Suchacz.Eu - portal Stowarzyszenia Suchacz TAKA Wieś


Nawigacja

Random Photo

Galerie zdjęć:

name

Content


Przetłumacz stronę


Zegar

Pogoda

Kalendarz

<< Grudzień 2016 >>
Po Wt Śr Cz Pi So Ni
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31  

Shoutbox

Musisz zalogować się, aby móc dodać wiadomość.

admin
24-06-2016 05:15
Noc Świętojańska nad Zalewem - 24 bm. 18.00, plaża w Suchaczu. Uśmiech

Reklama

Serwis obejmuje miejscowości: Biała Leśniczówka, Bogdaniec, Brzezina, Chojnowo, Jagodno, Janówek, Kadyny, Kamionek Wielki, Kikoły, Łęcze, Nadbrzeże, Nowinka, Ostrogóra, Pagórki, Pęklewo, Połoniny, Pogrodzie, Przybyłowo, Przylesie, Suchacz, Święty Kamień, Tolkmicko, Wodynia, Wysoki Bór.

Morsy w Stegnie już w niedzielę

Morsy w Stegnie już w niedzielę

Mikołajkową kąpiel w Stegnie zapowiadają Elbląskie Morsy. Spotkają się na tamtejszej plaży w najbliższą niedzielę tj. 11 bm. ok. godziny 12.00, gdzie po krótkiej rozgrzewce będą pląsać w zimnych - jak dla przeciętnego człowieka - wodach Bałtyku. Jak zwykle przewidziane są jeszcze inne atrakcje, a wszystko odbywać się będzie pod hasłem I Ty  Możesz Zostać Świętym Mikołajem. Zachęcamy do wyjazdu nad morze i udział w tym niecodziennym widowisku. Dla odważnych będzie możliwość dołączenia do Elbląskich Morsów, poprzez wspólną kąpiel w Bałtyku. 

 

msj

Wolontariusze są wśród nas

Wolontariusze są wśród nas

Dziś (5 bm.) Międzynarodowy Dzień Wolontariusza. W Suchaczu jest spora grupa wolontariuszy i im przesyłamy serdeczne pozdrowienia. Zobaczymy ich już wkrótce w akcji podczas 25. finału WOŚP. Informujemy, że jeśli ktoś chciałby jeszcze dołączyć do Zespołu Wolontariuszy WOŚP, powinien pilnie zgłosić się do organizatora pod nr telefonu 609776334.  

 

msj

O Suchaczu i Bogdańcu na Portel.pl

O Suchaczu i Bogdańcu na Portel.pl

Skąd wzięła się nazwa Suchacz? O jaką karczmę kłócili się elblążanie ze starostą tolkmickim? Co sto lat temu mieściło się w budynku, nazywanym przez mieszkańców Suchacza zamkiem? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziecie w kolejnym odcinku cyklu „Historia okolic Elbląga”. Opowiada jak co tydzień Karol Wyszyński, przewodnik elbląskiego PTTK.

 

 

Bogdaniec
     Poruszając się dróżką wzdłuż torów nieczynnej obecnie kolei nadzalewowej dojdziemy pomiędzy Nadbrzeżem a Suchaczem do osady Bogdaniec. Do 1945 r. nosiła nazwę Hohenhaaff, co po polsku oznaczało Wysoki Zalew, pod koniec 1950 r. nadano jej polskie miano Wysoka, a następnie Bogdaniec, ale daty tej zmiany nie można obecnie odnaleźć. Stąd roztaczają się piękne widoki na Zalew Wiślany jak i Wysoczyznę Elbląską. Istniała tu też mała cegielnia.Majątek ten dzierżawił już wspomniany w poprzednim odcinku Pöhling. Prowadził on badania nad użyźnianiem gleby i przypadkowo odkrył tu ciekawe okazy paleontologiczne.
    
