Suchacz.Eu - portal Stowarzyszenia Suchacz TAKA Wieś


Nawigacja

Random Photo

Galerie zdjęć:

name

Content


Przetłumacz stronę


PayPal

Zegar

Pogoda

name

Content

Kalendarz

<< Październik 2018 >>
Po Wt Śr Cz Pi So Ni
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        

Reklama

Jeśli nie życzysz sobie aby jakiekolwiek dane w postaci obrazu lub tekstu były kojarzone z Twoją osobą możesz wystąpić za pośrednictwem poczty elektronicznej (msj@post.pl) lub telefonicznie (601 912910) o ich skasowanie. Zlecenie takie nie wymaga żadnego uzasadnienia.

Zrywki w parku krajobrazowym

Zrywki w parku krajobrazowym

Trwa wycinka drzew w Parku Krajobrazowym "Wysoczyzna Elbląskiej". Dziesiątki hektarów lasów poszło już pod piły i zrywki są nadal prowadzone. Wewnętrzne drogi są rozjeżdżone przez LKT i pojazdy gąsienicowe. Degradacja lasów, poszycia i ściółki trwa. Jak to się wszystko ma do treści oficjalnych artykułów Nadleśnictwa Elbląg, które ubolewają nad rozjeżdżaniem dróg przez ... quady. Dobrze byłoby znać także stanowisko Dyrekcji Parku Krajobrazowego na ten temat.

Sytuacja przypomina nieco rabunkową gospodarkę leśną jak prowadzona jest na Ukrainie, skąd eksportuje się do UE więcej drewna niż z Ameryki Łacińskiej, Afryki i Azji Południowo-Wschodniej łącznie! Opis tej sytuacji jest tutaj: Skandal na skalę międzynarodową.  

 

Zobacz zdjęcia: Zrywki w Parku Krajobrazowym

 

msj

 


W bajkowym konsulacie

W bajkowym konsulacie

W minioną sobotę tj. 20 bm. grupa dorosłych i dzieci z Suchacza odwiedziła Konsulat Świętego Mikołaja w Kętrzynie. Ta niezwykła placówka jest miejscem, w którym świąteczny, bożonarodzeniowy nastrój trwa okrągły rok.

 

Konsulat jest jedną z wielu wspaniałych atrakcji Warmii i Mazur. Powstał w miejscu, gdzie od wielu lat Firma Doroszko produkuje znane na całym Świecie bombki. Dla odwiedzających to szczególne przeżycie. W Konsulacie wydmuchasz ze szkła własną bombkę i nauczysz się, jak ją pięknie ozdobić. Zobaczysz tysiące ręcznie wykonanych ozdób choinkowych i wielkanocnych. Tak było i tym razem. Wycieczkowicze z Suchacza malowali bombki według własnych pomysłów i fantazji. Były czerwone i złote serca, wyciskanie wzory, kolorowe piórka w bombce, małe, duże. Do tego opowieści Elfa numer jeden, śpiący Mikołaj, królowa śniegu mrożąca chłodem, sanie i sanie zaprzężone w renifery i czekające w gotowości do podróży. Można było obejrzeć setki ozdób świątecznych, napisać list do świętego Mikołaja odciskać okolicznościowe stemple. Chętni mieli jeszcze możliwość nabycia pięknych, ręcznie malowanych bombek na choinkę. Konsulat cieszy się sporą popularnością. Zajmuje pięć komnat na dwóch piętrach, ale miejsca zaczyna brakować. W budowie są kolejne dwa pomieszczenia, gdzie organizatorzy przygotowują już kolejne atrakcje.

 

jh/msj

 

Zobacz fotorelację: W Konsulacie Świętego Mikołaja

Niebezpieczny wyciek

Niebezpieczny wyciek

Od kliku lat  ulicę Słomnicką w Suchaczu wylewa się woda. Wypływa ona z działki będącej własnością Urzędu Miasta i Gminy Tolkmicko. Zimą stanowi to poważne zagrożenie dla ruchu nie tylko kołowego, bo zamarzająca woda tworzy w tym miejscu prawdziwą ślizgawkę. Problem ciągnie się od kilku lat. W sumie jest proste rozwiązanie, ale jakoś nikt się do tego nie kwapi. 

