Suchacz.Eu - portal Sołectwa Suchacz


Nawigacja

Random Photo

Galerie zdjęć:

name

Content


Przetłumacz stronę


PayPal

Zegar

Pogoda

name

Content

Kalendarz

<< Sierpień 2020 >>
Po Wt Śr Cz Pi So Ni
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31            

Reklama

Jeśli nie życzysz sobie aby jakiekolwiek dane w postaci obrazu lub tekstu były kojarzone z Twoją osobą możesz wystąpić za pośrednictwem poczty elektronicznej (msj@post.pl) lub telefonicznie (601 912910) o ich skasowanie. Zlecenie takie nie wymaga żadnego uzasadnienia.

Nawigacja

Kolej transsyberyjska

Najdłuższą kolej na świecie – kolej transsyberyjską – powołano do życia 13 czerwca 1891 roku. W tym dniu rosyjski car Aleksander III wydał dekret, w którym napisano: „Zarządzam rozpocząć budowę linii kolejowej przez całą Syberię. Powinna ona połączyć obfitujące darami przyrody ziemie Syberii z wewnętrzną siecią linii kolejowych”.

 

 

Niezliczone naturalne bogactwa rosyjskiej Syberii trafiały do ludzi z wielkim trudem. Niemniej jednak, 200 lat po rozpoczęciu jej oswajania przez pierwszych mieszkańców na rozległych ziemiach Syberii istniały liczne fabryki i kopalnie, a na brzegach Dalekiego Wschodu i w ujściach rzek pojawiły się porty. Jednak niezawodna droga morska zajmowała dużo czasu. Potrzebne było szybsze i stałe połączenie regionów Syberii z centrum Rosji.

Wielki Trakt Sybirski budowano ponad dziesięć lat. Oddano go do użytku 14 lipca 1903 roku. Stacją początkową kolei transsyberyjskiej jest dworzec Jarosławski w Moskwie, a końcową – dworzec kolejowy w porcie Oceanu Spokojnego, we Władywostoku. Trasa przecina 16 dużych rzek, przechodzi obok najgłębszego jeziora na świecie – jeziora Bajkał, a po drodze mija ponad 80 miast. Całkowita długość traktu syberyjskiego przekracza 9 tysięcy kilometrów.

Aby ambitny projekt stał się rzeczywistością, ludzie dokonywali niemożliwego. Pracowali w tajdze, na podmokłych i niezamieszkałych terenach, na bezdrożach. Latem budowniczych nękały częste ulewne deszcze, które powodowały, że rzeki gwałtownie występowały z brzegów.

Szczególnie trudne warunki panowały w części najdalej wysuniętej na wschód, którą kierował słynny inżynier kolejnictwa Orest Wiaziemskij. Mała liczba ludności zamieszkująca te tereny powodowała trudności ze znalezieniem robotników, potrzebnych do budowy. Do prac trzeba było zaangażować wojskowych, skazańców i odsyłanych osadników. Na budowie pracowało również do 15 tysięcy Chińczyków i Japończyków. Wiaziemskij i jego pomocnicy potrafili znaleźć wspólny język. Otrzymał on ordery za sprawiedliwe i humanitarne traktowanie zagranicznych uczestników budowy, nadane przez cesarzy Chin i Japonii.

Kolej transsyberyjska odegrała duże znaczenie nie tylko dla Rosji. Wielki Trakt Sybirski połączył europejskie stolice z wielkimi portami Wschodu - w rzeczywistości, stając się mostem łączącym Europę i Azję. Nawet z rozwojem ruchu lotniczego, trakt nie utracił swojej roli głównej arterii transportu towarowego w Eurazji. Obecnie kolej transsyberyjska każdego roku przewozi do 100 milionów ton załadunków. Jednak kolej zbliża się do granicy przewozu przy obecnym stanie technicznym. Przy czym potrzeby zamawiających są coraz większe. W związku z tym zdecydowano się na modernizację magistrali. Poza Rosją udział w projekcie wezmą Chiny, Mongolia, Białoruś, Polska i Niemcy. Celem porozumienia jest optymalizacja transportu towarowego na całej długości od chińskiej stolicy – Pekinu - do niemieckiego miesta Hamburg.

 

źródło: głos rosji

Wygenerowano w sekund: 0.20
29,795,201 unikalne wizyty