Suchacz: skąd się wzięła jego nazwa
     Powracamy na wzgórze do Połonin, skąd jadąc dalej na wschód zjeżdżamy do Suchacza.P race archeologiczne prowadzone w latach trzydziestych XX w. wykazały tutaj ślady osadnictwa z czasów młodszej epoki kamiennej (neolit – na naszych terenach odpowiada to czasowi ok. 4.500 lat p.n.e.). W przeszłości różnie zapisywano nazwę wsi np. Sukase, Succase. Ten ostatni zapis obowiązywał do 1945 r. Nazwa prawdopodobnie wywodzi się ze staropruskiego słowa suck, oznaczało ono rybę, ale mogło też być imieniem pruskiego wojownika. W średniowieczu Suchacz występował jako okręg rybacki i był łączony z pobliskim Łęczem. Prawo połowu ryb na zalewie miał tylko Zakon Krzyżacki, prawo to jednak często dzierżawił innym. Na przykład Stare Miasto Elbląg miało prawo do połowu ryb w pobliżu tego miejsca na podstawie przywileju z 1246 r. W 1463 r. w pobliżu Suchacza odbyła się bitwa morska pomiędzy połączoną flotą Gdańska i Elbląga z flotą krzyżacką o czym już wspominałem w jednym z poprzednich odcinków. Po wojnie trzynastoletniej w 1466 r. król Kazimierz Jagiellończyk nadał wieś jako posiadłość ziemską Staremu Elblągowi. Była tu karczma, o którą poczynając od 1570 r. Stary Elbląg prowadził spór ze starostą tolkmickim. Spór zakończył król Zygmunt August przyznając karczmę Elblągowi. W 1577 r. karczmę spalili gdańszczanie, którzy prowadzili wówczas wojnę z Rzeczpospolitą. Nad strumieniem w Suchaczu w 1750 r. powstał młyn wodny, który funkcjonował do 1880 r., obok były stawy rybne. W pobliżu plaży istnieje jeszcze budynek dawnego dworca kolei nadzalewowej, obok przebiega szosa powstała w latach 1918-1921. W okolicy powstało też kilka cegielni, które korzystały z okolicznych bogatych złóż gliny.
    
Zamek na wzgórzu
     W 1911 r. Towarzystwo Krzewienia Turystyki w Elblągu i Okolicy (powstało w Elblągu w 1901 r.) zbudowało na wzniesieniu w Suchaczu gospodę i hotel, obok powstał też sad wiśniowy i stawy karpiowe. Pierwszym prezesem towarzystwa był Carl Pudor (1855-1927 ur. w Dzierzgoniu) - urzędnik państwowy, uhonorowano go głazem narzutowym ustawionym w pobliżu ówczesnego hotelu. Po 1945 r. napis przekuto na rzecz ZHP, w dawnym hotelu nazywanym zameczkiem umieszczono schronisko młodzieżowe. Obecnie mieści się tam szkoła podstawowa, prowadzona przez jedno ze stowarzyszeń. Jeśli chodzi o edukację, to od 1804 r. w Suchaczu nauczano w prywatnych domach, a pierwszym nauczycielem był krawiec Walenty Blieschau, jego następcą też krawiec Kempowski. Pierwsza szkoła została poświęcona w 1838 r., a następny budynek szkolny oddano w 1879 r. W czasach PRL w Suchaczu przy torach kolejowych, naprzeciwko dworca, stało wiele wagonów, które pełniły rolę domków kempingowych”. To tutaj na wczasy przyjeżdżali pracownicy PKP. Suchacz ma też własną przystań żeglarską, prowadzoną przez Klub Entuzjastów Żeglarstwa na Zalewie Wiślanym. Wyjeżdżając z Suchacza w stronę Kadyn, po lewej stronie mijamy punkt widokowy, nazywany Wzgórzem Klepacza, z którego kiedyś roztaczał się piękny widok na panoramę Zalewu i Mierzeję Wiślaną. Niestety, obecnie znacznie przysłonięty przez rosnące drzewa.

 

WyKa


 

Źródło: Portel.pl

Naprawa przepustu

Naprawa przepustu

Po pisemnej interwencji sołtysa w sprawie mostka (w pobliżu ronda) w Suchaczu Zarząd Dróg Powiatowych odpowiedział, że "jego naprawa nastąpi w terminie do maja 2017 roku". Remontowi będą podlegać przede wszystkim jego bariery. Należy żywić nadzieję, że nie tylko, bo nawierzchnia chodnika jest poważnie uszkodzona i także powinna być wymieniona. 

 

msj 

Rondo będzie ładniejsze

Rondo będzie ładniejsze

Rondo w Suchaczu jest w centrum zainteresowania mieszkańców. Szczególnie teraz, kiedy odbywają się na nim jakieś tajemnicze roboty ziemne. Powody tych prac są już nam znane.  

