Suchacz.Eu - portal Sołectwa Suchacz


Nawigacja

Random Photo

Galerie zdjęć:

name

Content


Przetłumacz stronę


PayPal

Zegar

Pogoda

name

Content

Kalendarz

<< Czerwiec 2021 >>
Po Wt Śr Cz Pi So Ni
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30        

Reklama

Jeśli nie życzysz sobie aby jakiekolwiek dane w postaci obrazu lub tekstu były kojarzone z Twoją osobą możesz wystąpić za pośrednictwem poczty elektronicznej (msj@post.pl) lub telefonicznie (601 912910) o ich skasowanie. Zlecenie takie nie wymaga żadnego uzasadnienia.

Nawigacja

Estetyczna posesja, ogródek

„Szukałem tego w Paryżu, szukałem w Berlinie i Rzymie
A to za oknem było i miało polskie imię.
Myślałem , że to potęga świat nowy, nowe dzieje
A to ogródek wiejski, co się kwiatami śmieje.
A to groszek pachnący, georginie i malwy
Wymalowane słońcem w proste włościańskie barwy.”

Julian Tuwim „Cel” 

 

 

 

Estetyczna posesja – ogródek

konkurs pod patronatem Burmistrza Tolkmicka

 

 

regulamin

 

1. Organizatorem konkursu jest Stowarzyszenie Suchacz TAKA Wieś.

 

2. Konkurs odbywa się pod patronatem Burmistrza Tolkmicka. 

 

3. Celem konkursu jest promocja posesji i ich właścicieli, wkładających największy wysiłek w poprawę wyglądu swego obejścia i wyróżniających się największą pomysłowością w upiększaniu swojej posesji.

 

4. Uczestnikami konkursu mogą być mieszkańcy Sołectwa Suchacz  (Suchacz, Nadbrzeże, Bogdaniec, Pęklewo i Połoniny). 

 

5. Konkurs trwa od 1 maja do 31 sierpnia 2014 r.
 

6. Posesje i ogródki będę wizytowane przez Komisję Konkursową powołaną przez zarząd SSTW. 

 

7. Przy ocenie poszczególnych posesji będą brane pod uwagę następujące elementy:

 • ogólny ład, porządek i estetyka całej posesji
 • kompozycja ogrodu
 • zastosowane gatunki roślin
 • pielęgnacja roślin
 • mała architektura
 • elementy regionalne
 • estetyka części wypoczynkowej
 • inne ciekawe i pomysłowe rozwiązania

 

8. Komisja przyzna nagrody rzeczowe i dyplomy.

 

13. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi we wrześniu 2014 roku. 

 

14. Lista zwycięzców konkursów zostanie podana na portalu Stowarzyszenia Suchacz TAKA Wieś – www.suchacz.eu

 

 

Zarząd SSTW

 

 

Patrz: ogrodowe inspiracje

 

Polecamy lekturę poniższego artykułu:

 

 

 

Tradycyjne ogródki wiejskie

 

 

Obrazy: og01.jpg   Obrazy: og02.jpg   Obrazy: og03.jpg   Obrazy: og04.jpg

 

 

Ogrody pełne różnobarwnych kwiatów, zapachów, brzęczenia pszczół i śpiewu ptaków zawsze otaczały nasze wiejskie domy. Były miejscem wypoczynku, spotkań, dawały schronienie ptakom, owadom, gadom i płazom. Stanowiły i do dziś stanowią wizytówkę domu i jego gospodarzy. Tradycyjne wiejskie ogródki przydomowe znikają z kraj- obrazu polskiej wsi, a wraz z nimi ginie różnorodność kulturowa i przy- rodnicza.
   
W każdej dawnej zagrodzie musiało rosnąć choćby jedno stare drzewo, lipa lub dąb, które chroniło domostwo przed nieszczęściami. Pod drzewem od strony drogi znajdowała się kapliczka ozdobiona kwiatami i ogrodzona płotkiem z bramką. Ogródek usytuowany był zazwyczaj od strony drogi przy ścianie szczytowej. Wewnątrz ogródka, na równo podzielonych grządkach rosły kwiaty i warzywa, a w rogu kwitł bez lub jaśmin. Z tyłu rosło kilka drzew owocowych.
 

Tradycyjne wiejskie ogródki miały pewne cechy niezmienne, tzn. na niewielkiej przestrzeni rosło mnóstwo roślin o ozdobnych kwiatach - podstawą była obfitość barw i kształtów. Ogrodzone były sztachetowym, lub też rzadziej wyplatanym z wierzbowych gałęzi płotem. Przy ogrodzeniach sadzono zazwyczaj kwiaty wysokie, ponieważ miały lepszy dostęp do światła i bardziej były widoczne z drogi. Miało to również znaczenie obyczajowe. Kwiaty były bowiem swoistą reklamą panien na wydaniu. Kompozycje roślinne miały bardzo proste formy. Rośliny sadzone były w kępach, rzędach i klombach, o bardzo śmiałych zestawieniach kolorystycznych.


