Suchacz.Eu - portal Stowarzyszenia Suchacz TAKA Wieś


Nawigacja

Random Photo

Galerie zdjęć:

Ostatnie artykuły

name

Content


Przetłumacz stronę


Zegar

Pogoda

Reklama

Kalendarz

<< Wrzesień 2016 >>
Po Wt Śr Cz Pi So Ni
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30    

Shoutbox

Musisz zalogować się, aby móc dodać wiadomość.

admin
30-08-2016 10:56
Wakacje, wakacje i już po wakacjach Uśmiech

Serwis obejmuje miejscowości: Biała Leśniczówka, Bogdaniec, Brzezina, Chojnowo, Jagodno, Janówek, Kadyny, Kamionek Wielki, Kikoły, Łęcze, Nadbrzeże, Nowinka, Ostrogóra, Pagórki, Pęklewo, Połoniny, Pogrodzie, Przybyłowo, Przylesie, Suchacz, Święty Kamień, Tolkmicko, Wodynia, Wysoki Bór.

Narodziny

Narodziny

Dużo zdrowia i uśmiechów, pisków, wrzasków i zabawy moc, sporo radości z tupotu malutkich nóżek, łez szczęścia z pierwszego uśmiechu, ząbka, słowa i kroku, porozrzucanych wszędzie klocków, przytulenia okrągłej główki i uścisków małych rączek

Państwu Bożenie i Jarosławowi Runiewiczom

z okazji narodzin syna życzy redakcja portalu www.suchacz.eu

Angielski dla każdego

Angielski dla każdego

W piątek 23 bm. w świetlicy wiejskiej w Suchaczu rozpoczynają się dodatkowe zajęcia z języka angielskiego. Dzieci w wieku 5-7 lat rozpoczynają lekcje o godz 14.30. Otwarta jest jeszcze lista dzieci w wieku 8-9 lat. Organizatorzy zapraszają również młodzież i dorosłych. Wszelkie dodatkowe informacje w świetlicy u Pani Marleny Szulc. 

 

msj

Warsztaty pralnicze

Warsztaty pralnicze

Tym razem (17 bm.) członkowie stowarzyszenia Suchacz TAKA Wieś spotkali się, aby na własne oczy zobaczyć jak dawniej prano bieliznę. Warsztaty urządziła Ola, która dostarczyła oryginalnych urządzeń jakie miały do dyspozycji gospodynie domowe 100 lat temu. Były więc stare balie, kotły, tary (romple), wyżymaczki, maglownice, kijanki, nosidła do wody itp. Zainteresowanie wzbudził  oryginalny dzwon, czyli przyrząd  do ręcznego bełtania wody z mydlinami i ugniatania zanurzonej w niej bielizny. To specjalne urządzenie jest już rzadkością i spotkać go można tylko u wyjątkowych kolekcjonerów. Ten dzwon u Oli działał znakomicie! Na dzisiejszym pokazie każdy mógł spróbować swoich sił i umiejętności w praniu, wyżymaniu i maglowaniu.                 

 

Zobacz zdjęcia: Warsztaty pralnicze

Zobacz pranie przy użyciu dzwona: Pokaz dawnego prania  

msj

Uczniowie pamiętali

Uczniowie pamiętali

O kolejnej rocznicy Bitwy na Zalewie Wiślanym nie zapomnieli dziś (15 bm.) uczniowie miejscowej Szkoły Podstawowej i Oddziału Przedszkolnego w Suchaczu. Specjalna delegacja złożyła wiązankę kwiatów pod pomnikiem upamiętniającym morską bitwę stoczoną pomiędzy flotą Związku Pruskiego, a flotą krzyżacką 15 września 1463 roku. 

 

Czytaj więcej o tym wydarzeniu: Bitwa Morska

Zobacz także prezentację: Bitwa na Zalewie Wiślanym

 

msj

Dożynkowy wieniec

Dożynkowy wieniec

Dożynkowy wieniec w tym roku wykonają panie z zespołu śpiewaczego "Sasanki". Na zdjęciu obok Dorota Gaik-Dużyńska przy pierwszym etapie prac nad wieńcem. 

Drzwi otwarte w Światowidzie

Drzwi otwarte w Światowidzie

Chcesz przed zapisaniem dziecka na zajęcia porozmawiać z instruktorem i sprawdzić pracownię, a może pragniesz odkryć własne plastyczne pasje? Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” w Elblągu zaprasza 10 września na „Drzwi otwarte” pracowni plastycznych i studia wokalnego oraz bezpłatne warsztaty „PRO EKO, czyli w zgodzie z naturą”.