 

Po szeregu uzgodnieniach z Dyrekcją Dróg Wojewódzkich rondo zostanie zagospodarowane w nieco inny sposób niż do tej pory. Zamiast istniejącego trawnika, nastapią tam nasadzenia odpowiedniej roślinności w postaci krzewów ozdobnych i kwiatów, które nadadzą mu piękniejszy wygląd. Profesjonalny projekt zagospodarowania obiektu wykonała nieodpłatnie Pani Krystyna Madejska, dawna mieszkanka wsi. Nasadzenia nastąpią na wiosnę przyszłego roku, a rośliny i krzewy na ten cel zostaną zakupione przez sponsora. Podobne prace nasadzeniowe - wg nowej aranżacji - wykonane zostaną także w obrębie obelisku upamiętniającego Bitwę Morską z 1463 roku.  

 

msj 

 

Fot. Piotr Brzezina

Szkoła w Łeczu

Szkoła w Łeczu

Szkoła Podstawowa w Łęczu to państwowa placówka oświatowa, z której uczniowie, rodzice i kadra nauczycielska mogą być dumni. Znajduje się tylko kilka kilometrów od Suchacza, ale nasza wiedza o niej jest raczej uboga. Postaramy się nadrobić te zaległości informacyjne, pokazując od czasu do czasu co się w niej dzieje.

 

Szkoła ma bardzo bogate tradycje sięgające średniowiecza. W starych kronikach udokumentowana jest uchwała o powołaniu szkoły i jej pierwszym nauczycielu (1630 rok). Obecna szkoła jest bardzo nowoczesną placówką, wybudowaną specjalnie pod kątem funkcji jaką pełni. Ma kilkanaście sal lekcyjnych, świetlicę, salę gimnastyczną, stołówkę, gabinet lekarski i piękne boisko szkolne. W tym samym obiekcie funkcjonuje także Oddział Przedszkolny. W szkole zatrudnionych jest 15 nauczycieli, logopeda i 5 pracowników obsługi. Na czele tego zespołu stoi Zbigniew Kęska - dyrektor. Od 26 czerwca 2012 r. patronem szkoły jest Morski Oddział Straży Granicznej. Znaczącą rolę w szkole pełni Samorząd Uczniowski, który wraz z kadrą nauczycielską jest animatorem wielu ciekawych akcji jak np. Ortograffiti, Cała Polska czyta dzieciom czy Szkolny Blog SKO. Jak się można domyśleć, tak nowoczesna szkoła ma swoje miejsce w Internecie pod adresem http://splecze.superszkolna.pl Jest to doskonale prowadzona witryna, gdzie można znaleźć naprawdę wiele ciekawych informacji, także relacji z bieżących wydarzeń. O takich działaniach bedziemy informowali rónież na naszym portalu suchacz.eu    

 

msj   

 

Autorem zdjęcia jest Maciej Seroka

Bez korzeni nie ma korony drzew

Bez korzeni nie ma korony drzew

Dobiega końca realizacja projektu skierowanego do osób starszych realizowanego w Oleśnie, Aniołowie, Kadynach, Elblągu i Tolkmicku.

 

