Suchacz.Eu - portal Stowarzyszenia Suchacz TAKA Wieś


Nawigacja

Random Photo

Galerie zdjęć:

name

Content


Przetłumacz stronę


PayPal

Zegar

Pogoda

Kalendarz

<< Październik 2017 >>
Po Wt Śr Cz Pi So Ni
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          

Reklama

Serwis obejmuje miejscowości: Biała Leśniczówka, Bogdaniec, Brzezina, Chojnowo, Jagodno, Janówek, Kadyny, Kamionek Wielki, Kikoły, Łęcze, Nadbrzeże, Nowinka, Ostrogóra, Pagórki, Pęklewo, Połoniny, Pogrodzie, Przybyłowo, Przylesie, Rangóry, Suchacz, Święty Kamień, Tolkmicko, Wodynia, Wysoki Bór.

Walne zobranie

Walne zobranie

 

W najbliższą środę tj. 20 bm. o godzinie 10.00 (drugi termin 10.15) w świetlicy wiejskiej w Suchaczu odbędzie się walne zebranie sprawozdawczo-wyborcze koła terenowego Polskiego Związku Emerytów Rencistów i Inwalidów.

Deszcz znów zaatakował

Deszcz znów zaatakował

Tak jak meteorolodzy przewidzieli opady deszczu w dniu dzisiejszym (18 bm.) spowodowały trzecie już w tym miesiącu wezbranie wody w małym na codzień strumieniu Suchacz.

Opady nie były zbyt gwałtowne i tylko dzięki temu nie spowodowały większych strat. Na wysokości zadania stanęli sami mieszkańcy wsi, którzy na bieżąco usuwali napływające kłody drewna, odblokowując skutecznie przepust pod mostkiem. Inni układali worki z piaskiem, tak aby woda nie mogła wedrzeć się do pobliskiego domu mieszkalnego i sklepu. Na koniec tej spontanicznej, obywatelskiej akcji pojawili się strażacy. Sytuację ocenili nie wysiadając z samochodu i szybko podążyli prawdopodobnie do bardziej potrzebujących. Suchaczanie już wcześniej przezornie zgromadzili kilkadziesiąt worków z piaskiem w pobliżu zagrożonego miejsca. Ten pomysł okazał się strzałem w dziesiątkę, bo wodę szybko ujarzmiono. 

 

Zobacz zdjęcia: Deszcz znów zaatakował

 

msj

Emerytki i Sasanki już myślą o grzybach

Emerytki i Sasanki już myślą o grzybach

Kolejna wycieczka siedemnastu członków i sympatyków terenowego Koła Emerytów Rencistów i Inwalidów z Suchacza dobiegła końca.

 

Tym razem ich celem był Szczecin, Pobierowo i Sierakowice. Po drodze zaliczyli jeszcze kilka innych ciekawych miejsc. Każde wspominają dobrze, bo wszędzie czekały ich mniejsze lub większe atrakcje turystyczne. - Pięć dni minęło szybko. - mówi Jolanta Hirko. - Zobaczyliśmy sporo i warto było jechać. Nie trzeba dodawać, że grupa ERiI zespołem "Sasanki" na czele, to najbardziej aktywne stowarzyszenie w sołectwie. Bawią się doskonale, ale i dla innych nie szczędzą czasu. Złośliwi mówią, że emeryci mogą działać, bo mają dużo czasu. - Takich co mają tyle samo czasu jest w Suchaczu co najmniej połowa. - komentują takie opinie emerytki. - Tylko czemu nie chcą się bawić czy też działać na rzecz wsi? - dodają. Członkowie ERiI mają swoje cele i dążą do nich przebojowo. I teraz, jeszcze się dobrze nie rozpakowali, już myślą o kolejnej wyprawie. Tym razem na grzyby...

 

Zobacz zdjęcia z wycieczki: Pobierowo Szczecin Sierakowice

 

 

msj


W Suchaczu nadal pada!

