Suchacz.Eu - portal Sołectwa Suchacz


Nawigacja

Random Photo

Galerie zdjęć:

name

Content


Przetłumacz stronę


PayPal

Zegar

Pogoda

name

Content

Kalendarz

<< Czerwiec 2021 >>
Po Wt Śr Cz Pi So Ni
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30        

Reklama

Jeśli nie życzysz sobie aby jakiekolwiek dane w postaci obrazu lub tekstu były kojarzone z Twoją osobą możesz wystąpić za pośrednictwem poczty elektronicznej (msj@post.pl) lub telefonicznie (601 912910) o ich skasowanie. Zlecenie takie nie wymaga żadnego uzasadnienia.

Nawigacja

Głupoty o szkodliwości m.in. jaj i coli!

 

Głupoty o szkodliwości m.in. jaj i coli! Nie wierzcie w to!

 

 

 

Czy rzeczywiście powinniśmy odcinać końcówki banana? Czy kakao naprawdę szkodzi? Na temat jedzenia krążą przeróżne teorie. Sprawdziliśmy dla Was, co jest prawdą, a co mitem. O pomoc poprosiliśmy eksperta, który na co dzień zajmuje się dietą człowieka.

Mleko jest niezdrowe, najzdrowsze są zawsze ryby, a czerwone mięso szkodzi i powoduje raka. Podobnych opinii i teorii na temat jedzenia można mnożyć, a od tych najdziwniejszych roi się szczególnie w internecie. W co więc należy wierzyć?
 

 

 

 

 

 

 

Oto najczęstsze teorie na temat jedzenia:

 

 

 

5 jaj w tygodniu szkodzi Fałsz

Jaka zawierają luteinę, która jest korzystna dla oczu oraz lecytynę wspomagającą koncentrację. Jeśli już chcemy jeść 5 jaj w tygodniu, to najlepiej jednak niech pochodzą od kur z wolnego wybiegu (najlepsze od kur zielononóżek).

 

 

 

Popijanie w trakcie jedzenia jest niezdrowe Prawda

Nie powinniśmy popijać w czasie jedzenia, gdyż proces trawienia zaczyna się już w jamie ustnej. Kęs pokarmowy jest trawiony przez enzymy. Picie wypłukuje te enzymy. Najlepiej pić 1/2 godz. przed posiłkiem lub 1/2 godz. po posiłku.

 

 

 

Trzeba odcinać końcówki banana Fałsz

Krążą opinie, że w końcówce banana mogą znajdować się pasożyty - lambrie, ale nie zostało to udowodnione. Należy pamiętać jednak o myciu owoców nawet jeżeli obieramy z nich skórkę.

 

 

 

Czerwone mięso jest niezdrowe Fałsz

Czerwone mięso zawiera witaminę B12 i żelazo, którego nie znajdziemy w mięsie białym. We wszystkim należy zachować jednak umiar. Wołowinę ograniczyć można do jednego razu w tygodniu, warto sięgnąć też po kaczkę, gęś, dziczyznę.

 

 

 

Ostatni posiłek najlepiej zjeść do godziny 19.00 Fałsz

Najlepsza pora na kolację to 2-3 godz. przed snem. Ostatni posiłek można więc jeść między 18.00-19.00, jeśli kładziemy się spać w miarę wcześnie. Jeśli zasypiamy po północy, spokojnie możemy coś zjeść jeszcze ok. 21:00. Jedząc bezpośrednio przed zaśnięciem obciążamy pęcherzyk żółciowy, wątrobę.

 

 

 

Kakao szkodzi Prawda

Kakao zawiera kwas szczawiowy, który obniża przyswajalność wapnia, magnezu, żelaza. Sporadycznie może wyzwalać też alergie.

 

 

 

Czy cola pomaga na zatrucia pokarmowe Prawda


Cola pomaga w zatruciach pokarmowych, ale pita bardzo małymi łykami i odgazowana.

 

 

 

Białe pieczywo jest niezdrowe Prawda

Jasne pieczywo zawiera dużo białka, glutenu oraz drożdży, które mają często właściwości alergizujące. Pieczywo pszenne powoduje, że w górnych drogach oddechowych wytwarza się więcej śluzu. Zdecydowanie zdrowsze jest pieczywo pełnoziarniste na zakwasie.

 

 

 

Trzeba pić jak najwięcej wody Fałsz

Ilość wody, którą należy wypijać w ciągu dnia uzależniona jest od wagi ciała. Trzeba pamiętać że wodę dostarczamy sobie też podczas jedzenia pokarmów w ciągu dnia.

 

 

 

Można jeść ryby bez ograniczeń Fałsz

Ryby ze zbiorników, gdzie w wodach jest dużo toksyn środowiskowych i metali ciężkich (rtęć, dioksyny) takie jak panga, tuńczyk czy tilapia mogą być szkodliwe dla zdrowia. Dorośli powinni jeść je sporadycznie, a kobiety w ciąży i dzieci w ogóle.

 

 

 

Rozgotowany makaron bardziej tuczy Prawda

Rozgotowany makaron ma wyższy indeks glikemiczny, czyli jest bardziej tuczący.

 

 

 

Sól szkodzi Prawda

Sól jest potrzebna dla naszego organizmu, ale w bardzo niewielkich ilościach, gdyż jej nadmiar powoduje zatrzymywanie wody. Dzieciom powinnyśmy ją ograniczać.

 

 

 

Warzywa najlepiej trzeć na metalowej tarce Fałsz

Warzywa powinnyśmy ścierać na plastikowej tarce. Metalowa tarka powoduje reakcje chemiczne metali z witaminami.

 

 

 

Jedzenie ogórka z pomidorem szkodzi Prawda

Nie powinnyśmy łączyć pomidora z ogórkiem. W ogórkach jest enzym askorbinowy (askorbinoza), który niweluje działanie witaminy C zawartej w pomidorach.

 

 

 

Należy obierać jabłko ze skórki Fałsz

Jabłka należy porządnie umyć pod bieżącą wodą. Generalnie nie powinnyśmy obierać ich ze skórki. Znajdują się w niej cenne substancje, które obniżają poziom cholesterolu i wchłanianie tłuszczu.

 

 

 

Mleko jest zdrowe Fałsz

Mleko jest wartościowe dla niemowląt i małych dzieci, a nie dla dorosłych. W dorosłym wieku często może u nas występować nietolerancję pokarmową na mleko, albo niedobór enzymu do trawienia laktozy.

 

 

 

Nabiał wypłukuje wapń z organizmu Prawda

Chodzi tutaj o równowagę kwasowo-zasadową. Jeżeli mamy zakwaszony organizm (nadmiar kwasu w diecie) to by wyrównać tę równowagę, nasz organizm pobiera wapń z kości.

 

 

 

Słodziki bardziej szkodzą niż cukier Prawda

Słodziki mogą być dobre i złe. Dobry to np. ksylitol - cukier z brzozy. Nie do końca są zbadane cyklamina, acesulfam - związek chemiczny stosowany jako słodzik, sorbitol - otrzymywany jest poprzez redukcję glukozy - stosowany jako dodatek do żywności E420, aspartam - sztuczny środek słodzący, stosowany masowo w produktach spożywczych, zwłaszcza gumach do żucia, w wielu wędlinach i rybach. W diecie zawsze będzie lepszy cukier trzcinowy i miód


Źródło: http://www.fakt.pl/Prawdy-i-mity-o-zywieniu,artykuly,201280,1.html

Wygenerowano w sekund: 0.21
33,428,598 unikalne wizyty