Już w najbliższą sobotę, 10 września w Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” w Elblągu odbędą się "Drzwi otwarte" pracowni plastycznych i studia wokalnego. - Od godziny 11.00 do 13.00 będzie można odwiedzić pracownie, spotkać się z instruktorami, uzyskać szczegółowe informacje dotyczące realizowanych u nas zajęć plastycznych, ceramicznych i wokalnych – mówi Teresa Miłoszewska, kierownik działu edukacji kulturalnej. -  Dzieci zainteresowane rozwijaniem swoich wokalnych umiejętności będą mogły uczestniczyć w przesłuchaniach połączonych z naborem do dziecięcej grupy wokalnej. Dodatkowo, dla tych którzy „na gorącą” chcieliby sprawdzić swoje twórcze możliwości przygotowane zostały bezpłatne warsztaty dla całych rodzin. - Będzie można wykonać podczas nich wazon lub pojemnik na drobiazgi przy użyciu sznurka, a także ozdobną kartkę na dowolną okoliczność – dodaje Teresa Miłoszewska. - Chcemy pokazać, jak dać „drugie życie” różnym, pozornie bezużytecznym już rzeczom, a także jak wykorzystywać naturalne przedmioty, by stworzyć nowe. CSE „Światowid” zaprasza w sobotę 10 września w godzinach od 12.00 do 14.00 na warsztaty pod hasłem „PRO EKO, czyli w zgodzie z naturą” odbędą się w Galerii Nobilis, II piętro CSE "Światowid". „Drzwi otwarte” pracowni – odbędą się w godz. 11.00-13.00 w pracowniach artystycznych na II piętrze CSE „Światowid” oraz na poziomie -2.

Targi w Starym Polu

2016-09-02 12:00:00 (OST. AKT: 2016-09-08 11:03:38)

 

To będą już 22. Jesienne Targi Ogrodniczo-Nasienne w Starym Polu. Tegoroczne odbędą się już 10-11 września. Organizatorzy już dzisiaj zapraszają do odwiedzenia targów.

 

Podczas jesiennych targów swoją ofertę przedstawiają producenci i firmy z całego kraju. W Starym Polu znajdziemy więc ekspozycje targowe takich branż jak: ogrodnictwo i wyposażenie ogrodów, ochrona środowiska, odnawialne źródła energii, budownictwo, systemy grzewcze, firmy samochodowe, produkty pszczelarskie, rzemiosło, produkty tradycyjne i regionalne. Na odrębnych stoiskach zaprezentują się również instytucje - organizacje rolnicze, agencje, izby rolnicze, firmy ubezpieczeniowe i doradcze. Będzie także wesołe miasteczko. Przygotowana zostanie również wystawa gołębi, drobiu ozdobnego i królików. Wielkie targowanie będzie się odbywało w godz. 9-17. W programie imprezy znalazł się również Staropolski Przegląd Piosenki Biesiadnej (w sobotę i w niedzielę o godz. 10. 

AKT
Kadyńskie historie na wystawie

Kadyńskie historie na wystawie

Plener „Kadyńskie historie” stał się twórczym czasem dla uczestników warsztatów ceramicznych, malarskich i wykładów o sztuce. Prace, które powstały podczas pleneru, będzie można już wkrótce oglądać w Galerii Nobilis w Centrum Spotkań Europejskich „Światowid”. Wernisaż wystawy poplenerowej odbędzie się 13 września o godzinie 17.00.


