Suchacz.Eu - portal Sołectwa Suchacz


Nawigacja

Random Photo

Galerie zdjęć:

name

Content


Przetłumacz stronę


PayPal

Zegar

Pogoda

name

Content

Kalendarz

<< Czerwiec 2021 >>
Po Wt Śr Cz Pi So Ni
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30        

Reklama

Jeśli nie życzysz sobie aby jakiekolwiek dane w postaci obrazu lub tekstu były kojarzone z Twoją osobą możesz wystąpić za pośrednictwem poczty elektronicznej (msj@post.pl) lub telefonicznie (601 912910) o ich skasowanie. Zlecenie takie nie wymaga żadnego uzasadnienia.

Nawigacja

Mennonici na Wysoczyźnie

Mennonici na Wysoczyźnie

Pozostały po nich tylko nieliczne ślady. Utrwalmy je!

 

Charakterystycznymi i bardzo pięknymi budowlami jakie do dziś można spotkać na terenie Wysoczyzny Elbląskiej są domy z okresu kolonizacji olenderskiej. Są pozostałością po Mennonitach, którzy po prześladowaniach religijnych w Holandii, Szwajcarii, Moraw i obszarów leżących nad Renem zmuszeni zostali do opuszczenia swoich ojczyzn. Przyjaznym krajem były w tym czasie (ok. XVI wieku) m.in. Rzeczpospolita i Prusy Książęce. Oba kraje spustoszone były trwającą wiele lat wojną polsko-krzyżacką (1519-1521), co wymagało szybkiego zasiedlenia i zagospodarowania rozległych terenów. Mennonici okazali się doskonałymi gospodarzami. Wykorzystując otrzymane przywileje i wrodzoną organizację, świetnie poradzili sobie z warunkami, w jakich przyszło im żyć i pracować. Szczególne umiejętności posiadali w zakresie melioracji, doprowadzając otrzymane ziemie do niesłychanego rozkwitu. Do tego byli jeszcze ludźmi wolnymi, co dawało im wielkie poczucie przywiązania do nowej ojczyzny. Prowadzone gospodarstwa i rzemiosło stały na bardzo wysokim poziomie, dając ich gospodarzom – i  pośrednio władzy państwowej – wymierne korzyści.

 

 

 

Obrazy: men01.jpg   Obrazy: men02.jpg   Obrazy: men03.jpg   Obrazy: men04.jpg

 

 

 

Piękne siedliska Mennonitów zaskakują architekturą, a zastosowane przez nich rozwiązania z powodzeniem mogą być stosowane przy współczesnych projektach. W zależności od terenów jakie kolonizowali, a co za tym idzie kierunków przyszłych gospodarstw, budownictwo mennonickie nie było jednolite. Np. w tzw. gospodarstwach typu fryzyjskiego  budynki gospodarcze umieszczone pod wspólnym dachem z częścią mieszkalną pod kątem (np. w kształcie krzyża lub litery "L") , w typie niemieckim części gospodarcza i mieszkalna znajdowały się jednym dachem (jeden długi budynek, tzw. Langhof), a w siedliskach polskich  budynki gospodarcze i mieszkalne były osobno, rozrzucone po zagrodzie - najczęściej na planie czworoboku. Na naszym terenie praktycznie spotkać można każdy z ww. typów zagospodarowania i uważne oko nawet przeciętnego obserwatora bez trudu poradzi sobie z ich rozpoznaniem. Zachęcam do takich obserwacji i dokonywania fotografii. Przede wszystkim do  bliższego poznania historii i dorobku Mennonitów, którzy pozostawili po sobie wiele trwałych pamiątek w postaci fascynujących budowli. Oprócz domostw są jeszcze ich kościoły, cmentarze, młyny wodne, wiatraki i kapitalne urządzenia hydrotechniczne (pompy, tamy,zbiorniki retencyjne itp.). Ludzie ci pomimo, że wywodzili się z nadreńskich obszarów, to dość szybko zaczęli traktować nowe miejsca jako swoją ojczyznę, zachowując jednak swoją religijną odrębność, zwyczaje i kulturę. Po wielu latach zaczęli być solą w oku, głównie z powodów religijnych i przynależności państwowej.

 

Po II wojnie światowej nie wszyscy opuścili swoje majątki czy gospodarstwa, nie utożsamiając się z  narodem niemieckim. Chcieli tu nadal żyć i pracować. Polityczne idee zwyciężyły nad zdrowym rozsądkiem ówczesnej władzy, doprowadzając po 1945 roku  do całkowitego wysiedlenia tych ludzi. Skutków tych nieroztropnych działań nie usuniemy, ale może nasza pamięć będzie dla nich skromnym hołdem?

 

Zachęcam do utrwalenia tego co jeszcze pozostało po Mennonitach. Każdy może tego dokonać fotografując każdy, nawet najdrobniejszy ślad. W przyszłości taka barwna dokumentacja może posłużyć historykom do wiernego opisania i zilustrowania pracy naukowej.

 

Stowarzyszenie Suchacz TAKA Wieś chętnie weźmie na siebie archiwizację wszelkich materiałów. Fotografie prosimy przesyłać na adres: msj@post.pl, pamiętając o dokładnym określeniu  miejsca usytuowania obiektu  - najlepiej przy pomocy odczytu z  GPS.                                                                         

 

 

Sylwester M. Jarkiewicz

 

Artykuł ukazał sie także w Dzienniku Elbląskim: Mennonici...

Wygenerowano w sekund: 0.23
33,428,694 unikalne wizyty