 

msj 

Nekrolog

Nekrolog

17 października 2018 roku zmarł 

ks. Stanisław Kutwiński - salezjanin

były proboszcz i budowniczy kościoła w Suchaczu

Cześć Jego pamięci! 

 

Uroczystości pogrzebowe odbędą się 20 bm. w parafii św. Rafała Kalinowskiego Ełku. O godz. 12.00 msza święta żałobna, po czym nastąpi złożenie ciała do grobu na Cmentarzu Komunalnym w Ełku.

Wybory w Suchaczu

W niedzielę 21 października br. odbędą się wybory m.in. do Rady Miasta i Gminy Tolkmicko. Nasze sołectwo reprezentować będzie 2 radnych, którzy zostaną wybrani spośród 4 kandydatów. Mieszkańcy zamieszkali w Okręgu 3. wybiorą Monikę Jarkiewicz lub Mateusza Babireckiego, a mieszkańcy Okręgu 4. wybiorą Dorotę-Gaik Dużyńską lub Artura Koczorowskiego. Przynależność ulic i miejscowości w obu okręgach wyborczych: 

 

 

Okręg nr 3 

Część obszaru Sołectwa Suchacz obejmująca miejscowość Suchacz ulice: Aleja Radości, Jachtowa, Klonowska, Królowej Marii, Portowa, Zakopiańska oraz miejscowości: Bogdaniec, Nadbrzeże, Połoniny. Kandydatami z tego okręgu są:


Monika Jarkiewicz  

Mateusz Babirecki 

wybieramy jedną osobę!

 

 
Okręg nr 4 

Część obszaru Sołectwa Suchacz obejmująca miejscowość Suchacz ulice: Cegielniana, Grabowa, Kielecka, Lawendowa, Lotnicza, Słomnicka, Tęczowe Wzgórze, Wczasowa, Widokowa, Wielmoży, Wolbromska oraz miejscowość Pęklewo. Kandydatami z tego okręgu są: 


Dorota Gaik-Dużyńska  

Artur Koczorowski 

wybieramy jedną osobę!


Kandydat na burmistrza

Józef Zamojcin

kandydat na burmistrza Tolkmicka

kompetentny i skuteczny


 

Obraz może zawierać: 1 osoba, tekst

 

 

 

 

PROGRAM WYBORCZY

KOMITETU WYBORCZEGO WYBORCÓW NASZA GMINA - NASZ DOM.

2018 rok 

 

 

 

PROPOZYCJE SPOŁECZNE


- więcej projektów miękkich podnoszących integrację społeczną,

- większe zainteresowanie mieszkańców otwieraniem swojej działalności gospodarczej,

- ulgi dla przedsiębiorców zatrudniających nowych pracowników,

- podnoszenie profesjonalnych kompetencji mieszkańców,

- powołanie funkcji energetyka gminnego: walka ze smogiem, odnawialne źródła energii, energooszczędne oświetlenie, modernizacje cieplne,

- współpraca z samorządami w kraju i za granicą.


INWESTYCJE W INFRASTRUKTURĘ: OŚWIATOWĄ, DROGOWĄ, ZARZĄDZANIA KRYZYSOWEGO, SŁUŻBY ZDROWIA I SPORTOWĄ: 

- budowa nowego ośrodka zdrowia,

- przebudowa ulic w mieście: Jagiellońskiej, Rybackiej, Młyńskiej, Dzikiej, Leśnej,

- przebudowa, remonty dróg w obszarach wiejskich: druga warstwa w Kamionku Wielkim, Przybyłowie, Chojnowie, Pogrodziu,

- budowa traktu nadzalewowego Kamionek Wielki - Kadyny,

- termomodernizacja budynków użyteczności publicznej: budynek świetlicy wiejskiej w Łęczu i szkół,

- budowa remizy OSP w Pogrodziu,

- budowa boisk wielofunkcyjnych w Pogrodziu i w Suchaczu,

- podniesienie jakości warunków mieszkaniowych,

- budownictwo mieszkaniowe wielorodzinne,

- realizacja Lokalnego Programu Rewitalizacji Gminy Tolkmicko,

- budowa stadionu wraz z zapleczem odnowy biologicznej na dolnym boisku
i wzgórzu starościańskim.


