Suchacz.Eu - portal Sołectwa Suchacz


Nawigacja

Random Photo

Galerie zdjęć:

name

Content


Przetłumacz stronę


PayPal

Zegar

Pogoda

name

Content

Kalendarz

<< Czerwiec 2021 >>
Po Wt Śr Cz Pi So Ni
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30        

Reklama

Jeśli nie życzysz sobie aby jakiekolwiek dane w postaci obrazu lub tekstu były kojarzone z Twoją osobą możesz wystąpić za pośrednictwem poczty elektronicznej (msj@post.pl) lub telefonicznie (601 912910) o ich skasowanie. Zlecenie takie nie wymaga żadnego uzasadnienia.

Nawigacja

Dziś Andrzejki

Według dawnych wierzeń noc świętego Andrzeja miała moc magiczną, pozwalającą zerknąć przez ramię w przyszłość. Dzień ten traktowano z powagą, wierzące kobiety modliły się o dobrych mężów, a wróżby andrzejkowe miały charakter wyłącznie matrymonialny i przeznaczone były dla niezamężnych dziewcząt. Dzisiaj Andrzejki to przede wszystkim zabawa. Mało kto wierzy w moc wróżb, które współcześnie przybrały formę dodatku do tanecznych zabaw. Są jednak tacy, dla których andrzejkowe wróżby to przede wszystkim tradycja. Zabawy i wróżby andrzejkowe odbywają się niemal w całej Europie. Jedna z legend głosi, że zapoczątkowały je praktyki stosowane w starożytnej Grecji. Nie wiadomo jednak do końca dlaczego, noc z 29 na 30 listopada uznano za dzień wróżb. Mówi się, że wraz z jesienią wszyscy niepewni swojej przyszłości chcieli ją poznać. Początkowo święto to było traktowane poważnie: ludzie chodzili do kościoła i modlili się. Kościół jednak nie akceptował Andrzejek, ale w polskiej tradycji zakorzeniły się one na stałe, przybierając formę zabaw i wróżb.

 

 

 

 

 

Lanie wosku, czy lanie wody?
Najbardziej znaną andrzejkową wróżbą jest lanie wosku. Wosk przelany do wody przez klucz symbolizuje poznanie tajemnic naszego życia i oczyszcza ze złej energii. Z powstałego na wodzie kształtu odczytujemy naszą przyszłość.

 

 

Gotowanie klusek czy miękkie kluchy?
Dziewczyny gotują kluski myśląc o ukochanym. Której kluska pierwsza wypłynie na wierzch, ta pierwsza wyjdzie za mąż za tego, o którym myślała.

 

 

Ale plama
Na kartkę papieru puszczamy kilka kropli atramentu, tworząc duży kleks. Następnie składamy kartkę na pół (przy kleksie) i interpretujemy powstały kształt. Najpopularniejszymi znakami powstałymi z kleksów są: motyl (oznaczający krótkotrwały romans), zarys twarzy (symbolizuje rywala), drzewo (pragnienie miłości, ale przez wysoko ustawioną poprzeczkę, nieprędko ją znajdziemy), kwiat (wielkie szczęście w obecnym związku), pojazd (miłość musi jeszcze poczekać), potwór (osoba, którą darzysz uczuciem nie jest z tobą szczera).

 

 

Wróżba wiśniowa czy gruszki na wierzbie?
Ścinamy kilka gałązek wiśni i wstawiamy do wazonu z wodą. Jeśli choć jedna gałązka wypuści listki na Boże Narodzenie, zapowiada się szybkie małżeństwo z wielkiej miłości.

 

 

Pójdziesz z butami
Dziewczyny ustawiają buty po lewej stronie nogi jeden za drugim w pokoju. Następnie ostatni but przestawiają na początek i tak w kołko, aż but jedNej z dziewczyn dotknie progu. Ta wtedy pierwsza wyjdzie za mąż.

 

 

Niedaleko pada jabłko od jabłoni
Należy obrać jabłko tak, aby powstała jedna cała obierka. Następnie rzucamy ją za siebie. Kształt obierki oznacza pierwszą literę imienia przyszłego męża.
 

 

Andrzejkowe serce
Z kolorowego papieru należy wyciąć serce. Na drugiej stronie napisać imiona dziewczyn lub chłopców, odwrócić serce i przekuć je igłą. Imię, w które trafimy będzie należało do naszego przyszłego ukochanego lub ukochanej.

 

 

 

Andrzejkowy pies

Uwaga! W tej wróżbie nie może brać udział właścicielka psa. Panny ustawiają się w kręgu, a każda trzyma w ręku kawałek kiełbasy. Ta dziewczyna pierwsza wyjdzie za mąż, od której pies zje kiełbasę. Znaczenie miało również, co pies zrobił z kiełbasą. Jeśli wyniósł ją z domu to ślub miał się odbyć w przeciągu najbliższego roku, jeśli zjadł kiełbasę na miejscu, to panna musiała jeszcze trochę poczekać.

 

 

 

Wróżenie z obierki
Każda dziewczyna dostaje nóż i jabłko. Należy obrać jabłko tak, aby powstała jedna długa obierka. Następnie dziewczęta rzucają je za siebie. Z kształtu obierki można odczytać pierwszą literę imienia przyszłego męża.

Wygenerowano w sekund: 0.23
33,428,689 unikalne wizyty