Suchacz.Eu - portal Sołectwa Suchacz


Nawigacja

Random Photo

Galerie zdjęć:

name

Content


Przetłumacz stronę


PayPal

Zegar

Pogoda

name

Content

Kalendarz

<< Sierpień 2020 >>
Po Wt Śr Cz Pi So Ni
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31            

Reklama

Jeśli nie życzysz sobie aby jakiekolwiek dane w postaci obrazu lub tekstu były kojarzone z Twoją osobą możesz wystąpić za pośrednictwem poczty elektronicznej (msj@post.pl) lub telefonicznie (601 912910) o ich skasowanie. Zlecenie takie nie wymaga żadnego uzasadnienia.

Nawigacja

Krókofalarstwo: Radiowe okno na świat

Krótkofalarstwo: Radiowe okno na świat


 

 

 

Krótkofalarstwo to radiowa pasja skupiająca blisko 4 mln ludzi na całym świecie. Są w różnym wieku i różnych zawodów, od kilkuletnich dzieci do sędziwych już osób. Tym wyjątkowym hobby zajmują się zarówno królowie, prezydenci jak i naukowcy, aktorzy, astronauci i piosenkarze.


Obrazy: ludzie01.jpg  Obrazy: ludzie04.jpg  Obrazy: ludzie06.jpg

 

 

 

 

Korzenie krótkofalarstwa sięgają praktycznie do wynalazku radia. Pionierami w tej dziedzinie byli przede wszystkim: Guglielmo Marconi, Aleksander Popow i Nikola Tesla. To oni jako pierwsi prowadzili doświadczenia nad wykorzystaniem fal elektromagnetycznych do przesyłania wiadomości na odległość. Gdy to im się wreszcie udało,  bardzo szybko znajdowali wielu naśladowców – przyszłych krótkofalowców – radioamatorów własnoręcznie budujących urządzenia do nawiązywania łączności.              

  

 

Obrazy: old03.jpg  Obrazy: old04.jpg  Obrazy: old02.jpg  

 

 

 

 

Współczesnych pasjonatów nadal łączy magia radia, która pomimo rozwoju Internetu i telefonii komórkowej, przetrwała ponad 100 lat.  Profesjonale środki łączności są dla wielu - zwłaszcz młodych ludzi - zbyt łatwym sposobem nawiązywania kontaktów, dlatego wybierają amatorską łączność radiową. Krótkofalarstwie daje wiele możliwości rozwoju różnorodnych zainteresowań i eksperymentowanie na niewyobrażalnie wielką skalę. Możliwe jest np. prowadzenie łączności za pośrednictwem Księżyca, przy wykorzystaniu odbić od śladów meteorów, zorzy polarnej, przy pomocy satelitów amatorskich itp. Krótkofalowcy mają do dyspozycji kilkanaście pasm radiowych, na których mogą nawiązywać łączności za pomocą telegrafii (kodem Morse'a), fonii, a także emitować i odbierać obrazy telewizyjne oraz pakiety cyfrowe.  Odbywa się to przy wykorzystaniu najnowszych zdobyczy techniki komputerowej i specjalistycznych programów. Przy użyciu nadajników o niewielkiej mocy krótkofalowcy potrafią nawiązywać łączności z najdalszymi zakątkami na  kuli ziemskiej.    

Posłuchaj nadawania przy użyciu kodu Morse'a

 

 

Obrazy: rig01.jpg  Obrazy: rig03.jpg  Obrazy: rig04.jpg

 

 

 

 

Krótkofalarstwo niesie za sobą ogromny potencjał sportowy. Organizowane są np. krajowe i międzynarodowe zawody polegające na nawiązaniu w określonym czasie największej ilości łączności. Najlepsi radiooperatorzy startują w Olimpiadach Radiowych rozgrywanych co cztery lata.

Zobacz jak wgląda praca w zawodach krótkofalarskich: Contest

 

 

Obrazy: contest01.jpg  Obrazy: contest03.jpg  Obrazy: contest04.jpg

 

 

 

 

Niezwykle ciekawą dziedziną jest tzw. DX-ing czyli nawiązywanie łączności z odległymi radiostacjami. Pokrewną dziedziną są organizowane specjalne ekspedycje do najbardziej atrakcyjnych i najrzadziej odwiedzanych przez ludzi miejsc na Ziemi. Zobacz przykładową ekspedycję: DX

 

Obrazy: dx01.jpg  Obrazy: dx02.jpg    Obrazy: dx04.jpg

 

 

 

 

Ulubionym zajęciem – szczególnie dla dzieci i młodzieży – są zawody tzw. „Łowy na Lisa”, polegające na odnajdywaniu – przy pomocy niewielkich odbiorników radiowych – ukrytych w terenie nadajników.