INWESTYCJE KOMUNALNE: 

- utworzenie Zakładu Sprzątania Miasta i Gminy,

- przebudowa systemu zagospodarowania osadów w oczyszczalni ścieków.


POZYSKIWANIE ŚRODKÓW ZEWNĘTRZNYCH NA INWESTYCJE I REMONTY: 

- Regionalny Program Operacyjny Warmia i Mazury,

- Program Operacyjny Rybactwo i Morze,

- Program Rozwoju Obszarów Wiejskich,

- Środki Krajowe: Program Czyste Powietrze oraz Fundusz Dróg Samorządowych,

- Programy Współpracy Transgranicznej.­­­­­


Komunikat

Komunikat 

W sobotę 20 października br. w Suchaczu będą zbierane odpady wielkogabarytowe, meble, zużyty sprzęt elektroniczny i elektrotechniczny, zużyte opony. Wszystkie odpady do zabrania należy wystawić przed posesje do godz. 6.00 rano w dniu odbioru. 

Leśnu orzeł

Leśnu orzeł

Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych  w Gdańsku informuje, że wspólnie z harcerzami ZHP Chorągwi Gdańskiej,   w dniu  20 października 2018 r.   na terenie Nadleśnictwa   Lipusz,   w  Leśnictwie   Kłodno  organizowana   jest   ogólnospołeczna akcja sadzeniu lasów na zniszczonych przez nawałnicę z 2017 r. terenach leśnych. Wydarzenie to patronatem narodowym objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Pan Andrzej Duda.

 

W dniu tym,   w ramach obchodów setnej rocznicy odzyskania przez  Polskę niepodległości, przeprowadzimy akcję odnowienia lasu zniszczonego w wyniku huraganu  tak, aby powstał widoczny z lotu ptaka wizerunek orła – godła naszego  Państwa. Wizerunek ten będzie miał szerokość ok. 310 m! Gdańscy leśnicy razem z harcerzami Chorągwi Gdańskiej uznali, że takie połączenie  procesu odbudowy zniszczonych przez huragan drzewostanów z obchodami setnej rocznicy odzyskania  przez Polskę  niepodległości  i  rozpoczęcia procesu  odbudowy naszej państwowości będzie godnym upamiętnieniem tych wydarzeń. ,,Leśny orzeł wyląduje” w miejscu stworzonym przez samą naturę, która pozbawiła ten  teren drzew ponad rok temu. Symbolika tego obszaru jest przy tym wyjątkowa, bowiem zachodnia   granica   Nadleśnictwa   Lipusz   była   równocześnie   granicą,   odrodzonego w 1918 roku, Państwa Polskiego. Ten żywy pomnik stanie się trwałym wspomnieniem tamtego czasu. Dendroglif   powstanie  w  zgodzie  z zasadami  sztuki  leśnej,  dzięki   odpowiedniemu doborowi gatunków do warunków siedliskowych tego miejsca. Sylwetkę ,,orła” wypełn  ibrzoza  w otoczeniu sosny. Wiosną na tle sosnowej zieleni wyróżniać się będzie jasną, świeżą zielenią liści, która latem stanie się intensywniejsza i głębsza. Jesienią przez około 2-3 tygodnie orzeł się ,,zazłoci”. Późną jesienią, przez całą zimę i   w okresie przedwiośnia barwy sylwetce ,,orła” będą nadawały białe pnie drzew na tle leśnego gruntu. Oczywiście wszystko to będzie widoczne z lotu ptaka – gdy posadzone drzewka wyrosną i stworzą młodnik. Początek   akcji   sadzenia   ,,orła”   godzina   13:00  (mapkę   z   trasą   dojazdową znajdziecie Państwo na stronie  www.gdansk.lasy.gov.pl ). Wcześniej o godzinie 10:00 w miejscu tym odbędą się uroczyste obchody Dni Lasu. 