Ogródki różniły się wielkością, najbardziej okazałe należały bowiem do zamożniejszych gospodarzy. W ogród- kach rosły przede wszystkim rośliny jednoroczne, a także byliny, zwane często roślinami zimowymi oraz krzewy i drzewa. Rośliny wiejskich ogródków pochodziły najczęściej z najbliższego dworu i rozpowszechniały się po wsi przekazywane między sąsiadami. Czasem były też pozyskiwane z naturalnego środowiska jak np. barwinek, mak polny, chaber.

 

 

 

Obrazy: og05.jpg   Obrazy: og06.jpg   Obrazy: og07.jpg   Obrazy: og08.jpg

 

 

 

Powody dla których należy zachować wiejskie ogrody


 
Tradycja i kultura
Skazanie na wyginięcie starych, lokalnych odmian irysów, lilii, dalii, malw i innych, które uprawiały nasze mamy i babcie byłoby dużą stratą dla naszej, polskiej kultury i dla piękna naszych wsi.


Względy praktyczne
Odmiany przystosowane do miejscowych warunków środowiska mają często lepszą wartość użytkową (np. większą odporność na mróz, choroby), niż wiele nowych, pochodzących z importu. Przydomowe ogródki spełniały również rolę użytkową. Uprawiano w nich między innymi zioła i rośliny miododajne.

Moda
W dobie różnorakich mód przyjemność sprawia nam powrót do tradycji, do korzeni. Bardziej cenimy przyrodę, piękno polskiego krajobrazu. Również ogrody mogą mieć bardziej regionalny, swojski charakter. Można to osiągnąć poprzez sadzenie gatunków właściwych dla rodzimej szaty roślinnej. Występują one na naszych ziemiach od wielu tysięcy lat i są najlepiej przystosowane do naszych warunków klimatycznych i glebowych.

Względy ekonomiczne
Poprzez rozmnażanie i sprzedaż sadzonek można uzyskać dodatkowy dochód. Zadbane ogródki, pełne pięknych, tradycyjnych odmian przy gospodarstwach agroturystycznych przyciągną wielu gości. Zagraniczni turyści będą mogli zobaczyć coś typowego dla regionu, innego niż w Europie Zachodniej.

Kwiaty w obrzędowości
Jako element związany z obrzędowością ludową i religijną kwiaty występowały pięć razy w ciągu roku. Po raz pierwszy jako dodatek do palmy wielkanocnej. Bukszpan oraz barwinek służyły do ozdabiania koszyczków ze święconym. W dniu Zielonych Świątek ściany „maiło się” gałązkami lipy, peonii. Za zakończenie oktawy Bożego Ciała wieszało się na ścianie domu święcone wcześniej wianki, w których można było znaleźć rozchodnik i macierzankę. Zbierało się też kwiaty do sypania podczas procesji oktawy Bożego Ciała. Ze świętem Matki Bożej Zielnej związany jest zwyczaj robienia i święcenia bukietów z kwiatów i ziół.

 
Kwiaty w tradycyjnym ogródku:
aksamitki, astry, chryzantemy, cynie, dalie, floksy, gipsówka, goździki brodate, irysy, kosmosy, lilie smolinosy, liliowce, łubiny, maciejka, mak ogrodowy, malwy, marcinki, miechunka rozdęta, mieczyki, orliki, ostróżki, peonie, rozchodniki, rudbekie, słoneczniczek, słonecznik, szafirki, złocienie.


Zioła w tradycyjnym ogródku:
bazylia, cząber, estragon, kminek, koper, lubczyk, lawenda, majeranek, melisa lekarska, mięta, pietruszka, piołun, pokrzywa, rozmaryn, rumianek, szałwia, szczypiorek, tymianek.


Pamiętajmy przy zakładaniu ogródków:

 •     prosta kompozycja, symetryczne rabaty
 •     wybieramy kwiaty szybko rozrastające się, tworzące dużo kwiatostanów, łatwe w uprawie
 •     sadźmy według zasady drabinki: w pierwszej linii rośliny najniższe, w następnych coraz wyższe, a na obrzeżach i narożnikach duże rośliny i krzewy
 •     zacznijmy od posadzenia bylin, ponieważ tworzą barwne malowidła kwiatowe w ciągu całego lata, są niekłopotliwe w pielęgnowaniu i obficie kwitną
 •     wysiewajmy rośliny jednoroczne i pachnące
 •     3 zasadnicze kolory: żółty, czerwony, niebieski doskonale się wzajemnie uzupełniają
 •     starajmy się otrzymać rośliny i nasiona od sąsiadów, nie należy pozyskiwać z lasów i łąk kwiatów chronionych 

 

 

Ogródki są częścią naszej tradycji, stanowią o naszej tożsamości, wyróżniają nas, wzbogacają krajobraz, różnorodność biologiczną, naszą kulturę. Czerpmy z tego bogactwa, zachowajmy je, pomnażajmy i przekażmy przyszłym pokoleniom!

 

 

 

 Obrazy: og09.jpg

 

 

 

 

Tekst: Barbara Perkowska

Zdjęcia: Elżbieta Perkowska i Joanna Górecka

Wykonanie strony: KAJA Janina Elżbieta Kamińska

© WPN, 2006

Powyższy tekst wykorzystano na portalu www.suchacz.eu  za zgodą Dyrekcji Wigierskiego Parku Narodowego.

 

Sylwester M. Jarkiewicz

Wygenerowano w sekund: 0.24
33,428,604 unikalne wizyty