Kadyny, które są miejscem niezwykle bogatym pod względem historycznym, turystycznym i krajoznawczym, wyróżniają się krajobrazowo i kulturalnie. To malowniczość tego terenu spowodowała, że Kadyny zostały wybrane na miejsce pleneru, który zorganizowało Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” w Elblągu i Stowarzyszenie „Jantar”. Uczestnikami pleneru byli nauczyciele plastyki, instruktorzy, studenci i uczniowie liceów plastycznych z terenu powiatu elbląskiego oraz z Nidzicy, Kętrzyna, Gronowa Górnego, Braniewa, Olsztyna i Gdańska.Pracowali indywidualnie i w grupach, nad obrazami na płótnie i drewnie, nad  rzeźbami, kaflami, a także nad ceramiką. Motywem przewodnim była ceramika figuralna i kafle, znak rozpoznawczy Kadyn, które nawiązywały do okresu secesji i art deco. - W tym roku prace rzeźbiarskie i ceramiczne, szkliwienie oraz wypały prac, powstały  pod kierunkiem Adama Arabskiego, artysty, który prowadzi pracownię ceramiki w Liceum Plastycznym w Gdyni Orłowie, a na plenerze prezentował  technikę wypalania ceramiki raku -  mówi Magdalena Czarnocka-Kaptur, wicedyrektor CSE „Światowid” i organizator pleneru. - Uczestników pleneru  fascynowała  i wciągała ta technika, bo  mogli doświadczyć innego  sposobu ozdabiania ceramiki. Efekty ich pracy będzie można zobaczyć podczas wystawy. W trakcie pleneru nie brakowało również działań kulturalnych. Brały w nich udział dzieci, młodzież i dorośli. Była podróż ze szkicownikiem, w którą wybrały się dzieci i młodzież z Kadyn i Tolkmicka. Również młodzież wzięła udział w warsztatach wypiekania chleba. Wystawę poplenerową będzie można oglądać w Centrum Spotkań Europejskich „Światowid”od 13 do 24 września. Na wystawie będzie można obejrzeć 60 prac malarskich wykonanych na podłożach z płótna i drewna oraz 30 prac ceramicznych. Wstęp wolny. Organizatorem pleneru było CSE „Światowid” w Elblągu i Stowarzyszenie „Jantar”, odbył się w ramach projektu „Dzieła rąk – dziedzictwo znane i nieznane” dofinansowanego ze środków Starostwa Powiatowego w Elblągu.

 

Edyta Bugowska

Zawody motoparalotniowe

Zawody motoparalotniowe

W najbliższy weekend (9-11 września) na terenie Aeroklubu Elbląskiego zostaną rozegrane zawody motoparalotniowe: Motoparalotniowy Puchar Polski oraz Polska Liga Motoparalotniowa.


Zawody polegają na rozegraniu trzech rodzajów konkurencji: nawigacyjnej, ekonomicznej i technicznej. W konkurencji nawigacyjnej piloci mają za zadanie polecieć po wyznaczonej trasie na papierowej mapie bez pomocy urządzeń nawigacyjnych. W konkurencji ekonomicznej piloci otrzymują określoną ilość paliwa i zadanie polega na tym, że mają na tym paliwie latać jak najdłużej. W konkurencji technicznej piloci mogą polecieć slalom wokół dmuchanych 12-metrowych pylonów lub na tyczkach, kopiąc je. Piloci mogą również wykonać celność lądowania. Konkurencja ta jest niebywale widowiskowa - kilkadziesiąt skrzydeł pojawi się nad elbląskim lotniskiem. Zawodnicy zaprezentują swój kunszt i odwagę, lecąc nisko nad ziemią, starając się uzyskać jak najlepszy czas na zadanej trasie. Motoparalotniowy Puchar Polski to zawody dla pilotów-zawodników kwalifikowanych posiadających licencję sportową, natomiast Polska Liga Motoparalotniowa jest przeznaczona dla pilotów „amatorów” chcących poznać smak zawodów. Konkurencje w obu zawodach rozgrywane są jednocześnie z tym, że różnią się poziomem trudności danych zadań. Serdecznie zapraszamy na elbląskie lotnisko, gdzie raz do roku zdarza się okazja zobaczenia, jak latają wielokrotni mistrzowie świata w paralotniarstwie. 
     
     Program zawodów

 
     piątek, 9 września
     godz. 17-19.30 – loty techniczne
     godz. 20 – rejestracja zawodników 
     godz. 21 – odprawa dla pilotów biorących udział w zawodach
     
     sobota, 10 września
     godz. 6-10 – konkurencja nawigacyjna (rozegranie konkurencji uzależnione jest od warunków pogodowych)
     godz. 15-17 - konkurencja ekonomiczna (rozegranie konkurencji uzależnione jest od warunków pogodowych)
     godz. 17-19 – konkurencja techniczna (rozegranie konkurencji uzależnione jest od warunków pogodowych)
     
     niedziela, 11 września
     godz. 6-10 – konkurencja nawigacyjna, ekonomiczna lub techniczna (rozegranie konkurencji uzależnione jest od warunków pogodowych)
     godz. 12 – zakończenie zawodów (rozegranie konkurencji uzależnione jest od warunków pogodowych)
     

inf. nadesłana
Wygenerowano w sekund: 0.31
10,271,933 unikalne wizyty