Równocześnie pragniemy poinformować, że w  przeddzień tego wydarzenia tj. w dniu 19 października 2018 r. w Ośrodku ,,Wichrowe Wzgórza” w Chmielnie odbędzie się konferencja podsumowująca dotychczasowe działania w zakresie zagospodarowania terenów klęskowych pn.: ,,Porządkowanie i zagospodarowanie terenów klęskowych po huraganie z sierpnia 2017 r. w RDLP w Gdańsku”. Organizatorem konferencji są: Regionalna  Dyrekcja  Lasów Państwowych  w Gdańsku, Stowarzyszenie  Inżynierów i Techników Leśnictwa i Drzewnictwa Oddział w Gdańsku oraz Polskie Towarzystwo Leśne Oddział w Gdańsku. Konferencja będzie okazją do podsumowania dotychczasowych działań   z zakresuporządkowania terenów klęskowych oraz dyskusji nad priorytetami i kierunkami działań na najbliższe lata. Do udziału w konferencji zaproszeni zostali przedstawiciele: Ministerstwa Środowiska, członkowie  Rady Naukowej  Leśnictwa  - organu doradczo-konsultacyjnego  Prezesa Rady  Ministrów,   Dyrekcji   Generalnej   LP,   Generalnej   Dyrekcji   Ochrony  Środowiska w   Warszawie,   Urzędu   Wojewódzkiego   w   Gdańsku,  Regionalnej   Dyrekcji   OchronyŚrodowiska w Gdańsku,  oraz eksperci z branży leśnej i drzewnej. Początek konferencji godzina 10:00.

 

Lasy Państwowe

Łęcze, latawce, wiatr...

Łęcze, latawce, wiatr...

W kształcie rekina, ośmiornicy, a nawet... smoka, zrobione własnoręcznie albo wykonane fabrycznie. Wszystkie te latawce powiewały nad boiskiem szkolnym w Łęczu, gdzie po raz pierwszy odbyło się Święto Wiatru. 

 

- Łęcze należy do sieci miejscowości tematycznych Warmii i Mazur „Miejsca z duszą”, jej motywem przewodnim jest wiatr i podcienie. Wynika to z uwarunkowań przyrodniczych, bo u nas zawsze wieje, w porównaniu do Elbląga. Szkoda by było zatem nie wykorzystać takiego tematu, zwłaszcza, że jest on samonośny, nie wymaga ogromnych nakładów, a pomysłu i współpracy pomiędzy mieszkańcami – tak ideę tego wydarzenia wyjaśnia Aleksandra Olszewska, jedna z organizatorek Święta Wiatru.  Jak podkreśla to właśnie dzięki zaangażowaniu łęczowian we wsi sporo się dzieje. - To, co tutaj dzisiaj mamy to w większości przypadków jest samopomoc sąsiedzka, efekt współpracy pomiędzy mieszkańcami, którzy chcieli coś zrobić dla Łęcza. I to jest super – dodaje Aleksandra Olszewska. Ci, którzy w tę niedzielę (14 października) przyjechali do tej miejscowości położonej na Wysoczyźnie Elbląskiej, mogli nie tylko oglądać i puszczać latawce, ale i nauczyć się ich budowy, robienia papierowych baloników, wiatraków na patyku. Można było zjeść kiełbaskę, kawałek ciasta, a przede wszystkim spędzić wspólnie czas. - Łęcze takiego tematycznego festynu wcześniej nie miało, były oczywiście inne, ale takiego, który można by było połączyć z tym tematem przewodnim to jeszcze nie. Mamy nadzieję, że będzie się działo przez cały rok, żeby to nie była taka jednorazowa akcja – dodaje Aleksandra Olszewska.

 

Źródło: Portel.pl

 

Zobacz album Edwarda Gintera: Łęcze - Święto Wiatru 

Wygenerowano w sekund: 0.38
27,551,214 unikalne wizyty