Zobacz krótki film na ten temat: ARDF

 

Obrazy: ardf01.jpg  Obrazy: ardf03.jpg  Obrazy: ardf04.jpg

 

 

 

 

W krótkofalarstwie istnieje wiele rankingów czyli systemów klasyfikacji sportowej. Najlepsi radiooperatorzy otrzymują puchary, dyplomy, certyfikaty i nagrody rzeczowe.

Razem z otrzymywanymi potwierdzeniami łączności (tzw. kartami QSL) wszystko to stanowi barwną kolekcję świadczącą  o osiągnięciach każdego ich właściciela.       

 


Obrazy: award01.jpg    Obrazy: award03.jpg  Obrazy: award04.jpg

 

 

Obrazy: qsl01.jpg  Obrazy: qsl04.jpg  Obrazy: qsl03.jpg

 

 

 

 

W krótkofalarstwie jest wreszcie miejsce na zwyczajne pogawędki na pasmach radiowych. Chęć prowadzenia rozmów ze stacjami zagranicznymi wymusza naukę języków obcych, głównie języka angielskiego – uniwersalnego dla radioamatorów całego świata, a także opanowania  kodu Morse’a. To także znakomita okazja do nauki geografii, astronomii, fizyki i matematyki.

 

 

 

 

O silnej pozycji krótkofalowców w świecie i ich wielkim wkładzie w rozwój radiokomunikacji może świadczyć fakt dopuszczenia radiowej służby amatorskiej do udziału w różnego rodzaju projektach naukowych. Klasycznym przykładem jest ARISS - program edukacyjny agencji kosmicznych, w którym jego uczestnicy nawiązują bezpośrednie łączności z astronautami przebywającymi na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Te działania adresowane są przede wszystkim do młodych ludzi, którzy poprzez swój aktywny udział poznają problematykę badań kosmicznych, pobudzają do nauki i rozwijają techniczne zainteresowania.

Zobacz jak wygląda taka bezpośrednia łączność: ISS-QSO

 

 

Obrazy: ariss01.jpg  Obrazy: ariss02.jpg  Obrazy: ariss03.jpg  

 

 

 

 

Bardzo istotnym aspektem amatorskiego radia są możliwości jego wykorzystania w przypadkach katastrof i klęsk żywiołowych. Wielokrotnie krótkofalowcy uczestniczyli w takich akcjach, organizując łączność na obszarach dotkniętych tragedią, gdzie zawiodły profesjonalne środki łączności.

 

 

Obrazy: emergency01.jpg  Obrazy: emergency02.jpg  Obrazy: emergency04.jpg

 

 

 

 

Amatorzy radia mają swoje organizacje krajowe (np. Polski Związek Krótkofalowców) pomagające swoim członkom w rozwijaniu zainteresowań i reprezentujące całe środowisko wobec administracji państwowej. 

Na świecie organizacją taką jest Międzynarodowy Związek Krótkofalowców (IARU) zrzeszający wszystkie krajowe stowarzyszenia koordynujący  m.in. harmonijne wykorzystanie pasm radiowych.   

 

 

Obrazy: logo01_pzk.gif

 

 

 

Krótkofalarstwo jest niełatwym zajęciem. Wymaga dużej wiedzy i wytrwałości w ciągłym doskonalenia umiejętności radiooperatorskich. Ale może właśnie dlatego przyciąga ambitnych ludzi, którzy odnajdują w nim swój sens życia. To hobby jest dla ponadprzeciętnych, atakim każdy może się stać… 

 

 

 

 

Jak zostać krótkofalowcem?

 

Pozwolenie radiowe (tzw. licencję) na posiadanie i używanie amatorskiej radiostacji uzyskuje się na podstawie pozytywnie zaliczonego egzaminu państwowego. Przygotowaniem kandydatów do sprawdzianów wiedzy zajmują się najczęściej kluby krótkofalarskie, w których spotkać można wykwalifikowaną i pomocną kadrę radiooperatorską. Pod okiem doświadczonych radiooperatorów początkujący radiowcy stawiają swoje pierwsze kroki w eterze. Uczą się odpowiednich procedur, dokonują nasłuchów, a następnie dopuszczani są do prowadzenia samodzielnych łączności. Gdy opanują podstawy, mogą już śmiało przystąpić do egzaminu i uzyskać licencję, a wraz z nią indywidualny znak wywoławczy.  Wtedy stają się krótkofalowcami. Instalują w swoich domach sprzęt nadawczo-odbiorczy, rozwieszają lub stawiają anteny i od tej chwili cały świat stoi przed nimi otworem. Teraz wystarczy już tylko włączyć radio i nawiązać swoją pierwszą w życiu łączność, aby tym samym dołączyć do wielkiej krótkofalarskiej rodziny…                  

Pomocą w opanowywaniu krótkofalarskiego warsztatu są odpowiednie podręczniki i specjalistyczne miesięczniki. W Polsce bardzo popularny jest np. eQTC.

 

Wszelkich dodatkowych informacji można uzyskać pisząc na adres qtc@post.pl


Wygenerowano w sekund: 0.24
29,796,350 unikalne wizyty