastąpić dotychczasowe anteny, które staną się zupełnie niepotrzebne. Zaletą jest także doskonały odbiór, niezależny od warunków atmosferycznych! To jest bardzo ważne, bo często nawet niewielkie zachmurzenia powodują zakłócenia w odbiorze. Szpecące nasze dachy anteny staną się więc zbędne!

 

msj 


Zebranie wiejskie ze światłowodem w tle

Zebranie wiejskie ze światłowodem w tle

26 bm. w świetlicy wiejskiej w Suchaczu odbyło się zebranie wiejskie poświęcone w całości problematyce mieszkańców sołectwa i gminy. Był także czas na przedstawienie zapowiadanej już wcześniej sprawy budowy sieci światłowodowej. 

 

Krótkie sprawozdanie z działalności  sołectwa złożyła Monika Jarkiewicz (sołtys), a następnie burmistrz Tolkmicka Andrzej Lemanowicz przybliżył aktualne działania urzędu. Mówił m.in. o planowanej inwestycji w oczyszczalni, budowie i naprawach dróg wewnętrznych, oświetleniu, odpadach komunalnych itp. Ten ostatni temat ożywił zebranych, bo podwyżki za te usługi jakie nastąpiły wydały się mieszkańcom nieuzasadnione. Niektórzy twierdzili, że śmieci mają coraz mniej, a burmistrz twierdzi zupełnie coś innego, podając na poparcie swoich słów dane statystyczne związane z tym tematem. - Tylko np. ostatnia wywózka wielkogabarytowych przedmiotów ważących ponad 40 ton (!) znacznie podnosi koszty. - uzasadniał Andrzej Lemanowicz. - Produkujemy coraz więcej śmieci i to są faktu - dodał na zakończenie. Będąc dalej przy głosie, burmistrz poinformował następnie obecnych o sytuacji finansowej gminy, a jego wypowiedzi uzupełniała przewodnicząca Rady Miasta i Gminy. Z kolei sołtys zapoznała bliżej zebranych z budową punktu widokowego, projektu realizowanego przez Nadleśnictwo Elbląg. Chociaż inwestycja jest na ukończeniu, ale w dalszym ciągu prowadzone są uzgodnienia techniczne i merytoryczne. 
 

Jeszcze przed oficjalnym rozpoczęciem zebrania odbyła się prezentacja przedstawicieli Vectry Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa, dotyczącego dostępu do szerokopasmowego Internetu. Firma ta będzie wykonawcą sieci światłowodowej, którą objęte wkrótce będzie niemal całe sołectwo. Według ich relacji odpowiednia struktura kablowa (światłowodowa) będzie rozprowadzona bezpłatnie do wszystkich potencjalnych abonentów, zapewniając w przyszłości dostęp do programów telewizyjnych i radiowych w jakości niezależnej od pogody i jakiej nie zapewni żadna antena satelitarna, telewizji cyfrowej i analogowej, szerokopasmowego Internetu i telefonii (stacjonarnej i komórkowej w technologii LTE). Należy podkreślić, że sieć doprowadzona będzie bezpłatnie do każdego potencjalnego abonenta, który w przyszłości sam może dokonywać wyboru operatora według swoich indywidualnych zainteresowań. Vectra udostępniła zebranym wstępny plan ułożenia sieci światłowodowej, w której pokazane są punkty przyłączeniowe. Ze względów technicznych nie wszystkie jednak miejsca są objęte planowaniem. Nie ma tam np. ulic: Zakopiańska, Królowej Marii, Kielecka, Portowa, Radości). Warto więc to sprawdzić na dostępnym u sołtysa Suchacza specjalnym wykazie i w przypadku braku w nim swojego adresu dokonać indywidualnego wpisu. Sołtys ma także inne materiały dot. tego zagadnienia, które są udostępniane wszystkim zainteresowanym. Jest to sprawa pilna i wszyscy chętni na bezpłatne przyłączenie do sieci powinni to uczynić jak najszybciej, ponieważ już po wykonaniu projektu będzie to niemożliwe albo już tylko odpłatne. Dodatkowych informacji udziela sołtys pod numerem telefonu: 609 776334.

 

msj

Zamkowe Wzgórze

Zamkowe Wzgórze

Z nadesłanych propozycji nazwy dla budowanego punktu widokowego w Suchaczu, najbardziej odpowiednią wydaje się "Zamkowe Wzgórze". Nawiązywałaby to do historycznej nazwy Zameczku nad Zatoką, budowli znajdującej się w bliskim sąsiedztwie punktu. Możemy chyba zatem pomału przyzwyczajać się do tego sympatycznego określenia:)

 

msj

Wygenerowano w sekund: 0.70
14,892,140 unikalne wizyty