Suchacz.Eu - portal Stowarzyszenia Suchacz TAKA Wieś


Nawigacja

Random Photo

Galerie zdjęć:

name

Content


Przetłumacz stronę


PayPal

Zegar

Pogoda

Kalendarz

<< Marzec 2017 >>
Po Wt Śr Cz Pi So Ni
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    

Reklama

Serwis obejmuje miejscowości: Biała Leśniczówka, Bogdaniec, Brzezina, Chojnowo, Jagodno, Janówek, Kadyny, Kamionek Wielki, Kikoły, Łęcze, Nadbrzeże, Nowinka, Ostrogóra, Pagórki, Pęklewo, Połoniny, Pogrodzie, Przybyłowo, Przylesie, Suchacz, Święty Kamień, Tolkmicko, Wodynia, Wysoki Bór.

Co im w duszy gra

Co im w duszy gra

Już po raz piąty w sali elbląskiego kina Światowid 25 bm. odbył się przegląd zespołów seniorskich pn. Co mi w duszy gra organizowany przez CSE "Światowid" i Pełnomocnika Prezydenta Miasta Elbląga ds. Seniorów.

 

W tym roku tematem przewodnim festiwalu było morze. Królowały więc piosenki żeglarskie (szanty). Wystapiło łącznie 20 zespołów z: Tolkmicka, Fromborka, Tolkmicka, Gronowa Elbląskiego i Suchacza. Nasze sołectwo rezprezentowała grupa muzyczno-woklana Sasanki pod kierownictwem Doroty Gaik-Dużyńskiej w składzie: Iwona Pęczkowska, Jolanta Hirko, Bożena Rokicka, Eliza Stodolska, Waldemar Gaik, Elżbieta Sekuła, Oliwia Berdzik, Wiktoria Sekuła i Krystyna Czajkowska. - Przegląd to była znakomita okazja wspólnej zabawy ludzi z pasją, kochających muzykę. - podsumowała występy w Elblagu Jolanta Hirko.   

 

Zdjecia z tej imprezy można zobaczyć tutaj: Sasanki w Elblągu

 

msj

Noc sów

Noc sów
Zapraszamy na Noc Sów w Elblągu - ogólnopolskie wydarzenie edukacyjne, poświęcone jednym z najbardziej tajemniczych ptaków!
Chcesz dowiedzieć się jak wygląda życie sów w Polsce, jakie sowy możesz spotkać w swoje okolicy? To jest wydarzenie dla Ciebie!
W programie m. in.:
-projekcja filmu przyrodniczego "Sowy Polski"
-obrączkowanie i wypuszczenie puszczyka,
-wycieczka terenowa - poszukiwanie i obserwacja sów w pobliskiej Bażantarni
Spotykamy się w Sali Konferencyjnej Nadleśnictwa Elbląg 31 marca br. o 17.30
Zachęcamy do zabrania ze sobą latarek/czołówek, odpowiedniego stroju w teren no i ewentualnego prowiantu :)
Zgłoszenia możesz dokonać przez stroną internetową wydarzeniawww.nocsow.pl lub wysłać zgłoszenie na adres e-mail: pkwe.m.piekarska@warmia.mazury.pl

Zapraszają:
Park Krajobrazowy Wysoczyzny ElbląskiejNadleśnictwo Elbląg, Lasy Państwowe, Elbląskie Centrum Edukacji Ekologicznej, PTTK Oddział Ziemi Elbląskiej oraz Centrum Pomocy Dzikim Zwierzętom - Gronowo Górne 

Pomysłodawcą i Koordynatorem Ogólnopolskim Nocy Sów jest stowarzyszenie Ptaki Polskie - jestem na pTAK!
  • Bezpłatny wstęp

Wzgórze widokowe

Wzgórze widokowe

Na zdjęciu obok punkt widokowy umiejscowiony nieco wyżej niż Zameczek nad Zatoką. Była to jedna z głównych atrakcji Suchacza. Po przybyciu do zameczku gdzie mieściły się hotel i restauracja, przyjezdni z Elbląga zamawiali piwo lub kawę, poczym swoje kroki kierowali właśnie do pobliskiej altany widokowej. Widok z tego miejsca zachęcał do dalszych wędrówek po Wysoczyźnie Elbląskiej. Po wycieczce wędrowcy znów spotykali się w restauracji na obiedzie. Latem ulubionym daniem była zupa agrestowa i wieprzowina zasmażana z cebulką i grzybami. Na deser kuchnia serwowała lody owocowe, szarlotkę lub kompot czereśniowy. Potem juz tylko spacer na pobliską stację kolejową i powrót Koleją Nadzalewową do Elbląga. 

 

msj

Wiata widokowa

Wiata widokowa

Na tej pięknej rycinie obok, na drugim planie, widoczna jest altana widokowa z 1934 roku. Dokładnie w tym samym miejscu powstaje obecnie Wzgórze Widokowe. Będzie to duża atrakcja dla przyjezdnych i przede wszystkim dla mieszkańców Sołectwa Suchacz. Przypominamy, że w dalszym ciągu można nadsyłać propozycje nazwy dla tego miejsca.   

 

msj


Prodekor

Prodekor

Prodekor to firma zasługująca na uwagę każdego wrażliwego na piękno człowieka. Piękna, które jest bezpośrednio w naszym otoczeniu. Jeśli rzeczywiście komuś zależy na wyjątkowej estetyce, powinien skorzystać z usług Prodekoru.

