Suchacz.Eu - portal Sołectwa Suchacz


Nawigacja

Random Photo

Galerie zdjęć:

name

Content


Przetłumacz stronę


PayPal

Zegar

Pogoda

name

Content

Kalendarz

<< Czerwiec 2021 >>
Po Wt Śr Cz Pi So Ni
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30        

Reklama

Jeśli nie życzysz sobie aby jakiekolwiek dane w postaci obrazu lub tekstu były kojarzone z Twoją osobą możesz wystąpić za pośrednictwem poczty elektronicznej (msj@post.pl) lub telefonicznie (601 912910) o ich skasowanie. Zlecenie takie nie wymaga żadnego uzasadnienia.

Nawigacja

150 lat ITU

Już w najbliższą niedzielę będziemy obchodzić 150. rocznicę utworzenia Międzynarodowego Związku Telekomunikacyjnego (International Telecommunication Union, ITU) (1865 – 2015).


W bieżącym roku odbywają się uroczyste obchody 150-lecia utworzenia Międzynarodowego Związku Telekomunikacyjnego. ITU to najstarsza z agend ONZ i jedna z najstarszych organizacji międzynarodowych na świecie, z siedzibą w Genewie. Powstała w dniu 17 maja 1865 r. w Paryżu, wraz z podpisaniem pierwszej Międzynarodowej Konwencji Telegraficznej oraz powołaniem ówczesnej Międzynarodowej Unii Telegraficznej (ITU). Na mocy porozumienia z 15 listopada 1947 r. (weszło w życie od 1 stycznia 1949 r.) pomiędzy Organizacją Narodów Zjednoczonych (ONZ) a ITU, Związek stał się jedną z wyspecjalizowanych agend systemu ONZ, odpowiedzialnych za kwestie telekomunikacji. Polska jest członkiem ITU od 1921 r. i w latach 2010 oraz 2014 została ponownie wybrana członkiem Rady ITU, najważniejszego organu decyzyjnego tej międzynarodowej instytucji.

Od początku swojego istnienia ITU zajmuje się wypracowywaniem standardów międzynarodowych w telekomunikacji, poczynając od telegrafu i telefonu, poprzez radio, telewizję, łączność satelitarną, a kończąc na Internecie. ITU wspiera rozwój światowego społeczeństwa informacyjnego w celu przeciwdziałania wykluczeniu cyfrowemu, prowadzi globalną politykę w zakresie częstotliwości, a także wspiera takie inicjatywy, jak zapewnienie dostępu do szerokopasmowego Internetu, wyrównywanie szans kobiet i mężczyzn na rynku nowych technologii, rolę młodych ludzi na rynku cyfrowym oraz potrzebę zapewnienia bezpieczeństwa w Internecie, zwłaszcza dla jego najmłodszych użytkowników.

UKE od kilkunastu lat aktywnie uczestniczy w pracach ITU, w szczególności w zakresie tworzenia przepisów radiokomunikacyjnych, a także określania standardów technicznych związanych z nowymi technologiami ICT. Ponadto UKE bierze czynny udział w Światowych Konferencjach Radiokomunikacyjnych, które dokonują uzgodnień międzynarodowych w zakresie gospodarowania częstotliwościami, a te z kolei mają ogromy wpływ na rozwój usług telekomunikacyjnych, telewizji czy Internetu szerokopasmowego.

ITU organizuje również corocznie Globalne Sympozjum Regulatorów (Global Symposium for Regulators – GSR), które jest największym na świecie spotkaniem szefów i ekspertów z urzędów regulacyjnych rynku telekomunikacyjnego. Omawiane są wówczas strategie regulacyjne oraz podejścia regulacyjne do nowych trendów i wyzwań rynkowych. W 2013 r. UKE pełniło rolę gospodarza GSR. Uczestniczyło w nim łącznie około 700 wysokich rangą delegatów: ministrów ds. telekomunikacji, szefów organów regulacyjnych, liderów globalnych firm telekomunikacyjnych oraz przedstawicieli mediów. Uczestnicy polskiej edycji Sympozjum GSR-13 poszukiwali odpowiedzi na pytanie „Jak zapewnić wysoką konkurencyjność, jakość usług oraz stabilny wzrost sektora ICT w warunkach rosnącej przewagi największych graczy?”. Dyskutowali także na szereg innych ważnych z punktu widzenia rynku telekomunikacyjnego tematów, wśród których m.in. znalazły się następujące zagadnienia: zapewnienie równego traktowania wszystkich uczestników rynku, rozwój usług online, stabilne warunki rozwoju rynku telekomunikacyjnego, rola regulatorów w obszarach wzrostu gospodarczego oraz integracji społecznej, czy wreszcie temat tak ważny, jak przeciwdziałanie wykluczeniu cyfrowemu.

UKE wspiera również inne ważne inicjatywy ITU w zakresie wyrównywania szans oraz tworzenia nowych możliwości na rynku cyfrowym, z którymi związane są m.in. takie działania, jak:

  • uczestnictwo we wdrażaniu postanowień Szczytu Społeczeństwa Informacyjnego – World Summit on Information Society (WSIS), który ma na celu wspieranie rozwoju społeczeństwa informacyjnego na całym świecie;
  • udział w projekcie „Dziewczyny w ICT” („Girls in ICT”), którego celem jest zachęcanie kobiet do budowania swojej ścieżki kariery w sektorze nowych technologii informacyjnych i komunikacyjnych;
  • pomoc przy zapewnieniu udziału grupy polskich studentów w Światowym Szczycie Młodzieży („Global Youth Summit Beyond2015”), podczas którego młode pokolenie dzieliło się swoimi pomysłami i doświadczeniami na temat przyszłości zastosowania narzędzi ICT dla rozwoju społeczeństwa informacyjnego.


Pełną listę wydarzeń związanych z obchodami 150-lecia powołania ITU można śledzić na dedykowanej stronie internetowej pod adresem: www.itu150.org. Jednocześnie, kulminacyjne uroczystości 150-lecia ITU odbędą się w Genewie, w dniu 17 maja br.

 *  *  * 

Zgodnie z rezolucją Zgromadzenia Ogólnego ONZ z dnia 27 marca 2006 r. na 17 maja przypada Światowy Dzień Społeczeństwa Informacyjnego – wcześniej obchodzony jako Światowy Dzień Telekomunikacji. Obchody święta przygotowuje Polskie Towarzysztwo Informatyczne - więcej informacji na ten temat znajduje się na dedykowanej stronie internetowej.

 

Źródło: UKE

Wygenerowano w sekund: 0.25
33,428,736 unikalne wizyty