Suchacz.Eu - portal Sołectwa Suchacz


Nawigacja

Random Photo

Galerie zdjęć:

name

Content


Przetłumacz stronę


PayPal

Zegar

Pogoda

name

Content

Kalendarz

<< Czerwiec 2021 >>
Po Wt Śr Cz Pi So Ni
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30        

Reklama

Jeśli nie życzysz sobie aby jakiekolwiek dane w postaci obrazu lub tekstu były kojarzone z Twoją osobą możesz wystąpić za pośrednictwem poczty elektronicznej (msj@post.pl) lub telefonicznie (601 912910) o ich skasowanie. Zlecenie takie nie wymaga żadnego uzasadnienia.

Nawigacja

MDB

W Suchaczu jest już Mała Darmowa Biblioteka, jedna z pierwszych, a może nawet jedyna w Polsce wypożyczalnia. Jej uroczyste otwarcie i oddanie do użytku miało miejsce 14 sierpnia 2014 r. Powstała z inicjatywy Stowarzyszenia Suchacz TAKA Wieś i pomocy UMiG w Tolkmicku i życzliwości sponsorów.  

 

Autorami Małej Darmowej Biblioteki (MDB) są dwaj Amerykanie: Todd Bol i Rick Brooks. Swoją pierwszą Little Free Libary zainstalowali w 2009 r. w Hudson (USA). Pomysł spodobał się i wkrótce jak grzyby po deszczu zaczęły powstawać w całych Stanach, a potem i w Europie. Był to przysłowiowy strzał w dziesiątkę, bo natychmiast wzrosło zainteresowanie czytaniem książek. Pierwszymi czytelnikami były dzieci, potem starsi. Idea funkcjonowania MDB oparta jest na prostej zasadzie: weź książkę - włóż książkę. Zapewnia to stałą wymianę zbiorów, ale nie tylko. Ludzie dostarczają nawet więcej egzemplarzy, i dzięki temu zasoby takich bibliotek wciąż rosną. 

      Suchaczańska MDB, już w chwili otwarcia szybko znalazła swoich zwolenników. Książeczkami zainteresowały się dzieci, które same dostarczyły kilkanaście swoich bajek, wypożyczając w zamian kilka innych. W ich ślady poszli niemal natychmiast dorośli. Podobnie jak i na świecie, MDB w Suchaczu zachęca ludzi do czytania, budując tym wzajemne poczucie wspólnoty. Może za przykładem małej podelbląskiej wsi pójdą inni? Małe drewniane domki nie wymagają wielkich nakładów finansowych. Wystarczy trochę dobrej woli i nieco pomysłowości w konstruowaniu. W Internecie znaleźć można wiele wzorów,  inspirujących do stworzenia własnej, oryginalnej biblioteki, która będzie znakomitą wizytówką danej miejscowości.


Sylwester M. Jarkiewicz
msj@post.pl

Wygenerowano w sekund: 0.23
33,428,722 unikalne wizyty