W Suchaczu nadal pada!

Zdjęcie użytkownika Sylwester M. Jarkiewicz.

Padało w nocy i będzie padało cały dzień!

Zdjęcie użytkownika Sylwester M. Jarkiewicz.

Dożynkowy bochen

Dożynkowy bochen

Wieniec dożynkowy gotowy. Dziś upieczony został specjalny bochen chleba. To wszystko na uroczystość w kościele parafialnym w Łęczu 17 bm. o godzinie 12.00.  Suchacz reprezentowało 6 (słownie: sześć) parafian. Ponad wszelką wątpliwość, nie jest to frekwencja powalająca...  

 

Zdjęcie użytkownika Suchacz.


Dziś pod pomnikiem

Dziś pod pomnikiem

W dniu dzisiejszym, tj. 15 bm. o godzinie 7.00 kilkunastoosobowa grupa mieszkańców sołectwa Suchacz uczciła 554. rocznicę Bitwy w Zatoce Świeżej z 1463 roku.

 

Pod pomnikiem upamiętniającym to wydarzenie złożono wiązanki kwiatów i zapalono znicze. W uroczystości uczestniczyli: członkowie terenowego koła Emerytów Rencistów i Inwalidów z zespołem muzyczno-wokalnym  Sasanki i przedstawiciele Stowarzyszenia Suchacz TAKA Wieś. Była to pierwsza część tegorocznych obchodów rocznicowych.  Druga będzie miała miejsce 19 bm. Będzie to ślubowanie czterech pierwszoklasistek z NSPiOP w Suchaczu. 


 

msj 

554. rocznica

554. rocznica

Dziś mija 554. rocznica bitwy w Zatoce Świeżej rozegranej 15 września 1463 r. na jej wodach, prawdopodobnie pomiędzy Kamionkiem Wielkim a Suchaczem. Dokładne miejsce starcia nie jest znane.   

 

(...) O świcie 15 września 1463 r. statki gdańskie pod dowództwem Macieja Kolmenera i Wincentego Stolle i elbląskie z Jakubem Vochsem otoczyły flotyllę krzyżacką i przystąpiły do ataku; walka toczyła się w abordażu, strzelano z kusz (z zapalającymi bełtami), piszczeli, hakownic i serpentyn. Zaskoczenie było całkowite! Ogień szybko rozprzestrzeniał się na stojące w bliskim sąsiedztwie jednostki krzyżackie. Statki gdańsko-elbląskie płynęły z wiatrem, wobec czego bardzo szybko doszło do licznych abordaży i walki wręcz między oddziałami zaciężnych. Przed sczepieniem się okrętów w abordażu, z marsów (bocianich gniazd) rzucano na pokład przeciwnika zapalające pociski i kamienie. Zaskoczeni, umęczeni falą odbojową zaciężni krzyżacy przegrywali tę bitwę. Widział ten pogrom wielki mistrz i postanowił uciec. Jego statek jako jedyny zdołał ujść pogoni. Pozostałe 46 statków (w tym 3 spóźnione) zatonęło lub zostały zdobyte. Flota zakonna poniosła klęskę, załogi utonęły albo dostały się do niewoli. Gdańszczanie wzięli 305 jeńców, wśród nich komtura kłajpedzkiego Hansa Hetzla, zaś Elblążanie 240. (...)

 

Więcej o bitwie czytaj: Bitwa w Zatoce Świeżej

554. rocznica

15 bm. (piątek) o godz. 07.00 przed Pomnikiem Bitwy Morskiej w Suchaczu odbędzie się krótka uroczystość rozpoczynająca upamiętnianie wydarzenia sprzed 554 lat. Zapraszamy wszystkich do udziału w tych obchodach.  

 

Znalezione obrazy dla zapytania bitwa morska na zalewem wiślanym

Wygenerowano w sekund: 2.37
19,353,047 unikalne wizyty