Działania, które organizatorzy zaproponowali w tej odsłonie projektu wynikały z potrzeb samych uczestników i koncentrowały się wokół sztuki użytkowej. Podczas warsztatów zaprezentowano stare, zapomniane techniki oraz zaproponowano nowe formy wykonywania przedmiotów użytecznych. Dzięki nowym umiejętnościom seniorzy mogli samodzielnie lub ze swoimi bliskimi, dziećmi, wnukami wykonać różnego rodzaju przedmioty codziennego użytku, prezenty. W ciągu kilku miesięcy odbyło się szereg warsztatów : warsztaty malarstwa na szkle w Aniołowie, warsztaty artystyczne w ramach Dni Jakubowach w Tolkmicku, warsztaty tkaniny artystycznej w Oleśnie. W Świetlicy Wiejskiej w Kadynach mieszkańcy Kadyn, Elbląga, Oleśna i Tolkmicka uczestniczyli w plenerowych „Spotkaniach ze sztuką użytkową”. Już jutro, 29 listopada w pracowni fusingu i witrażu CSE „Światowid” w Elblągu odbędą się warsztaty „ Naczynia użytkowe". Fusing to technika stapiania szkła w piecu sterowanym komputerowo. Efekty najczęściej są zaskakujące, ponieważ szkło pod wpływem bardzo wysokiej temperatury topi się i ugina, zmieniając formę i wygląd. W technikach szkła artystycznego wykorzystuje się wiele rodzajów szkła, zarówno bezbarwnego, jak i kolorowego, do których dodaje się dodatki – tlenki, minerały, farby do szkła. W trakcie warsztatów uczestnicy wykonają prace według własnego projektu. W grudniu odbędą się ostatnie warsztaty, podczas których uczestnicy będą ozdabiać szklane naczynia techniką decoupage. Jest to technika niezwykle uniwersalna, ponieważ wykorzystać można ją do zdobienia przedmiotów niemal z każdego materiału (drewno, metal, szkło, tkanina, plastik, ceramika). Wykorzystując umiejętność stosowania tej techniki, uczestnicy mogą dekorować rzeczy dostępne w każdym domu (pudełka, skrzynki, świeczniki, doniczki, ramki do zdjęć, albumy, ceramika). W ramach projektu opracowano także poradnik metodyczny z zakresu technik plastycznych dla osób pracujących na co dzień z osobami starszymi, zagrożonymi wykluczeniem społecznym „Arteterapia w praktyce”. Organizatorami projektu są Stowarzyszenie Kulturalne „Viva art.” w Elblągu i CSE „Światowid”. Partnerami: Stowarzyszenie Mieszkańców Wsi "Oleśno - wieś z pomysłem", Stowarzyszenie: Oratorium św. Jana Bosko w Tolkmicku oraz Parafia pw. Św. Jakuba Apostoła w Tolkmicku.

    

Paula Załuska

Sto lat Adeli Jeż

Sto lat Adeli Jeż

W sobotę 26 bm. mieszkanka Suchacza Adela Jeż obchodziła swoją 100. rocznicę urodzin. Ten szczególny jubileusz był znakomitą okazją do uroczystości, którą wspólnie z radą sołecką i miejscowymi stowarzyszeniami  przygotowała Jubilatce rodzina. 

 

       W oficjalnej części spotkania Burmistrz Tolkmicka Andrzej Lemanowicz wręczył dostojnej Jubilatce specjalny list gratulacyjny od Premier Beaty Szydło. Obchody miały akcent harcerski, ponieważ Adela Jeż przez wiele lat związana była ze Związkiem Harcerstwa Polskiego. Wzruszający klimat nadały całej imprezie harcerskie piosenki, a także wzruszające wystąpienia dawnych podwładnych i przełożonych Jubilatki. Nie zabrakło sąsiadów z Suchacza i wielu znajomych z okolicy, którzy przybyli z pięknymi życzeniami, kwiatami i drobnymi upominkami. Wszyscy życzyli jej kolejnych dni, miesięcy i lat pełnych szczęścia i radości oraz ciągłego uśmiechu na twarzy.  W  swoim krótkim wystąpieniu Pani Adela ze łzami w oczach podziękowała za wielką serdeczność jaka ją spotkała w tym wyjątkowym dniu oraz życzyła wszystkim obecnym doczekania w zdrowiu i radości także takiego jubileuszu. 

         Popołudnie Pani Adela spędziła już tylko z kilkudziesięcioosobową (!) rodziną i najbliższymi przyjaciółmi. Tu również nie zabrakło toastów, szampana i urodzinowego tortu.                     

 

Zobacz zdjęcia w albumie nr 1: 100 Lat Adeli Jeż  - fot. Anna Piątkowska 

Zobacz zdjęcia w albumie nr 2: 100 Lat Adeli Jeż - fot. msj

 

 

Sylwester M. Jarkiewicz

 

Uroczystość przygotowali: Rada Sołecka, Stowarzyszenie Miłośników Suchacza i Okolicy z NSPiOP, Stowarzyszenie Suchacz TAKA Wieś, zespół wokalny "Sasanki", Świetlica Wiejska w Suchaczu. Obsługa fotograficzna: Anna Piątkowska Fotografia. 

Burmistrz zaprasza

Burmistrz zaprasza

 

Burmistrz Tolkmicka Andrzej Lemanowicz zaprasza na spotkanie organizacyjne z przedstawicielami stowarzyszeń społecznych, które odbędzie się w dniu dniu 24 bm. o godz. 09.00 w UMiG. Narada poświęcona będzie planowanej na dzień 17 grudnia br. "Wigilii pod tolkmickim niebem".

Wygenerowano w sekund: 0.34
11,378,205 unikalne wizyty