 

Firma specjalizuje się w tworzeniu projektów wnętrz handlowych, lad barowych oraz wnętrz mieszkalnych. W swojej ofercie piszą m.in. "Nasze kompleksowe realizacje powstają w wyniku połączenia wyobraźni, oraz twórczego myślenia projektanta z wizją i oczekiwaniami Klienta. Staramy się podejść do każdej realizacji indywidualnie, dążymy do tego, aby łączyły w sobie prostotę formy, funkcjonalność, a zarazem elementy wyróżniające, włączając w to pomysł, światło i rodzaj zastosowanych materiałów. Naszym atutem jest nie tylko zaprojektowanie i wykonanie zleconej pracy, ale również doradzenie klientowi, do zastosowania takich, a nie innych środków,  materiałów, czy formy ekspozycji, aby poprzez najróżniejsze zabiegi osiągnął optymalne i zamierzone efekty. Naszą główną siłą napędową jest pasja. Pasja która pomaga nam w ciągłym poszukiwaniu coraz to lepszych rozwiązań."  

Niektóre projekty można obejrzeć na stronie www.prodekor.com.pl lub bezpośrednio w siedzibie firmy. 

 

 

 

Wzgórze Klepacza znów atrakcyjne

Wzgórze Klepacza znów atrakcyjne

Wzgórze Klepacza dawniej było najlepszym punktem widokowym w okolicach Suchacza. Później, w miarę upływu czasu, widoki zaczęły przysłaniać samosiejki, które rozrosły się do całkiem wysokich drzew. Od dziś to się radykalnie zmieniło! 

 

Punkt z roku na rok tracił na swojej atrakcyjności, stając się pomału śmietnikiem dla zatrzymujących się tu samochodów. jest to teren prywatny i tylko dobra wola rady sołeckiej pozwalała utrzymywać ten obszar w pewnej czystości. Od dzisiaj trwa tam intensywna wycinka drzew i krzaków, odsłaniająca piękne widoki na Zalew Wiślany i Mierzeję Wiślaną. Wzgórze Klepacza znów będzie atrakcyjnym miejscem dla turystów i miejscem spotkań. Należy sobie tylko życzyć, aby nie było zaśmiecane, bo nawet najpiękniejsze widoki widziane z chlewa mogą być mało przyjemne. 

Warto przy okazji poznać historię tego miejsca opisaną tutaj: Wzgórze Klepacza

Wzgórze widokowe w Suchaczu

Wzgórze widokowe w Suchaczu

Atrakcją dla mieszkańców i turystów będzie powstający w Suchaczu punkt widokowy. Z inicjatywą o jego budowę wystąpiła w ubiegłym roku do Nadleśnictwa Elbląg sołtys Monika Jarkiewicz, a już dziś Lasy Państwowe realizują ten projekt. 

 

         Pomysł został pozytywnie zaakceptowany i wkrótce sporządzono projekt wykonawczy. Punkt zlokalizowano - zgodnie z sugestią inicjatorki - na historycznym miejscu przedwojennej altany widokowej usytuowanej w pobliżu Zameczku nad Zatoką. Znajdzie się tam miejsce ma ognisko, ustawione będą dwa parasole z miejscami do siedzenia oraz trzy tablice dydaktyczne. Obecnie trwają prace przygotowawcze polegające na wycince drzew, co skutecznie odsłoni widok na Zalew Wiślany oraz montaż pierwszych urządzeń. Wykonana też zostanie droga zapewniająca dobre dojście do właściwego punktu widokowego. Do obiektu można się będzie dostać dwoma drogami: Istniejącą drogą wiodącą schodami w kierunku szkoły, obok obelisku im. Carla Pudora lub nowowykonanym szlakiem, którego początek będzie przy boisku szkolnym i dalej po specjalnie wykonanych schodach i ścieżkach wiodących przez 9 poziomych tarasów. Ta druga droga będzie kolejną częścią atrakcji, ponieważ odwiedzający będą mieli okazję zobaczyć dawne tarsy, na których uprawiano kiedyś winorośl. Tuż obok są jeszcze nieźle zachowane ślady po słynnych Stawach Karpiowych. Uważne oczy zobaczą to wszystko bez większego trudu! 

       Wzgórze widokowe będzie w przyszłości znakomitym miejscem do spotkań mieszkańców wsi, a także dobrym punktem do organizacji rekreacyjnych imprez terenowych. Do jego uroczystego otwarcia pozostało jeszcze trochę czasu, ale warto się już teraz zastanowić  nad jego nazwą. W Suchaczu jest już Wzgórze Klepacza, a to nowe to np. Wzgórze ..... Propozycje nazwy można już nadsyłać na adres redakcji.   

 

Na obrazku obok plan zagospodarowania terenu. 

 

msj   

Nekrolog

Nekrolog

 

15 marca 2017 roku zmarł

długoletni mieszkaniec Suchacza

Wacław Pluta

Cześć Jego pamięci!

 

Msza święta odbędzie się w dniu 18 marca 2017 roku o godzinie 9.30 w kościele w Suchaczu, a uroczystości pogrzebowe na starym Cmentarzu Dębica w Elblągu.


Dzień sołtysa

Dzień sołtysa

Wszystkiego najlepszego sołtysowi Sołectwa Suchacz i Radzie Sołeckiej życzą suchaczanie. 

Wygenerowano w sekund: 2.05
13,443,640 unikalne wizyty